kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Dışarıdan Alınan Hizmet Muhasebe Kaydı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  28

  Dışarıdan Alınan Hizmet Muhasebe Kaydı

  Merhaba,

  şirket arabasından bir parça sökülmesi lazımdı ve bir usta(vergi mükellefiyeti olmayan) bulduk ve ona yaptırdık.
  karşılığında gider pusulası kestik ve ödemesini banka üzerinden yaptık.
  nüfus cüzdanı forokopisini aldım.

  bunun muhasebe kaydını nasıl yaparım?
  cari açmam gerekiyor mu?

  yardımız için teşekkürler


 2. #2
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.907
  Selamlar

  740/760/770 (B)
  360 (A)
  320 (A)
  *******
  320 (B)
  102 (A)
  ***********
  Saygılar
  ASLI bunu beğendi.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 3. #3
  aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.355
  tahsin abi,burda stopaj olmayacağını düşünüyorum.bu vergiden muaf esnaf değilki ?
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 4. #4
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.246
  Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  tahsin abi,burda stopaj olmayacağını düşünüyorum.bu vergiden muaf esnaf değilki ?
  Sayın aşkınbulduk,

  Sayın Tahsin Kurt'un yapmış olduğu muhasebe kaydı dorğ bir işlemdir. Hizmet alınan kişinin vergi mükellefiyeti bulunmadığı ve ödemenin banka kanalı ile yapıldığı açık olarak belirtilmiş bu nedenle vergi ziyaı oluşmaması için 360 hesap çalıştırılmıştır.

  Dolayısı ile stopaj işlemi doğrudur. Yalnız sizin sorunuzda vergiden muaf esnaf değil ki stopaj ödenmemesi gerekiyor diye yazdığınız sorunuz bana şu anlamı çıkarttı. (Vergi mükellefiyeti mevcut bu nedenle vergiden muaf değil neden stopaj ödeniyor anlamını çıkarttım,oysa ilk soruda zaten hizmeti veren kişinin vergi mükellefi olmadığı zaten belirtilmiştir sorunuz ile ilk soru zaten uyuşmuyor sanırım siz ilk soruyu tam net okumadınız)

  Dolayısı ile vergi mükellefi olmayan bir kişinin kazancının vergilendirilmesi gerekir ki bu işlemi de stopaj ile 360 hesap ile kapatmış oluruz.

  Umarım aktarabilmişimdir.

  İyi Günler.
  Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 5. #5
  aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.355
  üstadım açıkcası,

  bu ustanın vergi mükellefi olması gerektiğini düşünüyorum.yok olmuyorsa buna gider pusulası düzenlenemiyeceğini...

  mevzuatta gider pusulasının vergiden muaf esnafa ( bunlar belirlenmiş ) kesilebileceği ve nihai tüketicilere kesilebileceği ...

  bu gibi ustalık gerektiren işlerde kullanılamayacğını düşünüyorum...

  saygılarımla,
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 6. #6
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.117
  O zaman sizin de ona gider pusulası kesmemeniz gerekir, ondan fatura almanız gerekirdir.

 7. #7
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.473
  Sayın Arkadaşlar,

  Aşkın haklı. Ustanın vergi mükellefiyeti yoksa stopaj yapılmaz. Ancak burada ustadan açık bir beyan alınması gerekir. Vergi mükellefi olmadığına dair. Stopajı yaparsanız doğal olarak muhtasar beyannameye ekleyeceksiniz ancak mükellefiyeti olmayan birinin vergisini beyan edemezsiniz. Üstelik usta bu işlemi yıl içinde hiç gerçekleştirmemişse arızi kazanç olacaktır ki bu da vergiden muaftır.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

 8. #8
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.246
  Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ustanın vergi mükellefiyeti yoksa stopaj yapılmaz. Ancak burada ustadan açık bir beyan alınması gerekir. Vergi mükellefi olmadığına dair. Stopajı yaparsanız doğal olarak muhtasar beyannameye ekleyeceksiniz ancak mükellefiyeti olmayan birinin vergisini beyan edemezsiniz.
  Sayın kevork,

  Yukarıda belirttiğiniz cevabı okudum benim size bir sorum olacak cevaplarsanız yasal dayanağı ile birlikte sevineceğim.


  Stopajı yaparsanız doğal olarak muhtasar beyannameye ekleyeceksiniz ancak mükellefiyeti olmayan birinin vergisini beyan edemezsiniz. (Bu kısımı bana açıklarmısınız neden ve nasıl hangi dayanak ile beyan edemediğimizi)

  Zaten vergi mükellefiyeti olmadığı belirtilmiş.

