kamu işçi maaş

Konu: İhracat İşlemi Muhasebe Kaydı

İhracat İşlemi Muhasebe Kaydı

Iyi çalışmalar
    1* yurt içinden satın aldığımız malı normal fatura şeklinde ihraç kayıtlı değil fakat o malı ihraçat yaptık muhasebe kaydı nasıl mesala fatura tutarı 100+kdv 118 tl ve beyanname nasıl olaçak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı
    2* yurt dışında firmaya sattık mesala toplam tutar 100 USD genel toplamı muhasebe kaydı nasıl olaçak
    3* kdv beyanı ve iadesi hakıında bilgilendirirseniz
    memlun olucam.
    Saygılarımla,
    Saygı değer arkadaşlarımın bilgi verirken bilgi vermek yerine şu kdv kanun veya gümrük kanunu oku yaparsın şeklinde cevaplar veriliyor şaşırıyorum ben zaten kdv kanunu tamamını ve bazı gümrük kanunu maddeleri okudum bu işi ilk defa olucak okumak la baraber yanlış olmasın diye bilgi verirseniz memlun olucam pratik dökmek bazen sadece okunulduğu gibi kolay olmuyor
    CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER MİNNETTAR OLUCAM

Hiç cevap yokmu saygılarımla,

Sorunuz nerden anlatmaya başlasam şeklinde insanı düşündürüyor. sorularınız çok geniş kapsamlı ve işin abc'sini içeriyor.
    bu tür sorular için hazır bir reçete yok. Reçete olsa bile bu reçeteyi uygulamak için en az kanunları taramak kadar çaba gerekir.
    cevap yazmayacaksan neden yorum yapıyorsun demeden genede kısa kısa cevap yazayım.
    -- ihracat faturalarında kdv olmaz.Beyanneme işi için gümrük işi yapan birilerinden yardım alabilirsiniz.
    -- satış muhasebe için stok hesabınızdan 152/153 çıkış, 601 gelir hesaplarına giriş yapmanız, ayrıca maliyet hesaplarını kullanmanız gerekir.
    -- kdv iade işlemleri internet üzerinden yürütülmktedir gib'in sitesine girerseniz fikriniz olur.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın SSZK,

Muhasebenin temel her belgeyi bağımsız değerlendirmektir. O nedenle alış faturası var ise ( bu malı ihraç edip etmemenizin bi önemi olmaksızın ) 153 hesaba ( 152 olmaz ) yazmanız ve KDV için de 191 hesabı kullanmanızdan daha doğal bir işlem olamaz.

İhracat gerçekleştirdinizse İhraç işlemleri KDV nden muaf olduğuna göre 601 hesaba gelir yazmanız ve 391 hesabı kullanmamnızdan daha doğal bir şey yok. Siz bu mal için zaten "İhraç Kayıtlı Teslim" temel ilke olarak yapamazsınız çünkü ana kuralları tamamen farklıdır.

KDV için iade talebinde bulunup bulunmamak sizin tercihinizdir. Eğer sürekli ödeme çıkan bir KDV beyanınınz varsa zaten iade talebinde bulunmanızın da bir anlamı yok.

İşin özü bukadar. Sayın tearpist13 ün verdiği açıklamalarda bazı konular karışmış bazılarında da hata olmuş, buna da dikkatinizi çekerim.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın ksimkesyan,
    o kadar cevaplamışınız, karışmış konuları ve hatalarıda yazsaydınız
    bilgi sahibi olurduk.
    kolay gelsin.

Sayın terapist13,

-- ihracat faturalarında kdv olmaz.Beyanneme işi için gümrük işi yapan birilerinden yardım alabilirsiniz.
    *** Burada bahsettiğiniz beyanname KDV ise gümrükçülerin konusu değil, Gümrük beyannamesi ise soruyu tekrar okuyun çünkü sorulan bu değil.

