kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: Tevkifatlı Ft.

Tevkifatlı Ft.

merhabalar
    tevkifatlı ft kesilmesi zorunlu olan hallerde bilgisayardan fatura keserken nasıl kesiyorsunuz tebliğdeki hali gibi mi yazdırıyorsunuz faturayı biz yeni bilgisayardan yazdırıyoruz da bu konuda bilgisi ve uygulaması olan varsa cevap verirse sevinirim
    iyi çalışmalar

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı tuba07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar
    tevkifatlı ft kesilmesi zorunlu olan hallerde bilgisayardan fatura keserken nasıl kesiyorsunuz tebliğdeki hali gibi mi yazdırıyorsunuz faturayı biz yeni bilgisayardan yazdırıyoruz da bu konuda bilgisi ve uygulaması olan varsa cevap verirse sevinirim
    iyi çalışmalar
    Sayın tuba07,

Sorunuzdan bir şey anlamadım biraz cümle düşükleri gerçekleşmiş sorunuzu uygun yazım kuralı ile sorarsanız yardımcı olalım.

İyi Günler,
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

tabi ki ;
    faturayı bilgisayarda kesiyorum ve tevkifatlı fatura kesmem gereken zamanlar oluyor ancak ayarlamaları tam yapılmadı bende elde kesiyorum tevkifatlı olunca faturayı bilgisayardan keserken tebliğde tevkifatın nasıl olması gerektiği anlatılıyor faturayı bilgisayardan yazdırırken aynı o şekilde mi yazdırıyorsunuz bana gelen faturalar hiç öyle değil çünkü bide ben birden fazla ürün olunca da tek faturada kesiyorum elde keserken...
    umarım anlatabildim kendimi

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın tuba07,

117 sayılı KDV tebliğinin "3.4.2. BELGE DÜZENİ" ayırımındaki şekil şartına ister bilgisayarda ister elde tanzim edin faturayı uymak zorundasınız. Hem tevkifatlı hem tevkifatsız malları aynı faturada kesecekseniz aynı tebliğdeki uygulama şartları da;

3.4.2.2. Tevkifata tabi tutulan işlemlerle tevkifat uygulaması kapsamında bulunmayan işlemlerin birlikte yapılması halinde bu işlemlerin tek fatura ile belgelendirilmesi mümkündür.
    Bu durumda, tevkifata tabi işlem bedeli ve bu bedel üzerinden hesaplanan KDV ile tevkif edilen KDV tutarı fatura üzerinde ayrıca gösterilecektir. Bu şekilde yapılan faturalamalarda da tevkifat uygulaması kapsamındaki işlem bedelinin KDV dahil tutarının Tebliğin (3.4.1.2) bölümünde belirlenen alt sınırı aşıp aşmadığı dikkate alınacak, aşmıyorsa tevkifat uygulanmayacaktır.

şeklindedir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın tuba07,

Tevkifatlı mal/hizmet karşılığı düzenlemeniz gereken satış faturanızı sistemsel nedenlerden dolayı bilgisayarınızdan yazdıramıyorsunuz el yazınız ile fatura üzerinde olması gereken hesaplamaları matrah,kdv oranı,kdv tutarı,tevkifat oranı,tevkifat tutarı,genel toplam rakam ve genel toplam rakam yazısını el yazınız ile fatura üzerinde düzenleyebilirsiniz bir sıkıntı oluşturmaz. Yalnız el yazınız ile hazırladığınız satış faturanız üzerinde belirtilen işlem tutuarlarını yukarıda belirtilen işlemleri defter kayıtlarınıza (muhasebe kayıtlarınıza) işlemeniz gerekir unutmayınız. Diğer sorunuz olan birden fazla ürünler için düzenlediğiniz faturaları pek nihayetinde tek tek düzenleyeceğiniz gibi toplu olarakta düzenleyebilirsiniz.

Örnek vermek gerekir ise 10 adet bardak satışınızı tek bir işletmeye ve/veya kişiye satışını yapıyorsanız 10 adet bardağı tek bir alıcı alacağı için 10 adet bardağı tek bir faturada işletme ve/veya kişiye düzenleyebilirsiniz. Yukarıda bardak örneğimizde 10 adet bardağı 5 adetini a işletmesi 5 adetini b şahısı alacak ise bu durumda faturaları ayrı ayrı a işletmesi ve b şahsına düzenlemeniz gerekir. Ürünleri alıcıya siz teslim ediyorsanız sevk irsaliyesi ve/veya irsaliyeli fatura düzenlemeyi unutmayın.

Umarım ben sorunuzu anlaşmışımdır,umarım cevaplarım açıklayıcı olmuştur.

Yalın anlatım dili kullanılmıştır.

İyi Günler,
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

cevaplar için teşekkürler
    ben şöyle anladım tevkifatlı fatura belge düzeninin olduğu gibi fatura üzerinde olması gerek
    mal bedeli
    kdv
    tevkifat oranı
    alıcı tarafından tevkif edilecek kdv
    tevkifatsız toplam
    tevkifat dahil toplam
    yalnız
    bu açıklamaların olması gerek
    ben bu yazıları elimle yazabilirim mümkün değil yazdıramam ozaman tevkifat olması gereken işlemleri elde kesmem gerek arada atlayabiliyorum
    bana gelen hiç bir faturada böyle açıklama yok
    şu şekilde geliyor
    ara toplam
    kdv
    tevkifat
    genel toplam şeklinde geliyor
    şöyle ki a ürünü tevkifatsız b ürünü tevkifatlı aynı müşteriye kesebilirim değil mi

A ürünü tevkifatlı b ürünü tevkifatsız olarak aynı alıcıya düzenliyorsanız tek faturada gösterebilirsiniz tüm rakamları ve uygulamaları göstermeniz gerekir fatura üzerinde yaptığınız bu işlemleri muhasebe kayıtlarınıza eklemeniz gerekir.

İyi Günler,

tamam teşekkür ederim programda tevkifat seçince kayıtları yapıyorum olması gerektiği gibi ancak o yazdıklarımı çkartmıyor program
    evet aynı müşteriye kesiyorum faturayı tek alıcı birden fazla ürün..
    teşekkür ederim ozaman bana gelen tüm faturalar hatalı mı oluyor ?

Alıntı tuba07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam teşekkür ederim programda tevkifat seçince kayıtları yapıyorum olması gerektiği gibi ancak o yazdıklarımı çkartmıyor program

O zaman faturanızı el yazınız ile düzenleyiniz.

evet aynı müşteriye kesiyorum faturayı tek alıcı birden fazla ürün..

Aynı alıcı ise tevkifatlı ve tevkifatsız işlemleri tek fatura üzerinde göstrebilirsiniz sıkınıt yok.

teşekkür ederim ozaman bana gelen tüm faturalar hatalı mı oluyor ?

Size gelen faturalar ne faturası görmedik bilmiyoruz neden hatalı olsun onun için görmediğim birşey için cevap veremeyeceğim.

İyi Günler,

cevabınız için teşekkürler tevkifatlı faturalar sizin söylediğiniz gibi gelmiyor sadece toplam kdv tevkifat kdvsi ve genel toplam şeklinde geliyor ve bilgisayardan çıktı halinde geliyor bu sebepten hatalı mı dedim ...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)