kamu işçi maaş

Like Tree9Beğeni

Konu: Amortismana Tabi İktisadi Kıymet Satışının Muhasebeleştirilmesi

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.503

  Amortismana Tabi İktisadi Kıymet Satışının Muhasebeleştirilmesi

  İşletmelerin aktifinde kayıtlı olan Maddi Duran Varlıkların (253 hs,254 hs,255 hs) satış işlemleri ile ilgili muhasebe kayıtları sürekli bir tartışma konusu olmuş, kimi zaman sabit değerlerin satış bedelleri Tek düzen muhasebe sistemi ile ilgili hesap planında yer alan 600'lü Yurtiçi Satışlar hesabında kimi zamanda 679'lu Olağandışı Gelirler hesabında yer almış ve ilgili Katma Değer vergisi döneminde de izahattan yoksun durumlara karşı karşıya kalınmıştır. Oysa bu tür işlemlerin izahı için gelir tablosu ve de bilanço dipnotları içerisinde ayrıca belirtilmesi gerekirken belirtilmemesi sabit değer satışları ile ilgili tahsil edilen KDV'lerin 1 nolu KDV'si beyannameleri üzerinde ''İlave Edilecek KDV'' gösterilmesi bir taraftan tek düzen muhasebe sisteminin 1 nolu Tebliğine uygun olarak kayda alınmamasına bir diğer taraftan izahattan yoksun bir durum oluşturması nedeniyle meslektaşlarımızı Vergi Daireleri ile-son dönemlerde gelen izahat isteme yazılarıyla-karşı karşıya getirmiştir.
  Konu ile ilgili Maliye Bakanlığının KDV'sinin 66 sıra Sayılı Sirkülerini yayınlaması ile birlikte konuya açıklık getirilmiş ve bundan böyle Maddi Duran Varlık Satışlarının Satışlarının bahsi geçen Sirkülere uygun olarak kayıtlara alınması sağlanmıştır.

  İlgili Sirkülerin bahsi geçen bölümü aşağıdaki gibidir;

  ATİK (Amortismana Tabi İktisadi Kıymet)Satışları

  Mükelleflerin amortismana tabi iktisadi kıymet satışlar 1 nolu kdv beyannamesinin ''Matrah'' kulakçığının ''Diğer İşlemler''tablosunda ''503''kodlu ''Amortismana Tabi Sabit Kıymet (taşınmaz,taşıt araçları,demirbaş,makine ve teçhizat vb.) satışları'' satırında beyan edilecektir.

  Bu satışlar nedeniyle hesaplanan KDV'nin, 1 nolu KDV beyannamesinin ''MATRAH'' kulakçığındaki ''İlave edilecek KDV'' satırına yazılmak suretiyle beyanı mümkün değildir

  Yukarıya aynen almış olduğumuz 66 seri nolu KDV Sirkülerinin ilgili bölümüne de bakıldığında daha önceleri yapılan Sabit değer satışları ile ilgili çoğunlukla KDV beyannamesi üzerinde ''İlave edilecek KDV'' sütunu kullanılmakta iken gelir tablosu dipnotlarında da detaylı bir açıklamaya yer verilmediğinde muhasebe kayıtlarında farklı anlaşılmalar olabilmekteydi. Diğer taraftan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği Seri no 1'e bakıldığında aslında herhangi bir tereddüt olmaksızın, Satışların 600-Yurtiçi Satışların altına açılacak Sabit Değer Satışı veya Maddi Duran Varlık Satışı vb. şeklindeki tali hesap ile sorunu çözmek mümkün iken kayıtların işleyişi açısından satılan malın maliyeti adı altındaki 620'li hesap yerine 623'lü hesap gurubunun çalıştırılmaması sonucu farklı bir yere götürebilmekteydi. Oysa sabit değer satışlarının 600-Yurtiçi Satışlar hesabının altında açılacak tali hesap ile işletmenin gelirleri içerisinde yer alması ve dolayısıyla ile KDV matrahında da görülmesi diğer taraftan Sabit Değerlerin satılan kısmı ile ilgili 623 Diğer Satışların Maliyeti altında yer alacak sabit değer satışları şeklindeki bir tali hesap ile kayıtların uygunlu sağlanabilir.