  İyi Günler.
  Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 9. #9
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.907
  Selamlar
  Sizlerinde yorumlarından sonra tekrar küçük çapta bir araştırma yaparak aşağıdaki özelgeye ulaştım..Bu aşamada tevkita yapılacağı konusunda hatalı bir bilgi verdim.
  Hem Aşkın'ın ve Kevork'un yorumunu desteklemesi açısından hem de Demiral'ın dayanak istemine binaen aşağıdaki özelgeyi paylaşıyorum..

  Saygılar...

  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  KOCAELİ VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü
  Sayı : B.07.1.GİB.4.41.15.02-VUK-2011/5-2 02/01/2012
  Konu : Gider Pusulası Düzenlemede Üst Sınır.

  İlgide kayıtlı özelge talep formunda; şirketinizin savunma sanayi alanında faaliyette bulunduğunu, genel olarak askeri ürünler imal ettiğinizi, işleri ihale ile aldığınızı ve verilen sürede teslim etmek için dışarıdan işgücü temin ettiğinizi, elemanlarınızın vasıflı olması gerektiğini, bu nedenle başka yerlerde sigortalı çalışan veya emekli olan kişilerle çalıştığınızı, elektrik teknisyeni olarak çalışan ........'un halen SGK'lı çalıştığından ödediğiniz tutarlar üzerinden gider pusulası düzenlediğinizi, KDV yönünden bir işlem yapmadığınızı belirterek belge düzeninin doğru olup olmadığının ve gider pusulası düzenlenmesinde bir üst sınır olup olmadığı yönünde bilgi talep etmiş bulunmaktasınız.
  193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun "Vergiden Muaf Esnaf" başlıklı 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında, ticaret ve sanat erbabından maddede yazılı şekil ve suretle çalışanların gelir vergisinden muaf olduğu, söz konusu fıkranın 2 numaralı bendinde, bir iş yeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya müstehlike iş yapan hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük sanat erbabının muafiyetten faydalanacağı, anılan maddenin ikinci fıkrasında; ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisine tabi olanlar ile maddede sayılan işleri gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapanların esnaf muaflığından faydalanamayacağı, aynı maddenin son fıkrasında ise bu muaflığın, 94 üncü madde uyarınca tevkif suretiyle kesilen vergiye şümulünün olmadığı belirtilmiştir.
  Diğer taraftan, aynı Kanunun 61 inci maddesinde;
  "Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.
  Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez."
  hükmü yer almaktadır.
  Öte yandan, aynı Kanunun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasında, vergi tevkifatı yapmak zorunda olanlar ile tevkifata tabi tutulacak ödemeler belirtilmiş, 13 numaralı bendinde;
  "13.Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden (2009/14592 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca)
  ...
  d) Diğer hizmet alımları (a, b ve c alt bentleri hariç olmak üzere mal ve hizmet bedelinin ayrılamaması hali de bu kapsamdadır) için % 10, "
  oranında gelir vergisi tevkifatı yapılması hükme bağlanmıştır.
  Ayrıca, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 234 üncü maddesinde; birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulasının vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmünde olduğu, bu belgenin, birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zati eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için de tanzim edileceği hükme bağlanmış olup, gider pusulalarında yer alacak bedele ilişkin bir sınırlama bulunmamaktadır.
  Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde, şirketiniz tarafından yaptırılan işlerin, bir hizmet sözleşmesine dayalı olarak işçi - işveren ilişkisi doğuracak şekilde yaptırılması durumunda, yapılan ödemelerin ücret kabul edilerek Gelir Vergisi Kanununun 61, 63, 94, 103 ve 104 üncü maddelerine göre vergilendirilmesi gerekmektedir. Söz konusu işin esnaf muaflığı kapsamında bulunan kişilere yaptırılması halinde ise, bu kapsamda yapılan ödemeler üzerinden aynı Kanunun 94/13-d maddesi uyarınca %10 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılacaktır.
  Ancak söz konusu işin, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefi olmayan kişilere yaptırılması halinde yapacağınız ödeme için gider pusulası düzenlenmesi gerekmekte olup, Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinde, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti bulunmayan şahıslardan yapılan hizmet alımları için tevkifat yapılacağına dair hüküm bulunmadığından, gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
  Öte yandan, esnaf muaflığı belgesi alınması zorunluluğu 4444 sayılı Kanunun 14/A-1 inci maddesi ile kaldırıldığından vergiden muaf esnafa ilişkin şartları taşıyanlardan anılan belge aranılmaması gerekir.

