kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışından Alışverişe Aracılık

Yurtdışından Alışverişe Aracılık

Merhaba,
    Ben şuan Türkiye'de öğrenciyim, daha önce yurtdışında okuyordum. Türkiye'deki bazı tanıdıklarımın kişisel kullanım amaçlı yurtdışından alışveriş yapmasına komisyon karşılığı aracılık ediyorum. Bunu nasıl yasallaştırabilirim yani bir gelir elde ediyorum, vergisini nasıl vereceğim? Bir facebook sayfası açıp oradanda ilanlar vermek yani satış yapmak istiyorum ama komisyoncu vasfından çıkmadan, kendi belirli bi ürünümü değil, yurtdışından ne istiyorlarsa (elektronik hariç) onu ellerine ulaştırarak.
    Umarım açıklayabilmişimdir, bilgilendirmeleriniz için şimdiden Teşekkürler.

Gelir vergisi mükellefi olursunuz. Yurt dışından getirttiğiniz mal karşılığı aldığınız komisyon bedeli kadar fatura düzenlersiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus gelen malların faturası ve gümrük işlemleri (eğer gümrükte işlem yapılacaksa) alıcı adına yapılmalıdır.
    Haydi hayırlısı...

Alıntı kbaybora Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelir vergisi mükellefi olursunuz. Yurt dışından getirttiğiniz mal karşılığı aldığınız komisyon bedeli kadar fatura düzenlersiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus gelen malların faturası ve gümrük işlemleri (eğer gümrükte işlem yapılacaksa) alıcı adına yapılmalıdır.
    Teşekkür ederim, bu şekilde olduğunda vergilendirmem nasıl olucak %15 mi?

Elde ettiğiniz kazanca göre %15-%35 arasında değişen oranlarla vergilendirileceksiniz.
    Haydi hayırlısı...

İlla ilk planda vergi mükellefi olmasına gerek yok çok az sayıda ise bu işlem Sattığınız firma Gider pusulası ile alım yapabilir.
    Eğer Meslek haline gelmiş bir yoğunluğa sahip yada karşı firmayı görmüyorsanız mükellefiyet şart.

Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlla ilk planda vergi mükellefi olmasına gerek yok çok az sayıda ise bu işlem Sattığınız firma Gider pusulası ile alım yapabilir.
    Eğer Meslek haline gelmiş bir yoğunluğa sahip yada karşı firmayı görmüyorsanız mükellefiyet şart.
    Meslek haline gelmiş bir yoğunluğa sahip ama firmalara değil şahıslara aracılık ediyorum kişisel kullanım için aldıkları ürünlerde.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı de_javu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meslek haline gelmiş bir yoğunluğa sahip ama firmalara değil şahıslara aracılık ediyorum kişisel kullanım için aldıkları ürünlerde.

Firma kurmaktan başka çareniz yok. Gider makbuzu ile olmaz. devamlılık arz ediyorsa mutlaka fatura kesmelisiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Firma kurmaktan başka çareniz yok. Gider makbuzu ile olmaz. devamlılık arz ediyorsa mutlaka fatura kesmelisiniz.
    Gelir vergisi mükellefi olup hizmet faturası kesemiyor muyum?

Sayın nguroy un firmadan kastı vergi mükellefiyeti tesis etmenizdir. Gelir vergisi mükellefi olmak sizin için yeterlidir.
    Haydi hayırlısı...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)