kamu işçi maaş

Konu: 1 Sıra Nolu Bilg Muh.Prog.Stand.Tebliğ Taslağını Gördünüz mü

1 Sıra Nolu Bilg Muh.Prog.Stand.Tebliğ Taslağını Gördünüz mü

12 Nisan 2006

1 SIRA NO'LU BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMLARI STANDARTLARI GENEL TEBLİĞ TASLAĞI

gördünüz mü?

Yorumlarınız
    1- Yevmiye fişinin tarihi ve yevmiye madde numarası
    2- Yevmiye fişinin cinsi (mahsup, tahsil, tediye) ve numarası
    3- Tüm hesapların en alt seviyesindeki kodları ve isimleri
    4- Dayanak belgelerin tarih, seri ve sıra numarası
    5- Belge türü ( Fatura, İrsaliyeli Fatura, Gider pusulası v.b.)
    6- Müşterinin adı-soyadı, unvanı
    7- Mal ve/veya hizmet satın alan veya satın alınan kişinin Vergi Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Numarası (gerekmesi halinde)
    8- Mal veya hizmetin cinsi, fiyatı, miktarı, tutarı
    9- Katma Değer Vergisi (birden fazla malın bulunduğu faturalarda her bir malın KDV tutarı ve oranı )
    10- Özel Tüketim Vergisi (birden fazla malın bulunduğu faturalarda her bir malın ÖTV tutarı ve oranı )
    11- Özel İletişim Vergisi
    12- Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi
    13- Çalışan kişilerin sayısı, adı-soyadı, ücreti, tevkif edilen gelir vergisi ve prim ödemeleri tutarı
    14- Bağımlı kişilerle yapılan işlemler
    15- Açıklama ve diğer bilgiler.
    Muhasebe büroları şirket muhasebesi tutar gibi işlem mi yapacak ?Böyle kaç defter tutarız karnımızı nasıl doyururuz
    Prangalı mahkumları gibiyiz Hakkımızı savunamıyacak mıyız? hep susacak seyirci mi kalacağız?

aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema Sinangil

Bu Teliğ Taslağının 8.nci maddesi taslaktan çıkarılmazsa ben ve büyük bir çoğunluk mesleği bırakmakla yüz yüze kalacaktır.
    Diğerleride denedikten sonra bırakır
    Hal böyleyken ben bundan sonra Odamın kapısını görmem ve bunun içindir ki bu Tebliğ Taslağı yalnız odaların sözüne yazısına bırakımayacak kadar bizim için önemlidir. Sadece odalar fikir yönetecek yazısı bugün delinecektir.
    Tebliğ Taslağının 8.ci maddesi kaldırılmadığı zaman Odam olmuş ben Mali müşavir olmuşum olmamışım hiç önemli değildir.O günden sonra zaten Odayla bağlantım olmayacaktır. Bu böyle biline.
    Hani iki senedir Odalarımız Beyanname günlerinin eski tarihlerine çekilmesi için çalışmışlardı çekilecekti.Enflasyon Düzeltmesi böyle olmaz demişlerdi
    Enflasyon düştü de yapmadık Kuyumcular hala yapıyorlar.

Nerde kaldı. her birimiz yarış atı olduk Bunlar mı yerine geldi.
    Kusura bakmayın hiç bir oda ,Türmüb kimse bakmasın bu sefer bizde E-MAİL atacağızzzz
    aygılarımla,
    <br />

Sn Sema Hanım işin bir de güzel tarafına bakın özellikle üretim işletmelerinde artık faturasız girişler ve çıkışlar azalacak vergi kaybı azalacak. Sonra mükellef artık muhasebecinin kıymetini anlasın birçok muhasebeci arkadaşım var ve tutacak defter bulamıyorlar çünkü bir çok smmm arkadaşımız tarifenin altında defter tutuyor sonra tarifeler de çok düşük İnşallah bunun sonucunda tarifenin altında defter tutmazlar ve tarife yükselir ve muhasebecilerinde hayat standartı biraz yükselir.
    er zaman sevgi ve saygı ile;

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

eczane defterini düşünün yüzlerce ilaç ve her birine alt hesap :shock:
    bilanço usulündeki mükellef aylık en az 1.500 ytl ödemeli ki bu tebliğe göre defter tutulabilsin :cry: :? :x

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Bu tebliğin meslekle ilgili bir adım olmasını dileyerek düşüncelerime başlamak istiyorum.