-- satış muhasebe için stok hesabınızdan 152/153 çıkış, 601 gelir hesaplarına giriş yapmanız, ayrıca maliyet hesaplarını kullanmanız gerekir.
    *** Bunun cevabını kısmen yazmıştım 152 olmaz diye. 153 olacak kesin. 153 olan bir mal alımında hangi maliyet hesaplarından bahsettiniz ?

-- kdv iade işlemleri internet üzerinden yürütülmktedir gib'in sitesine girerseniz fikriniz olur.
    *** GİB sitesine girilince fikir olmaz. İade işlemlerinin çok detayı var.

KDV iade işlemlerinin dayanakları dahi değişti. Bu forumda da başka yerlerde de blogum da dahil olmak üzere KDV ile ilgili olarak bildiklerinizi unutun ve sadece yeni KDV tebliğini okuyun diyorum, yeni düzenlemeler var. Bu tebliğ takriben 280 sayfa ve tek yürürlükteki tebliğ.

Yeterli olabildimi bilmiyorum. Varsa bir eksik sorun onları da tamamlayayım.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın ksimkesyan,

-- Soruda;malı ihraçat yaptık muhasebe kaydı nasıl mesala fatura tutarı 100+kdv 118 tl ve beyanname nasıl olacak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı diye sormuş arkadaş. Bunun üzerine ihracat fatursaında kdv olmaz dedim. Beyanname nasıl olacak sorusunun(Gümrük çık.Bey.) cevabı olarak gümrükcüden yardım alabilirisniz dedim.
    -- satış muhasebesi için(ticari mal satışı demedim) bilgi olarak 152/153 olarak yazdım. Satın aldığı ticari malı 152 den çıkmayacağı aşikardır herhalde. 153 den malı sattığınızda maliyetini nereye yazıyorsunuz.
    -- Kdv iade için fikriniz olurda kastım istenen dosyaları vb görür araştırmasını ona göre yapardı.
    bunların yanında soru soran arkadaşa sizin tarafınızdan pek anlaşılmasada, bu kadar geniş kapsamlı ve mesleğin temelinde bilinmesi gereken bilgileri burada yazılacak cevaplarla öğrenmeyeceği mesajını vermeye çalıştım. Çok genel olsada bilgi vermeye çalıştım. Burada hata ve karışıklık göremiyorum. varsa bir eksik ve hatalı durum onlarıda açıklayayım.
    saygılar,
    Konu terapist13 tarafından (27.Mayıs.2014 Saat 13:04 ) değiştirilmiştir.

Alıntı terapist13 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ksimkesyan,

-- Soruda;malı ihraçat yaptık muhasebe kaydı nasıl mesala fatura tutarı 100+kdv 118 tl ve beyanname nasıl olacak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı diye sormuş arkadaş. Bunun üzerine ihracat fatursaında kdv olmaz dedim. Beyanname nasıl olacak sorusunun(Gümrük çık.Bey.) cevabı olarak gümrükcüden yardım alabilirisniz dedim.
    -- satış muhasebesi için(ticari mal satışı demedim) bilgi olarak 152/153 olarak yazdım. Satın aldığı ticari malı 152 den çıkmayacağı aşikardır herhalde. 153 den malı sattığınızda maliyetini nereye yazıyorsunuz.
    -- Kdv iade için fikriniz olurda kastım istenen dosyaları vb görür araştırmasını ona göre yapardı.
    bunların yanında soru soran arkadaşa sizin tarafınızdan pek anlaşılmasada, bu kadar geniş kapsamlı ve mesleğin temelinde bilinmesi gereken bilgileri burada yazılacak cevaplarla öğrenmeyeceği mesajını vermeye çalıştım. Çok genel olsada bilgi vermeye çalıştım. Burada hata ve karışıklık göremiyorum. varsa bir eksik ve hatalı durum onlarıda açıklayayım.
    saygılar,

Sayın terapis13,

Yine arkadaşımızın sorularını okumadan bana cevap yetiştirmeye çalışmışsınız. Aynı hatalara devam etmişsiniz. Sadece ilk soruyu doğru ve tekrar okusaydınız sorunun Gümrük Beyannamesi ile ilgili olmadığını KDV beyannamesi ile ilgili olduğunu ( nasıl olacak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı ) sorusunun GÇB ile hiç ilgisi olmadığını bu kez anlamış olurdunuz.