  MUHASEBE KAYITLARI

  ÖRNEK:
  Muhasebe kayıtlarımızda alış değeri kdv hariç 10.000.-tl olan bir demirbaş için 4.000.-tl amortisman ayrılmıştır.İlgili demirbaş 12.000.-tl +%18 KDV ile birlikte 14.160.-tl'ye satılmış olup bedeli bankaya yatırılmış olsun

  Satışın Kaydı;


  ______________________________________/________________________________________

  102-BANKALAR HS (B) 14.160
  600-YURTİÇİ SATIŞLAR (A) 12.000

  391-HES.KDV (A) 2.160

  _________________________________/_______________________________________________

  623-DİĞER SAT.MALİYET (B) 12.000

  257-BİR.AMORTİSMAN (B) 4.000

  254-TAŞITLAR (A) 10.000

  679-OLAĞANDIŞI GELİRLER (A) 6.000

  ____________________________________/______________________________________________  NOT:Katkılarından dolayı Sayın Alomaliye Formdaşım SMMM Aşkın'a teşekkür ederim  SEVDİĞİM SORULAR :Geçenlerde bir meslektaşımız aradı ve şu soruyu iletti. Paylaşmak istedim belki ilerde bizden birileri de böyle bir sorunla karşılabilir.

  **Bir mükellefim iş yerinin bir yıllık kirasını bankaya peşin yatırdı. İşleri iyi gitmediği için iş yerini 2 ay içinde kapattı. Faaliyeti 2 ay sürdü.Peşin yatırdığı yıllık kiranın tamamı üzerinden stopaj yapmamız gerekir mi? Yoksa çalıştığı 2 aylık kira stopajı yapmamız mı gerekir ?


  ---Kira stopajı ödeme yapıldığında veya kiranın giderleştirildiğinde yapılır ve muhtasar beyanname ile beyan edilerek ödenir ( GVK md 94-96)

  İşin terk edilmesi halinde kalan süreye ilişkin stopaj iade edilebilir .Ancak iadenin yapılması için ödeme yapan ile alanın birlikte vergi dairesine giderek düzeltme isteminde bulunur.
  Konu ferhat tarafından (24.Ağustos.2014 Saat 15:05 ) değiştirilmiştir.
  admin bunu beğendi.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2013
  Mesajlar
  216
  ben hala ısrar ediyorumki demirbaş sabit kıymet satışları 60 grupta takip edilmemeli..

 3. #3
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.503
  Alıntı Ayşe Gültekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben hala ısrar ediyorumki demirbaş sabit kıymet satışları 60 grupta takip edilmemeli..
  Saygı duyarım

 4. #4
  aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.355
  ben de hala 679 , canım üstadım....
  Konu aşkınbulduk tarafından (25.Ağustos.2014 Saat 09:07 ) değiştirilmiştir.
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2014
  Mesajlar
  1.015
  Bence gayet güzel bir çalışma ve mantıklı bir açıklama olmuş. Muhasebe uygulamaları tebliğindende kontrol edeyim dedim ama bir olumsuzlukta göremedim. Çokta hoşuma gitti valla emeğinize sağlık.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  183
  Sn.Ferhat,

  Hayırlı günler.

  Bu konuda Sakaryadan Sn.Kocatepe ilede sizlede ayrı düştük.

  Kısaca eleştirilerim ve dayanaklarımda "Esas faaliyet konusu"na dikkatinizi çekerim.Bu konuda anlaşırsak sonrasında zaten sorun olmayacağını göreceğiz.

  Madde madde gidersek.

  600 hesabı TDHP da inceleyelim.

  60. BRÜT SATIŞLAR

  İşletmenin esas faaliyetleri çerçevesinde satılan mal yada hizmetler karşılığında alınan yada tahakkuk ettirilen toplam değerleri kapsar. Satılan mal ve hizmetlerle ilgili sübvansiyonlar, satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili dönem içinde ortaya çıkan kur farkları, vergi iadeleri brüt satışlar içinde gösterilir. Brüt Satışlara Katma Değer Vergisi dahil edilmez.

  Brüt Satışlar; yurtiçi satışlar, yurtdışı satışlar ve diğer gelirler şeklinde bölümlenir.(2)

  600. YURTİÇİ SATIŞLAR

  Yurt içindeki gerçek ve tüzel kişilere satılan mal ve hizmetler karşılığında alınan ya da tahakkuk ettirilen toplam değerlerin izlendiği hesaptır. Gereksinime göre bölümlenebilir.

  İşleyişi :

  Satış gerçekleştiğinde hasılat tutarı bu hesaba alacak kaydedilir.

  Olmadığını,uymadığını açıkça görürüz.

  623 hesabı TDHP da inceleyelim.