Genel olarak bürolarda kayıt tutulmasına karşıyım ayrıca sağlıklı veriler olmadığını hepimiz biliyoruz.Yalan bir sistem var bizde bu yalan sistem için mücadele edip duruyoruz. Bu da iş zevki ve saygısını azaltıyor

Ama tebliğ kendi başında incelendiğinde gayet şık duruyor ancak pratik hayata döndüğümüzde bir çok kanunumuz gibi gerçeklerden kopuk uygulanması zor görünüyor.
    Sorun sistem sorunu bir şeylere başlanacaksa kökten başlanmalı ve kanun koyanlar bu işi yapanlarla beraber komisyonlar kurarak sisteme kavuşmak için geçiş aşamaları yapmalılar diye düşünüyorum.
    Bunun için meslek mensupları örgütlenmenin gücünü kullanmalılar.
    mesleğimize saygı duyulmasını ve çalışma şartlarımızı düzeltmek istiyorsak önce biz saygı duymalı ve düzeltmeliyiz. yoksa yalan sistemde dolanıp durmaya devam eden büyük bir meslek grubu olarak sadece sorumluluklar verilen ama yetkileri olmayan hatta belkide gün olur ünvanlarıda başkalarının hegomonyasına geçmiş şekilde sürüp gidecek. Ve sonu pekte parlak olmayacak

Sayın Sbel Hanım,
    Eğer siz ımf ye muhtaç olmuş, Cari açığı çok fazla olan bir ülkede bulunuyorsanız. Sizin şirketlerinizde kıytırık olacaktır.Etrafınıza bir bakın Türkiye çok büyük SPK ya kayıtlı nekadar şirketi var.İşsizlik had safhada.Hem de bunlar üniversieli işsizler çoğunlukla.Sanıyor musunuz büroculuk faaliyeti yapanlara bu şirketlerin muhasebelerini tutturmak için öyle büyük paralar veriyorlar Asgari ücret tarifesi Resmi Gazetede yayınlanmıştı dönüp bir bakar mısnız?Eski mali müşavirler uzun zaman önce anlaşmış olduklarından belki daha fazla para alabirlirler.
    Kim defterini bürolarda tutturmayıpta kendi bünyesinde (bir işcinin maliyeti kaça geliyor) ayrıca tutturabilecek kapasitede.?
    Bir eczane mi yoksa Kobi cenneti olan Türkiyemizdeki kaç firma.
    Siz de herhalde benim emekli olmadan önce çalıştğım sayılı ünvanlara sahip Türkiye'nin büyük şirketlerinde eh birazda şans eseri çalışanlardansınız.Ayrıca kaç kişi bu şansa sahip Bakalım siz oradan emekli olabilecek misiniz bunun garantisi var mı?
    (Hadi ben şanslılardandım (Avrupanın 3.sü bir şirkette çok uzun müddet 15 yıl gibi çalışma fırsatı yakaladım kaç kişi bu şansa sahip olacak).
    Dolayısıyla o kıytırıkta olsa büro muhasebeciliği yapan Muhasebeci-Mali Müşavirler, o firmalardan geçimini sağlıyor.
    Bu işi en az 5-10 yıldır yapan mali müşavirilerin bu işten zarar görmeyeceğini umuyorum zira belli bir birikimi şimdiye kadar yapmış,kenarda belli bir birikim vardır.Ya sınavlara girmiş,mali müşavirlik eğitimine epeyce para harcamış olan ve sonunda ruhsat sahibi olmak için de epeyce yüklü bir parayı Odasına ödemek zorunda olan genç Mali Müşavir adaylarının şansı olabilecek mi ?Yoksa onlar yıllarını vermiş o eski mali müşavirlerin yanında eh asgari ücretin bir parça üzerinde bir parayla yardımcılığını mı üstlenecekler.Üstelik belge sahibi olduktan sonra bile.
    Stok kaydı tutar gibi yevmiye defteri tutacak olanlar bu işleri kaç kişiyle yapabileceklerini sanıyorlar.Bir eczanede ne kadar çeşit ilaç var.Acaba hiç düşündü nüz mü? Tüm bunları detay tarzda işemek zorundalar Ya bankalardan günü gününe evrak gelen kaç şirket var.
    Bence bu 8.ci madde genç mali müşavirler mesleğini yeni yapacak olanlar için karamsar bir tablodur.Eskinin zaten belli bir yatırımı var yanında kendisi gibi mali müşavir olmuş birkaç personeli çalıştıabilme imkanına bile sahip olmıyacak mı? Bir de bunları düşünebilseniz.
    Kaliteyi mi yükseltecek sanıyorsunuz.Çürükler temizlenecek iyi bilenler mi ortalıkta kalacak sanıyorsunuz.O çürükler yükünü tutmuş senden benden çok parası var yanında sizin benim gibi birçok kişi istihdam etme kapasitesini çok önceden sahip olmuş belki bürosuna hiç uğramıyordur bile Enflasyon Düzeltmeleri zamanında da böyle laflar çok edildi.Gördük.
    İyi olan kazanacak onlar silinecek Yo hayır.Bunlardan biri 7.000,-YTL bir fabrikadan para almaktaydı beni tutu.Gittim onun fabrikasının patronuyla bu düzeltme için pazarlık ettim.Sonunda onu yollayıp gel seninle mi çalışalım dedi ben düzeltmeyi yapıp paramı aldıktan sonra o 7.000,-YTL parayla işine gayet güzel devam ediyor.Bayağı hatırı sayılır mal birikimi devar.Bunlarda mı etraf temizlenecek sanıyorsunuz yoksa genç stajerler mi Onlar sizin gibileri yanında öyle güzel çalıştırırlar ki hem de bir kaçınızı
    aygılarımla,
    <br />

