kamu işçi maaş

Like Tree9Beğeni

Konu: Agi Ödenmesi ?

Agi Ödenmesi ?

merhabalar agi net ücrete dahil edilip ödeniyor değil mi ayrıca elden vermek gerekmiyor yani hesaplanan gelir vergisinden agi düşünce zaten ödencek gelir vergisi çıkıyor net ücrete dahil etmeliyiz.
    işçiler agi tutarı kadar istiyorlar ancak zaten fazla para alıyorlar heryer veriyor bizde isteriz diyorlar benim bildigim agi zaten net ücrete dahildir yani benim maaşım 1000 lira net ise agi içinde olmalı düşünüyorum bordroda net ücret kısmında ?
    bilgisi olan varmıdır

İŞÇİLER haklıdır eskiden vergi iadesi vardır şimdi onun yerine işçinin bu hakkını alması lazım zira işçinin sayesinde işveren az muhtasar ödüyor ama herkes işine geldiği gibi konuşuyor işveren diyor ki ücrete dahildir işçi diyor ki ben isterim aslında her ne kadar işveren baştan sizinle net ücret konuştuk ayrıyeten ödemem dese de mantıken ödemek zorunda örneğin eskiden 1000 tl net maaş alan kişi yıl sonunda da vergi iadesi alırdı peki şimdi 1000 tl maaş alan aylık olarak agi ayrıyeten alabiliyor mu hiç sanmam

öyle bakınca evet haklısınız ancak hesaplanan gelir vergisi ve ödenen gelir vergisi farklı ve bordroda agi kısmı görünüyor ancak zaten asgari ücretle çalışmıyorlar ben net ücrete dahil diye biliyorum vergi iadesi yok agi var ve işler karışıyor

AGİ net ücrete dahil değildir. maaş net ücret + agi şeklinde olur.
    daha sonra siz muhtasar vergi verirken agi tutarı kadar kısmı gelir vergisi kısmından düşersiniz.
    maaşa dahil etmek basit bir İŞVEREN ÇAKALLIĞIDIR.
    hak değildir helal de değildir.
    ASLI bunu beğendi.
    '' İnna lillahi ve inna ileyhi raciun ''

çakallık derken ? biraz ağır olmuş sanki ben okulda öğrenirken de hesaplanan gelir vergisinden agi düşülür ödenecek gelir vergisi hesaplanır ve agi + net ücret = ödenen ücret çıkardı yani şu zamana kadarda bütün bordrolarda net ücretin içinde agi+net ücret şeklindeydi net ücreti 500 ise + agi =570 gibi agi zaten ekstra bir ücret değil kesilmesi gereken gelir vergisinin devlete değil işçiye ödenmesi ayrıca elden vermek mi gerekiyor zaten bordroda herşey görünmüyor mu ?
    hak yemek gibi bir düşüncemiz zaten yok sadece bilenlerden nasıl uyguluyor öğrenmek istedim....

Genelleme yapmak hoş değil tabi ki ama üstüne basa basa ağır ithamlar hoş değil ve mürekkep yalamış insanlara bu kelimelere telaffuz etmek de ayrıca hiç yakışmaz.

Asgari Geçim İndirimi uygulaması + bir durumdur ücrete dahil edilemez.

ücrete dahil değil derken bordroda göstermeyecekmiyiz ? ayrıca makbuzla mı vermemiz gereken bir tutardır ?

Alıntı tuba07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ücrete dahil değil derken bordroda göstermeyecekmiyiz ? ayrıca makbuzla mı vermemiz gereken bir tutardır ?
    Ücrete dahil değil derken yanlış anladınız.
    Yani senin ücretin 1,000,00 tl diyerek, agi ödememesi gibi bir durum söz konusu değildir.
    Bordro programınız yok sanırım, agi net ücrete eklenerek işyerinin kişi sayısına göre elden yada bankadan yapılır.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Burada tamamen (soruda geçen şahıslar arasında) iletişim eksikliği ve bilginin yanlış aktarılması olabileceğini düşünüyorum.Tabiki bunu çakallık olarak nitelendirmekte yanlış..Sanıyorum anlatılmak istenen piyasada ağız alışkanlığı tabir edilen bir ifade şeklidir.Bir işverene ne kadar maaş ödüyorsunuz diye sorduğunuz da " ben agi magi herşey dahil 1000 lira veriyorum" gibi bir ifade duyarsınız.Dolayısıyla işveren için anlatılmak istenen aginin ücretin içinde olduğu anlamıdır.Asıl sorunda bunun işçiye nasıl yansıtıldığıdır.İşçinin de örneğin çıplak maaşının 920 lira olduğunu 80 lirada agi eklenerek 1000 lira aldığını biliyor olması gerekir.Ücret pusulalarıda bir anlamda bu detayı gösterir..Ama işçilerin çoğunun bu pusulalardan haberi bile olmadığı için aldıkları maaşa nelerin dahil edilip edilmediğini bilmemektedirler.
    "Her yer agi veriyor bizde isteriz" derken belkide maaşlarının içinde agi vardır bunların haberi yoktur.Bu tereddütü ortadan kaldırmak için işverenin işçilere aldıkları ücret hakkında ayrıntılı bilgi vermesi,işçilerinde bordroları muntazaman imzalamaları ve neyin altına imza attıklarını da iyi bilmeleri gerekir.
    Saygılar
    emansur ve tarkaniz72 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)