kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 2 Post By ferhat

Konu: Hakediş Faturasının Muhasebe Kaydı Ve Beyanı

Hakediş Faturasının Muhasebe Kaydı Ve Beyanı

Tarafımıza hakediş faturası geldi.Hakedişi alan tarafından yapılacak muhasebe kaydı ve %3 stopaj tutarının nasıl beya edileceği ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Hakediş Tutarı 161.639
    KDV 29.095
    Stopaj %3 4.849
    Toplam 185.884

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı NESE2007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tarafımıza hakediş faturası geldi.Hakedişi alan tarafından yapılacak muhasebe kaydı ve %3 stopaj tutarının nasıl beya edileceği ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Hakediş Tutarı 161.639
    KDV 29.095
    Stopaj %3 4.849
    Toplam 185.884
    Sayın Neşe 2007

Kaydınız.İşiniz Yıllara Sari Olduğundan

_________________________________/______________________________________
    120-(B) 185.884
    295-(B) 4.849

350-(A) 161.639
    391-(A) 29.095
    ____________________________/__________________________

(Burda 0.1 krş bir hata var herhalde küsüratlardan kaynaklanıyor.)

Yanlız bu hakedişte % 5 Teminat kesintiside olması gerekir.Kesin Gereklr demek yanlış olabilir bazen sözleşmeye konmuyor.Taraflar eğer birbirine güveniyor veya tanıyor ise konmuyor.Siz yinede Teminat konusuna bakın.

Gelelim burdaki 295 hesaba bu hesapta biriken tutarlar iş bittiği dönemde Kurumlar Vergisinde mahsup edilecek.Sakın Geçici Vergide Mahsup etmeyin.

İşin bittiği dönemde

______________________________/_________________________________

193-(B)

295-(A)
    ______________________________/_________________________________________

350 hesapta işin bittiği dönemde 600 hesaba aktarılacak.Bu işle ilgili Giderlerde 170 hesapta toplanaıp daha sonra 622 hesaba atılacak.Bunlar işin bittiği dönemde yapılacak.Bu Gelir ve Giderler Başka işlerden dolayı geçici vergi beyanı veriliyorsa bu Gelir ve Giderler Geçici Vergi dönemlerinde Gelir ve Giderleri göz önünde bulundurulmayacak

aşkınbulduk ve mustafa84 bunu beğendi.

Cevabınız için teşekkür ederim fakat hakedişi yaptıran taraf olduğum için 350 hesaptan niye 600 hesaba aktarıyorum onu anlamadım.Sonuçta benim için gider..İşi yapan taraf değilim..

eski yıllarda kayıt altına alınmış fakat amortisman ayrılmamış demirbaşın yeni yılda kaydı..

Arkadaşlar Merhaba,
    2 yıl önce aktife bir demişbaş alınmış fakat muhasebecisi şirket zaten zarar ediyor diye onun açıklaması o bu demişrbaşa amortsiman hesaplamamış.Fakat bu dönem satışlarından dolayı kara geçecek gibi duruyor.Bu dönem amortismam ayırmam söz konusu olabilir mi? Çünkü geçmiş yıllarda ayrılmamış..

Cevabınız için teşekkür ederim fakat hakedişi yaptıran taraf olduğum için 350 hesaptan niye 600 hesaba aktarıyorum onu anlamadım.Sonuçta benim için gider..İşi yapan taraf değilim..

Neşe hn

Ben sizi yapan taraf zannetim kusura bakmayın. O zaman sizin kaydınız yaptırdığınız işin niteliğine göre eğer bu inşaat sizin kendi firmanıza ait bir inşaat işi ise 258 yapılmakta olan yatırımlar hesabına 191 kdv hesabına borç 360 stopaj hes.alacak ve 320 satıcılar hes.alacak vereceksiniz.Eğer bu satmak amacıyla yaptırdığınız bir inşaat işi ise sadece 258 hesabın yerine 150 hesabı borçlu çalıştırın geriye kalan hesaplar aynı

Arkadaşlar Merhaba,
    2 yıl önce aktife bir demişbaş alınmış fakat muhasebecisi şirket zaten zarar ediyor diye onun açıklaması o bu demişrbaşa amortsiman hesaplamamış.Fakat bu dönem satışlarından dolayı kara geçecek gibi duruyor.Bu dönem amortismam ayırmam söz konusu olabilir mi? Çünkü geçmiş yıllarda ayrılmamış..
    neşe hn

Bu konu formda çok tartışıldı kısaca özetlemek gerekirse demirbaşa daha önce ayrılmamış amortismanı ve bu döneme ayıracağınız amortismanı hesaplayın.Önceki 2 yılın amortismanı K.K.E.G yapın bu yılınkini normal giderleştirin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)