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

işin birde şu yönünü düşünün;
    yıllık vergi zamanı vergi daireleri zarar eden veya karını beyenmediği mükellefleri arayıp "at bakalım şu kadar ytl yoksa ..." diyerek göz korkutmuyorlar mı? gerçekten faaliyeti zararla sonuçlanan veya karı az olan mükelleflerin sm/smmm'leri "benim alnım açık kayıtlarım düzgün. buyrun inceleyin." diyerek karşı çıkabiyordu. bu tebliğden sonra "acaba bir stoğu yanlış hesaba aldıysam" endişesi duymayacaklar mı?

selamlar

Arkadaşlar benim kafam baya bir karıştı.
    Biz şu anda kullandığımız paket program hemen hemen bu standartlara uyuyor.
    Anlamadığım konu biz şu an kullandığımız program yerine yeni bir program mı kullanacağız.
    Ayrıca her ay yaptığımız işlemleri güncellememizi istiyorlar.yani on-line bağlantı mı olacak maliye ile şirketler arasında ve maliye istediğinde yapmış olduğumuz işlemleri görebilecek mi.Ayrıca kontrol numarası vb.işlemler yapmamızı istiyorlar ve bu işlemler için belirtilen süre 01.01.2007 ama ne yapmamız gerektiğini gösteren bir bilgi yok.
    şimdiden teşekkürler

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Bulamadığım bir şey var konuyu da dağıtmak istemiyorum, ben bu muhasebe programlarını kullanmasam da excell le kendim yapsam ne olur? yasak mı? kendi yaptığım daha kolay geliyor bana.

Konu ile ilgili olarak Sema teyzenin dediklerini kulağıma küpe yapıyorum ve bir SMMM Stajyeri olarak geleceğime pek de parlak bakmıyorum, bakamıyorum, 8. madde başlı başlına bir sorun o kadar kaydın girilmesi sonucu kaç defter tutulabilir bilmiyorum , sayın nane nin de belirttiği gibi eczacılar açısında durum tam bir kaos olacak herhalde, ilerleyen zamanda eczacıların defterleri için yeni bir asgari ücret tarifesi belirlenirse hiç şaşmam. Diğer yandan 8.maddenin kullanıcıya bilgi vermesi açısından faydalı olacağını düşünmekteyim ,ancak bu bilgi daha çok şirketin kendi bünyesindeki bilgi kullanıcıları için iyi bir analiz kaynağı olacağından Serbest Meslek mensupları için bu kayıtların girilmesinin sadece angarya olacağına inanıyorum.

Arkadaşlar benim anladığım KDV beyanı verildikten sonra ve taslakda yer alan bilgi formu maliyeye onlıne yapıdıktan sonra geriye doğru herhangi bir kayıt yapılamayacağıdır.

Bu nedenle ya tüm bilanço esasına göre defter tutan mükellefler her biri belgeli meslek mensubu bünyesinde bulunduracak veya şu anki meslek mensupları şirketler kurarak belgeli iş ortaklıkları bankalar gibi ofisler bürolar oluşturulacak.Yada az mükellef çok para işi olacak.
    Boşda gezen meslek mensubu olmuş kişlere iş kapısıda açılabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)