  62. SATIŞLARIN MALİYETİ (-)

  İşletmenin dönem içindeki stok hareketleri ile satılan mamul, yarı mamul, ilk madde ve malzeme ile ticari mal gibi maddelerin ve satılan hizmetlerin maliyetini kapsar.

  Başka bir deyişle dönem içinde alıcılara satılan ya da devredilen mal ve hizmetlerin üretimi (imalatı) ya da satın alınması için yapılan tüm giderleri içerir.

  623. DİĞER SATIŞLARIN MALİYETİ (-)

  İşletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili diğer satış gelirlerinin elde edilmesi için yapılan giderlerin izlendiği hesaptır.

  İşleyişi :

  Hesaplanan satışların maliyeti bu hesabın borcuna kaydedilir.

  623 nolu hesabın Olmadığını,uymadığını açıkça görürüz.

  679nolu hesabı TDHP da inceleyelim.

  67. OLAĞANDIŞI GELİR VE KÂRLAR

  İşletmenin olağan faaliyetlerinden bağımsız olan ve bu nedenle arızi nitelik taşıyan duran varlıkların satışlarından elde edilen kârlar ile olağan dışı olay ve gelişmeler nedeniyle ortaya çıkan gelir ve kârların yer aldığı hesap grubudur.

  679. DİĞER OLAĞANDIŞI GELİR VE KÂRLAR

  Yukarıdaki hesap kalemleri dışında kalan ve arızi bir karakter taşıyan duran varlık satışlarından doğan kârlar gibi gelir ve kârların yer aldığı hesap kalemidir.

  Kullanılacak hesap olduğunu görürüz.

  689 nolu hesabı TDHP da inceleyelim.


  68. OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR

  İşletmenin olağan faaliyetlerinden bağımsız olan ve bu nedenle sık sık ve düzenli olarak ortaya çıkması beklenmeyen işlem ve olaylardan kaynaklanan gider ve zararların yer aldığı hesap grubudur.
  689. DİĞER OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR

  Yukarıda tanımlanan hesaplar kapsamı dışında kalan diğer olağan dışı gider ve zararlardan oluşur.

  Kullanılabilecek hesap olduğunu görürüz.

  Hesap olarak belirledikten sonra Gelir Tablosu ilkelerine bakalım.

  Bütün satışlar, gelir ve kârlar ile maliyet, gider ve zararlar brüt tutarları üzerinden gösterilirler ve hiç bir satış, gelir ve kâr kalemi bir maliyet, gider ve zarar kalemi ile tamamen veya kısmen karşılaştırılmak suretiyle gelir tablosu kapsamından çıkarılamaz.

  İşte bu ilke sonucu ATİK satışı için kesilen faturayı 679'a,ATİK in kalan maliyetinide 689'a yazma durumuna gelmekteyiz.

  Sonuç olarak Yeni KDV beyannamesi ATİK satışları çözümlemem.

  Yeni KDV beyannamesi değişikliğini Zirve proğramına göre açıklamak isterim.KDV beyannamesinin Amortismana Tabi Sabit Kıymet(Taşınmaz,Taşıt Araçları,Demirbaş,Makine ve Techizat vb)Satışları Matrahı 24. Satıra tıklayıp F1 veya Mouse tık Genel Muhasebe kod tablosu hazırlama ekranına geçer(Bilanço hesabına tabi firmalar)burada ilgili 679.un alt hesabı yazılır. Aynı işlem Vergi başlıklı 25. Satırda da yapılarak 391.in alt hesabı yazılır.

  Tüm bu işlemler 44.satır Teslim ve Hizmetlerin karşılığını teşkil eden bedel(Kümülatif)kısmının kd tablosu içinde geçerlidir. Bu uygulama sadece değişen (Özelgeye göre)Atik satışları tablo 1 yerine 24. Satırda düzenlenmesidir. Diğer uygulama aynıdır.

  Burada şu soru sorulmaktadır. Gelir tablosu Brüt satışlar ile Kümülatif tutmazsa izahata davet edilme durumudur. Fakat unutulmamalıdır ki bu uygulama ile onunda önüne geçilmektedir.

  MSUGT’nde açıkça belirtildiği gibi;  "Bütün satışlar, gelir ve karlar ile maliyet, gider ve zararlar brüt tutarları üzerinden gösterilirler ve hiç bir satış, gelir ve kar kalemi bir maliyet, gider ve zarar kalemi ile tamamen veya kısmen karşılaştırılmak suretiyle gelir tablosu kapsamından çıkarılamaz."

