kamu işçi maaş

Konu: Şirketimize Malın Sevkinde Bize Kesilen Cezaların Müşteriye Dekont Edilmesi.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    52

    Şirketimize Malın Sevkinde Bize Kesilen Cezaların Müşteriye Dekont Edilmesi.

    Şirketimizin müşteriye satmış olduğu malın sevkinde şoföre verilen 2 nüsha irsaliyeden 1 nüshasını şoför kaybetmiş maliye yolda çevirmiş 1 nüshası olmadığı için 190.-TL ceza kesmiş. müşterinin şoförü 1 nüshasını kaybetmiş olduğunu ifade ediyor 1 yıl içinde 2.defa aynı durumla karşılaştık. Bizde dekont düzenleyip hesabına borç kaydetmek istiyoruz. müşteri kabul ediyor karşı tarafda bize konuya ilişkin dekontun diğer nüshasını alacak kayıt edecek
    böyle bir işlemin uygulaması doğrumudur? Görüşlerinizi beklerim

    Selamlar Saygılar


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    408
    Bence yaptığınız uygulama doğrudur. Ancak "Dekont" işlemini fatura ile yansıtmanızı tavsiye ederim.

  3. #3
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı tktvlkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence yaptığınız uygulama doğrudur. Ancak "Dekont" işlemini fatura ile yansıtmanızı tavsiye ederim.
    Yansıtıp yansıtmamak sizin tercihiniz ve özel hukuk meselesi ama Sayın Tktlvnin de dediği gibi dekont yerine KDV içermeyen fatura düzenlenmesi gerekmektedir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın sonka,

    Bu işlemi dekont ile yapamazsınız ilgili ceza tutarını karşı taraf kabul ediyor ise ve ilgili işlem KDV'ye tabii olmadığı için işlemleri aşağıda belirttiğim şekilde uygulamanız gerekir,

    - İlgili ceza tutarı mal/hizmet teslimi olmadığı için ilgili ceza tutarının karşı firmaya aktarma işlemini fatura düzenleyerek KDV hesaplamadan aktarmanız gerekir.
    - VUK madde 227
    Bu kanunda aksine hüküm olmadıkça bu kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait olan kayıtların tevsiki mecburidir.

    - Masraf yansıtmasını fatura ile yapılması gerekmektedir.Düzenlenen faturada gerçekten yansıtma faturası olup olmadığının tevsiki açışından fatura açıklamasına 'fatura muhteviyatı işleminin masraf aktarımı olduğunu ve masrafın ilgiliye intikal ettirildiği'' şerhi eklenmelidir fatura ekine dekontuda eklemek gerekir.

    İyi Günler.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    52
    Fatura ile yansıtmak konusunda tereddütüm var. Gelir matrahı oluşturan bir durum söz konusu değil. müşterinin şoföründen kaynaklanan hatasından dolayı bizim firmamıza tebliğ edilen K.K.E.G cezayı müşterinin onayınıda alarak dekont etmek daha mantıklı geliyor. Ayrıca ceza bizim şirkete kesildi. cezayı biz ödeyeceğiz sonra biz mi .K.K.E.G olarak göstereceğiz. öbür taraf dan müşteride cezayı ödemeyi kabul ediyor. kasasından çıkan parayı dekont ile belgeleyecek değil mi?

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Ceza size kesildiğine göre KKEG, diğer taraftan da mecburen gelir yazacaksınız. Yapacak bir şey yok.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    52
    Cevaplar için teşekkür ederim.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    408
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ceza size kesildiğine göre KKEG, diğer taraftan da mecburen gelir yazacaksınız. Yapacak bir şey yok.
    Sayın Koraykarakaya,

    Bana göre gider yazılarak KKEG'ye atılmasına ve sonrada Gelir yzarak bu işlemin vergisinin ödenmesine bir gerek bulunmamaktadır. Nitekim olayın mahiyeti önemlidir.

    Bu nedenle ilgili ceza geçici bir aktif hesabında (198- hesap olabilir) "Fatura Edilecek Ödemeler/Giderler" şeklinde kaydedilir ve sonrasında fatura/dekont edilerek bu hesap kapatılır ve gelir de yazılmaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Müşteriye Ait Malların İmha Edilmesi
    Konu Sahibi Şükrü ERGÜL Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2016, 11:04
  2. Sözleşmeye Dayalı Olarak Kesilen Cezaların Kaydı
    Konu Sahibi serhat21 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 23.Nisan.2014, 13:33
  3. Bize Kesilen Faturanın Ödemesini,Bir Başka Firmanın Yapması
    Konu Sahibi uğur batur Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 27.Haziran.2011, 10:43
  4. Bize kesilen çek
    Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Eylül.2010, 23:03
  5. Bize kesilen kur farkı.
    Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Ocak.2010, 18:08

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36