kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışına Kargo İle Mal Gönderimi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2013
  Mesajlar
  41

  Yurt Dışına Kargo İle Mal Gönderimi

  Yurt dışına kargo ile mal gönderecegiz istisna yok kdv li datura kesmemiz gerekiyor faturayı usd kesicez kdv li nasıl olucak istisnadanda yaralnamayacak gümürk beyanmaesi olmadığından normal yurt içi satış gibi olacak fakat fatura kesimi nasıl olucak usd kdv acil cevaplarsanız çok memlun oluçam saygılarımla,


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2014
  Mesajlar
  1.015
  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü

  Sayı : B.07.1.GİB.4.34.17.01-KDV.11-1774
  31/05/2012

  Konu : Posta - kargo yoluyla yurtdışına yapılan satışlarınihracat teslimi olarak sayılıp sayılamayacağı.

  lgi özelge talep formunda, internet üzerinden yurt dışına kredi kartı ile kozmetik ürünleri satacağınızı ve satılan ürünlerin posta yoluyla yurt dışındaki alıcılara gönderileceği belirtilerek, yapacağınız teslimlerin ihracat teslimi sayılıp sayılamayacağı ve söz konusu işlemler nedeniyle yüklenilen vergilerin iadesini alıp alamayacağınız sorulmaktadır.

  Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 11/1-a maddesiyle, ihracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler, yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmetler, serbest bölgelerdeki müşteriler için yapılan fason hizmetler ve karşılıklı olmak şartıyla uluslar arası roaming anlaşmaları çerçevesinde yurt dışındaki müşteriler için Türkiye'de verilen roaming hizmetleri vergiden istisna edilmiştir.

  Kanunun 12/1 inci maddesine göre, bir teslimin, ihracat teslimi sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır;

  a) Teslim yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrük antreposu işleticisine yapılmalı veya mallar yetkili gümrük antreposu işleticisine tevdi edilmelidir.

  b) Teslim konusu mal Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya bir serbest bölgeye vasıl olmalı ya da yetkili gümrük antreposuna konulmalıdır.

  Diğer taraftan, ihracat istisnasından doğan KDV iadesi taleplerinin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasına ilişkin esaslar84 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde açıklanmıştır.

  Söz konusu Tebliğin "Mahsup Talebinde Aranılan Belgeler" başlıklı bölümünde;

  Nakden veya mahsuben iade taleplerinde dilekçenin yanı sıra iade hakkı doğuran işlem itibarıyla aşağıdaki belgelerin de vergi dairesine ibrazı şarttır.

  - Gümrük beyannameli mal ihracında;

  - Gümrük beyannamesi (aslı veya noter, gümrük idaresi, ilgili vergi dairesi müdürü ya da yeminli mali müşavirce onaylı örneği),

  Beyannamelerin aslı veya örneği yerine bunların listesinin verilmesi de yeterlidir. Bu takdirde listede beyannamenin tarihi, sayısı, ihraç edilen malın cinsi, miktarı ve tutarı, gümrük kapısının ismi, varış ülkesi, imalatçının adı-soyadı veya unvanı, intaç ve çıkış tarihlerine yer verilir. Gümrük beyannamelerinin yerine liste veren mükelleflerin iade taleplerinin değerlendirilmesi sırasında listelerde yer alan bilgilerde eksiklik bulunması veya tereddüt edilen durumlarda gümrük beyannamelerinin aslının veya örneğinin istenebileceği tabiidir.

  - Satış faturalarının fotokopisi veya listesi,

  - İhracatın gerçekleştiği döneme ilişkin olarak indirilecek KDVlistesi ile ihraç edilen malın bünyesine giren vergi miktarına ilişkin hesaplamaları gösterir tablo." denilmektedir.

  Diğer taraftan, gümrük beyannamesi tevsik edici belge olarak aranılmakla birlikte, basitleştirilmiş usul kapsamında işlem yapma yetkisi verilen kişilerce, doğrudan gümrük idaresinin yetkisinde "BİLGE "DG" kodlu gümrük beyannamesi formatında bir beyanname formu kullanılmak suretiyle, her bir eşyanın cins, nevi, niteliği, miktar ve kıymeti, alıcı gönderici adı ve adresinin yer aldığı bir liste ve varsa faturaları eklenmek suretiyle beyanda bulunulmasına imkan verilerek, bu beyannameler gümrük idaresince teyit edilip, ekinde yer alan çıkış eşyasını gösterir listeler onaylanmaktadır.

  Buna göre, posta (kargo) yoluyla yurt dışına gönderilen kozmetik ürünlerinin kargo şirketi adına düzenlenen gümrük beyannamesi eki eşya listesinde, malı yurt dışına gönderen firmanızın yer alması ve liste muhteviyatının gümrükçe onaylanması halinde ihracat istisnası kapsamında işlem yapılması mümkün bulunmaktadır. Bu teslim nedeniyle firmanız tarafından yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV nin iadesi talep edilebilecektir.

  Posta (kargo) yoluyla yurt dışına gönderilen malların yukarıda açıklandığı şekilde tevsik edilememesi halinde ihracat teslimi olarak değerlendirilmeyeceğinden, bu teslimlere ilişkin düzenlenecek faturalarda ait oldukları oranda KDV hesaplanması gerekmektedir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  Faturayı istediğin gibi kesebilirsin istersen TL kes karşıya bide proforma hazırla yolla. Yada Usd kes kes kdv yide usd olarak yaz ama fatura üzerinde Kurunu muhakkak belirt.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kamu Kurumlarına Kargo Gönderimi
  Konu Sahibi yunuslacin Forum Güncel Konular - Haberler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Aralık.2014, 14:34
 2. Yurt Dışına Ürün Gönderimi
  Konu Sahibi mehmetylcn Forum Konu Dışı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Mart.2013, 05:10
 3. Yurt Dışına Satış, Teslim Yurt İçinde..
  Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 25.Eylül.2009, 21:35
 4. Cevap: 4
  Son Mesaj : 30.Temmuz.2009, 15:43
 5. Yurt Dışına Giden Personelin Yurt Dışında Muayene Olması...
  Konu Sahibi SMMMESUT Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Haziran.2007, 17:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36