152 hesabı yanlışlıkla yazdım deseydiniz anlayacaktım. "satış muhasebesi için(ticari mal satışı demedim) bilgi olarak 152/153 olarak yazdım. Satın aldığı ticari malı 152 den çıkmayacağı aşikardır herhalde. 153 den malı sattığınızda maliyetini nereye yazıyorsunuz." demişsiniz. bu cümleniz dahi hatalarla dolu. "Satış Muhasebesi" ile yeni bir terim kazandırmışsınız. Ben maliyet hesapLARı nı sordum birden çok hesaptan bahsetmişsiniz. Ticari mal alımında nasıl oluyorsa. Üstelik "stok hesabınızdan 152/153 çıkış, 601 gelir hesaplarına giriş yapmanız," demekle iki hesap arasında nakil yapılması gerekir gibi de bir anlam çıkıyor. Yoksa ben mi yanlış anladım. Yazdıklarınızı bir kez daha göz atın isterseniz.

Yapmayın. Yala şaplak karalanan satırlarla bu işler anlatılmaz. Bu kadar geniş bir konunu anlatımı net ve yalın olmalı. KDV soran birine GÇB anlatılmamalı. Gördüğünüz gibi bana cevap verirken dahi sırf yazdıklarınızı savunacaksınız diye aynı hataları tekrarlamasaydınız, daha iyi olurdu.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın ksimkesyan,
    size cavap yetiştirmek gibi bir derdim yok. Ama verdiğiniz cevaplara açıklamak yapmak zorunda kalıyorum.
    Soruyu soran arkadaşın ne sorduğu konusunda tam bir açıklaması yokken onu bu kadar iyi anlamış olmanızı empati yeneğinize veriyorum artık.
    Velevki ben yanlış anlamış da olabilirim, yukarda neden öyle cevaplar verdiğimi ve aslında ne anlatmaya çalıştığımı yeni bir litaratür yaratmaya uğraşmadığımı açıkladım.
    Açıklamalarım doğrultusunda yanlış veya hatalı bilgi vermediğimi, burada verilecek cevapların soruların içeriğinin çok kapsamlı olması nedeniyle yeterli olmayacağını belirttim ve genel cevaplar verdim. Buna rağmen verdiğiniz cevapda "yala şaplak gibi" ifadelerle düşüncelerinizi belirtmeniz burdan hiçde güzel görünmüyor. Umarım sizin yala şaplak olmayan yalın ve net anlatımınız sonucunda arkadaş kdv iadesi konusunu, satış ve alış faturalarının nasıl muhasebeleştirildiğini, kdv beyannamesinin nasıl doldurulacağı konularında engin bir bilgi sahibi olmuştur. Böylece benim litaratüre kazandırdığım terimler yanında, sizde koskoca mevzuatı yalın ve net 3 satır yazıyla anlatabildiğiniz için benim nezdimde tarihe geçmiş oluyorsunuz.
    saygılar,

Sayın terapist,

Açıklamalarını ve sorularını yeterli görmediğiniz bir konuda cevap yazmamalıydınız. Hala KDV konusunda sorulmuş bir soru bukadar açık ve netken GÇB temelli bir cevabı neden yazdığınızı izah etmiyorsanız, benim eleştirdiğim literatüre kazandırdınız terimi ile ilgili ne demek istediğinizi anlatmak yerine benim tarihe geçtiğimi söylüyorsanız, başka açıklama yapmazsanız da olur.

Soruyu soran arkadaşımız özelime yazar detayını öğrenir. Ayrıca referansı da vermiştim. "Katma Değer Vergisi Uygulama Genel Tebliği". Artık herşey orada yazılı. Spesifik sorulara da gerekirse yeniden cevap yazarız.

Bu konu benim için sona erdi. Size kolay gelsin.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)