kamu işçi maaş

Like Tree14Beğeni

Konu: Posta Çeki Kaydı

Posta Çeki Kaydı

hayırlı günler,
    Ptt kurye ile gönderdiğimiz iadeli zarflar için posta çeki veriyorlar.üstünde kdv ibaresi gibi bir şey bulun muyor. bunu nasıl kayıt etsem?normal kargo gideri gibi 18 kdv ayırıp kargo masrafı girsem doğru olur mu?.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben anlayamadım. Siz PTT Kargo ile bir mal gönderiyorsunuz, bir de üzerine PTT Kargo size posta çeki mi veriyor? İadeli zarf nedir bu arada?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

eksik yazmışım kusura bakmayın. iadeli taahhütlü posta demek istemiştim. PTT kargoya gittiğimde memur bilgisayarda gerekli bilgileri işledikten sonra 2 nüsha yapışkanlı etiket çıkarıyor.bunun 1 nüshasını zarf üzerine yapıştırıyor diğerini bana veriyor. Bana verilen etiket üzerinde posta çeki ibaresi var ve bundan başka seri numarası, tutar ve diğer bilgiler bulunmakta KDV ile ilgili hiç bir şey yazmıyor. Verilen bu evrak nasıl işlenecek onu merak ettim. İsterseniz iş yerinden posta çekini taratıp linkte verebilirim.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın aygunh34,

Ben sizin ne demek istediğinizi anladım.
    Ödediğiniz tutarı gösteren belgenin üzerinde yapışkanlı sıra ve seri numarasını gösteren bir bant olur bu bantta bulunan numarayı belge numarası olarak dikkate alacaksınız.Belgenin üzerinde PTT'nin mührü olacak bu mühürde tarih yazar bu tarihi belge tarihi olarak dikkate alacaksınız.Belgenin üzerinde birde elle yazılmış ödediğiniz rakam olur bu rakamı dikkate alacaksınız KDV hesaplamayacaksınız.

Muhasebe kaydını,

320 (Borç)
    320 (Alacak)
    700 lü hesaplar (Borç)
    100(Alacak)

İyi Günler.
    Konu demiral tarafından (24.Mayıs.2013 Saat 09:15 ) değiştirilmiştir. Sebep: kayıt düzeltme

eyvallah hocam teşekkürler

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    üstad ben soruyu anlamadım galiba ? bu yukarıda attığınız kayıt,neyin kaydı ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Sayın aşkınbulduk,

Posta gönderimi yapılmış, karşılığında posta alındı belgesi verilmiş ilgili belgede 4 no lu mesajımda bulunan bilgiler bulunur ödeme yapılan tutarın posta alındı belgesinin muhasebe kaydını yine 4 no lu mesajmda belirttim.

İyi Günler.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın aygunh34,

Ben sizin ne demek istediğinizi anladım.
    Ödediğiniz tutarı gösteren belgenin üzerinde yapışkanlı sıra ve seri numarasını gösteren bir bant olur bu bantta bulunan numarayı belge numarası olarak dikkate alacaksınız.Belgenin üzerinde PTT'nin mührü olacak bu mühürde tarih yazar bu tarihi belge tarihi olarak dikkate alacaksınız.Belgenin üzerinde birde elle yazılmış ödediğiniz rakam olur bu rakamı dikkate alacaksınız KDV hesaplamayacaksınız.

Muhasebe kaydını,

320 (Borç)
    320 (Alacak)
    700 lü hesaplar (Borç)
    100(Alacak)

İyi Günler.
    mrb...
    iç yüzde yöntemi ile kdv ayıracaksınız...

Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
    Madde No 1
    Kapsam
    Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:
    1. Ticarî, sınaî, ziraî faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler,
    2. Her türlü mal ve hizmet ithalatı,
    3. Diğer faaliyetlerden doğan teslim ve hizmetler:
    a) Posta, telefon, telgraf, teleks ve bunlara benzer hizmetler ile radyo ve televizyon hizmetleri,
    emansur bunu beğendi.

Sayın hawk,

Vergi Usul Kanununa ve Katma Değer Vergisi Kanununa tabii olmayan (belge üzerinde VUK ve KDV bilgileri bulunmayan) posta gönderi belgesini nasıl iç yüzde ile hesaplayacaksınız bana açıklarmısınız ?

İyi Günler.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın hawk,

Vergi Usul Kanununa ve Katma Değer Vergisi Kanununa tabii olmayan (belge üzerinde VUK ve KDV bilgileri bulunmayan) posta gönderi belgesini nasıl iç yüzde ile hesaplayacaksınız bana açıklarmısınız ?

İyi Günler.

mrb...
    (alıntıdır)
    3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu?nun ?Verginin Konusunu Teşkil Eden İşlemler? başlıklı 1.maddesinde posta telefon telgraf teleks ve bunlara benzer hizmetlerin katma değer vergisine tabi olduğu açıkça hüküm altına alınmıştır.

2)İndirimin Belgelendirilmesi ve Verginin İndirimi Açısından Posta Ücretlerinin Durumu;

KDV Kanununun 29 uncu ve 34 üncü maddesi konumuz kapsamında kısaca ele alındığında, mükelleflerin, kendilerine yapılan mal ve hizmetler karşılığında hesaplanarak fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilen katma değer vergisini indirebilecekleri belirtilmiştir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, posta ücretlerinin fatura ve benzeri belgelere dayandırılmadığı hallerde, bu giderler Vergi Usul Kanunu?nun 228 inci maddesi çerçevesinde değerlendirilerek gider yazılabilmektedir. O halde, Posta ücretlerinin dökümünü içeren herhangi bir bordro veya listenin bulunması ve bu listelerin mükellef veya yetkililerce kaşelenip imzalanması koşulu ile belgelendirilebilen bu giderlerin, katma değer vergisinin indirimi için geçerli bir belge olarak da kabul edilmesi gerekmektedir.

Posta ücretleri PTT Genel Müdürlüğünce hazırlanan tarife üzerinden alınmakta olup bu tarifedeki ücretler katma değer vergisi dahil olarak tespit edilmektedir. Başka bir ifade ile ödenen posta bedellerine katma değer vergisi dahildir.

KDV Kanunu?nun 34. maddesinin 2 inci bendinde ?Katma Değer Vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesine gerek görülmeyen işlemlerde vergi indiriminin nasıl belgelendirileceğinin Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca tespit olunacağı belirtilmiştir. Maliye Bakanlığı?nda bu yetkisine dayanarak yayınladığı 22 no?lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği?nde, tarifesi katma değer vergisi dahil olarak belirlenen işlemlere ilişkin KDV?nin iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle indirim konusu yapılabileceği belirtilmiştir.

Sonuç olarak, posta hizmetleri, katma değer vergisine ilişkin olarak yayınlanan (I) ve (II) sayılı listelerde yer alan hizmetler kapsamında olmadığından % 18 oranında katma değer vergisine tabi olup, bu işlemlere ilişkin katma değer vergisi iç yüzde oranı ile indirim konusu yapılabilecektir.

emansur bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)