kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By Tahsin Kurt
  • 1 Post By canan_ieu

Konu: Luca Yansıtma Fişleri

Luca Yansıtma Fişleri

Arkadaşlar aranızda luca kullanan vardır umuyorum. yeni geçtik bir yardım lütfen.
    Geçici vergi ilk dönemde kestiğim yanıtma fişleri mizanlarda kafamı karıştırıyor. yansıtma fişlerini siliyormusunuz
    geçici vergi yaptıktan sonra?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Daha önceki kullandığınız programlarda yansıtma fişlerini siliyor muydunuz? (ki?)
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Geçici v. dönemlerinde yansıtma fişi yapma zorunluğunuz olmadığından tercih size kalmış.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçici v. dönemlerinde yansıtma fişi yapma zorunluğunuz olmadığından tercih size kalmış.
    Çoğu kişi bu fişleri düzenlemiyor veya düzenledikten sonra siliyor,hatta gider hesaplarını bile kapatıyor.Ama ben maalesef bunlara katılmıyorum.Yansıtma fişleri yapılmalıdır,kar veya zararın nasıl hesaplandığı kayıtlarda gösterilmelidir ve bu fişler silinmemelidir.Benim görüşüm böyle
    Saygılar
    URUM79 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çoğu kişi bu fişleri düzenlemiyor veya düzenledikten sonra siliyor,hatta gider hesaplarını bile kapatıyor.Ama ben maalesef bunlara katılmıyorum.Yansıtma fişleri yapılmalıdır,kar veya zararın nasıl hesaplandığı kayıtlarda gösterilmelidir ve bu fişler silinmemelidir.Benim görüşüm böyle
    Saygılar
    Selamlar,
    Tahsin Bey bende sizinle aynı fikirdeyim ama pratikte pek yapılmıyor, açıkçası bende yapamıyorum. Çünkü katlamalı yani kümülatif sonuçlar alındığı için yansıtma fişleri geçici vergi döneminde yapılmıyor genelde. Halbuki Tekdüzen muhasebe sistemi incelendiğinden buna imkan var ancak pratikte yapılamıyor.

Selin Hanım selamlar
    Yapılamıyor olmasının gerekçelerini mazeret olarak kabul edemiyorum maalesef.Örneğin 770 hesabının haziran sonu toplamı ile 632 hesabının mart sonu toplamı arasındaki fark son 3 aylık döneme ait gider farkıysa, aradaki fark rahatlıkla yansıtılabilir.Zaten bunlar,hesaplama esnasında kağıt üzerinde yapılıyor,kaydi olarak ta pekâlâ yapılabilir.

aslında yapılmalı katılıyorum, ne nereden gelmiş görünmesi açısından, sonradan unutuluyor hep, kümülatif yaptığımız için

merhaba ;
    luca da yansıtma fişlerini şu şekilde yapabilirsiniz :
    muhasebe - yansıtma fişlerine gelin.hesap tanımlamalarına tıklayın. dimm dig güg dağılımı ile ilgili sekmeler çıkacak karşınıza. alt 3 tuşlarıyla hesap planından düzenlemeleri yapınız başlangıç ve bitiş hesap kodlarınızı. daha sonra fiş oluştura tıklayın. orada bakiye güncelleyin diyor. güncelleyin bakiyelerinizi. 30,06,2014 tarihini yazın ve fiş oluştura tıklayın. yansıtma fişleri oluşmuş oldu ANCAK DİKKAT ! yansıtma fişlerine girdiğinizde karşınıza mesela 153 ün bakiyesinin komple 621 e atılmış olduğunu göreceksiniz. ewlinizde kalan stoğa göre fişin içine girip manuel tutarı düzeltin. geçici vergiyi yolladıktan sonra bu yaptığınız fişleri pasife alın. fişin için girdiğinizde sağ üstte fişin durumu yazıyor. orada aktif yazar. tıklayıp pasif yapın . böylece fişi silmemiş oluyorsunuz. bir önceki döneme bakmak isterseniz de maliyetleri net bir şekilde görebilirsiniz.
    Saygılar.
    husok bunu beğendi.

tşkler canan hanım, çok güzel olmuş açıklama. ufak bir ekleme; üretim firmalarında 150--710 virmanı yapmayı unutmamak lazım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)