kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Aquatim

Konu: İade Fatura

İade Fatura

günaydın

kafama takılan bir konuda görüşünüzü sormak isterim.

şirkete kesilen hizmet faturalarının iadesini keserken

320 satıcı xx

740 gider hs. xx
    391 iade kdv xx

şeklinde oluyor, fakat gider hesabının alacaklanması hoş görünmüyor

alternatifinde ne olabilir bu işlemin ?

hayırlı işler.

merhaba, bazı muhasebeci arkadaşlarımız bu tür iade faturalarını gelir hesaplarına kaydetmekteler. yalnız şu hususu da gözönünde tutmakta fayda var.
    iade faturalarının ilgili hesaba alacak kaydı yapılmadığı durumlarda, ilgili hesabın bakiyesi gerçek gider tutarını yansıtmayacak. iade rakamları küçükse sorun teşkil etmeyebilir, ama yüksek tutarlı iadelerde sıkıntı yaratır. Özellikle yönetime raporlama aşamasında. hep hafızanızın bir köşesinde" ilgili giderin şu kadarlık bir iadesi var" ı tutmak durumunda kalacaksınız. yada sunduğunuz raporlamalarda ilgili gider ile ilgili düzeltme yapma durumunda olacaksınız. gelir hesaplarına atmanız durumunda da olmayan bir gelir tutarı yaratacak, yine yönetime ek açıklama yapma durumunda kalacaksınız.

yok illaki ben ilgili gidere alacak yazmak istemiyorum diyorsanız, karşı firmayla kontak kurup ilk faturayı değiştirmelerini sağlayacaksınız

ben bu konuyu sadece yönetime raporlanması açısından ele aldım. yoksa konunun yasal yönlerinden ele alınması gerekir. ki, ilgili gidere alacak yazılması
    yönündedir.

iyi çalışmalar...
    makuli bunu beğendi.

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Satıştan iadeleri 610 hesapta takip ediyoruz. Ancak bu durumda programın stok modülünde satış iadeleri , giriş olarak gözükürken , muhasebe modülünde 153 hesaba giriş olarak gözükmediğinden stok kaleminin 153 muhasebe hesabındaki değeri ile stok modülündeki değeri farklı gözüküyor. Maliyetlendirme servisi çalıştırıldığında da haliyle 153 hesapta bazı kalemler eksi bakiye verdi. Şimdi 610 hesabın sene başından beri gördüğü tüm hareketlere sırasıyla girip 610 olan hesap kodunu 153 olarak değiştirmek gerekecek ki buda kabus gibi birşey. 3500 stok kalemi olduğunu ve 610 daki işlemin hangi stok kalemiyle ilgili olduğunu bulmak kabus.

Mesajımı sildim
    Konu semmih tarafından (09.Ocak.2013 Saat 16:30 ) değiştirilmiştir.

hangi muhasebe programını kullandığını bilmiyorum. bu tarz işlemler muhasebe paket programında farklılıklar gösteriyor.
    satış yaptığında program, muhasebe modülüne 600 veya 601 hesabına alacak kaydediyor. anladığım kadarıyla maliyetlendirme servisini
    çalıştırdığında 153 hesaba alacak, ilgili hesaba borç yazıyor. programında girmediğin bir parametre var ki, satıştan iadeler için otomatik
    bir kayıt oluşturmuyor. programın teknik desteğini sorarsan yardımcı olabilirler. belki bir işlem daha yapman gerekiyordur.
    610 hesabını 153 ile değiştirmemen gerekiyor. yapman gereken iade maliyetlerini hesaplayıp ay sonlarında, belki 3 ayda bir bu kayıtları yapman.

kolay gelsin...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)