  Buna göre yevmiye kayıtları:

  Satış faturasının yevmiye kaydı

  120- ALICILAR XXXXXXXX(b)


  679- DİĞ.O.DIŞI GEL.VE KARL. XXXXX (Alt hesap gerekli)(a)

  391- HSP. KDV XXXXX(Alt hesap gerekli)(a)  • Satış sonrasında kayıtlı ATK in kalan maliyeti ve Amortismanlar için yevmiye kaydı;


  257- BRKMŞ. AMORT. XXXXX(b)
  689- DİĞ.O.DIŞI GİDER VE ZAR. XXXXX(Alt hesap Gerekli)(b)
  255- DEMİRBAŞLAR XXXXX(a)

  Umarım faydalı ve yeterli olur.
  aşkınbulduk bunu beğendi.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Haziran.2013
  Mesajlar
  216
  Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Saygı duyarım
  haa dersenizki, ileride bu TDHP ile ilgili özel bir çalışma yapılacak, 60-BRÜT SATIŞLAR açıklamasına diyeceklerki işletmenin esas faaliyetleri dışında satışı gerçekleşen sabit kıymetleri diye araya bir madde koyarlar amenna..

  ancak mevcut uygulama çerçevesinden bakıldığında; sabit kıymetlerin satışı mükelleflerin ana faaliyet konusu olamayacağı için 60-Brüt Satışlar kısmında muhasebeleştirmek pek doğru gelmiyor bana.

 8. #8
  bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  3.798
  KDV beyannamesinde sabit kıymet satışlarının ayrı bir yerde gösterilmesiyle, satışın 600 lü hesaplarda gösterilmesinin anlamı kalmadı. Daha önce gelir tablosundaki satışlar ile kdv beyannamesindeki teslimlerin aynı tutarda olması için 600 hesabı kullanan meslektaşlarımız vardı. Ben önceden de 679 u kullanıyordum, şu anda da...
  Konu bulent249 tarafından (26.Ağustos.2014 Saat 07:53 ) değiştirilmiştir.
  melis_inceturk bunu beğendi.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Eylül.2013
  Mesajlar
  162
  Şirket olarak bizde 679 hesabı kullanmaktayız. Bilginize,

 10. #10
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.473
  Sayın Arkadaşlar,

  Bu konuyu kısa bir süre önce başka bir arkadaşımızın sorusu esnasında yazmıştım. Sayın yuksekkaya TDHP açıklamalarını zaten aktarmış bu nedenle yeniden buraya almıyorum.

  Doğrudur ; ATİK satışı firmalar için "ARIZİ" işlemdir. 600 gurubunda yer almaz.
  Doğrudur ; Ana faaliyet konusu olmadığı için 623 hesap gurubunda dahi yer alamaz.


  102 - BANKALAR HS 14.160
  ...... 679 - OLAĞANDIŞI GELİRLER 12.000
  ...... 391 - HES.KDV 2.160
  _____________________/______________________

  679 - OLAĞANDIŞI GELİRLER 6.000
  257- BİR.AMORTİSMAN 4.000
  ............... 254 - TAŞITLAR (A) 10.000

  Şeklinde yapılacak kayıt daha doğrudur (Bence. Ben hep böyle yaptım.) 679/689 hesap açıklamalarına da bakıldığında esasen hatalı olmasına rağmen "GELİRLER/KARLAR" veya "GİDERLER/ZARARLAR" kaydı yapılan hesaplardır. Bu nedenle Faturanın kaydı ve diğer hesapların farkının yazılarak NET KAR/ZARAR ortaya çıkarılmasında da TDHP ruhuna daha uygundur.

  KDV beyanı açısından savunduğumuz esasların sonunda sirkülerle düzenlenmiş olması aslında meslek mensupları açısından biraz ayıp oldu. KDV'nin temel kavramı "TESLİM" ne yazıkki yanlış uygulandı. Beyannamede beyan edilmesi gereken tutarın "Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını teşkil Eden Bedel" olduğu hep gözden kaçtı. Aslında bunda bazı Denetim elemanlarının suçu olduğunu da söylemek gerekir. Sayın bulent249'un değindiği konu bundan kaynaklanıyordu.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 2
  Son Mesaj : 21.Ekim.2013, 17:34
 2. Cevap: 12
  Son Mesaj : 12.Mart.2009, 15:42
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2008, 14:06
 4. Amortisman Ömrü Biten İktisadi Kıymet
  Konu Sahibi Ali PINAR Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 05.Kasım.2006, 00:25
 5. Amortismana Tabi İktisadi Kıymetin Değerini Arttırma
  Konu Sahibi stajer66 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 04.Nisan.2006, 17:27

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36