  3065 sayılı KDV Kanununun 1/1 inci maddesinde ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyetleri çerçevesinde Türkiye'de yapılan teslim ve hizmetlerin vergiye tabi olacağı hükme bağlanmış 17/4-a maddesi ile Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf esnaf ile basit usulde vergilendirilen mükellefler tarafından yapılan teslim ve hizmetler, 17/4-b maddesinde ile de Gelir Vergisi Kanununa göre gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ile aynı Kanunun 66 ncı maddesine göre vergiden muaf olan serbest meslek erbabı tarafından yapılan teslim ve hizmetler vergiden istisna edilmiştir.
  Buna göre, şirketinize hizmet ifa eden elemanların yapmış olduğu faaliyetler sonucunda elde ettiği gelirlerin, Gelir Vergisi Kanununa göre "ücret" olarak değerlendirilmesi halinde bu kişiler tarafından ifa edilen hizmetler KDV nin konusuna girmemektedir.
  Ancak, hizmet ifasında bulunan kişiler tarafından yapılan faaliyetlerin "serbest meslek faaliyeti" veya "ticari faaliyet" olarak değerlendirilmesi halinde bu faaliyetler genel hükümler çerçevesinde KDV ye tabi olmakla birlikte söz konusu faaliyetleri ifa edenlerin Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf esnaf veya serbest meslek erbabı olması durumunda bu faaliyetler kapsamında ifa edilen hizmetler KDV den istisna tutulacaktır.
  Dolayısıyla, şirketinize hizmet ifasından bulunan gerçek kişilerin yapmış oldukları faaliyetlerin "serbest meslek faaliyeti" veya "ticari faaliyet" olarak değerlendirilmesi ve bunları yapanların vergiden muaf esnaf veya serbest meslek erbabı olmaması halinde bu kişilerin KDV mükellefiyeti tesis ettirerek, şirketinize fatura veya serbest meslek makbuzu düzenleyerek elde ettikleri gelirler üzerinden %18 oranında KDV hesaplamaları gerekmektedir.
  Ayrıca söz konusu faaliyetlerin, KDV Kanununun 9 uncu maddesi ile Bakanlığımıza verilen yetkiye istinaden yayımlanan 96 ve 97 Seri No.lu KDV Genel Tebliğleri ile getirilen ve uygulama esasları bu Tebliğler ile 60 No.lu KDV Sirkülerinin (2) numaralı bölümünde açıklanan "işgücü temin hizmetleri" kapsamında yer alması halinde, işlem bedelleri üzerinden hesaplanan KDV nin yukarıda belirtilen mevzuat çerçevesinde %90 oranında tevkifata tabi tutulacağı tabiidir.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.


  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 10. #10
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.473
  Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayın kevork,

  Yukarıda belirttiğiniz cevabı okudum benim size bir sorum olacak cevaplarsanız yasal dayanağı ile birlikte sevineceğim.


  Stopajı yaparsanız doğal olarak muhtasar beyannameye ekleyeceksiniz ancak mükellefiyeti olmayan birinin vergisini beyan edemezsiniz. (Bu kısımı bana açıklarmısınız neden ve nasıl hangi dayanak ile beyan edemediğimizi)

  Zaten vergi mükellefiyeti olmadığı belirtilmiş.

  İyi Günler.

  Sayın Demiral,

  Stopaj hakkında bir açıklama yapmama gerek yok. Stopaj bir peşin vergi tekniği olduğuna göre "Mükellef" adına kestiğiniz vergiyi mükellefin ödeyeceği vergilerden mahsup edilmek üzere mükellefin hesabına vergi dairesine yatırdığınız bir bedeldir. Kişinin böyle bir hesabı mükellefiyeti olmadığına göre bunu muhtasarda beyan ederseniz tahakkuk esnasında muhtemelen"mükellefiyeti yoktur" uyarısını alacaksınız.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Kasım.2018, 13:51
 2. Dışarıdan Alınan Eğitim Hizmeti Muhasebe Kaydı
  Konu Sahibi aygunh34 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 12.Haziran.2015, 08:22
 3. Alınan Altınların Muhasebe Kaydı
  Konu Sahibi ozlem1504 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Aralık.2012, 11:31
 4. Dışarıdan Alınan Güvenlik Ve Temizlik Hizmetinin Muhasebe Kaydı
  Konu Sahibi NESE2007 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 10.Aralık.2012, 10:11
 5. Dışarıdan Alınan Kaloriferci
  Konu Sahibi coksen Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Ekim.2009, 23:11

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36