kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Kredi Kur Farkı Hakkında

Kredi Kur Farkı Hakkında

Dövize Endeksli olarak kullanılan kredilerin geri ödemeleri yapılırken kredinin kullanıldığı günkü kur ile ödeme gününün kuru farklı olduğu için kur farkı çıkmaktadır. Bu kur farklarını 656 hesapta takip ediyoruz. Yalnız geri ödemeler yapılırken döviz üzerinden değilde TL hesaptan ödeme yapılacağı zaman kurda armış ise ciddi kur farklarıyla karşı karşıya kalınıyor. Bu kur farkını 780 hesapta takip edebilmek noktasındaki görüşlerini merak ediyorum.
    saygılar;
    bil_gin

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kredi hesaplarıyla ilgili aleyhte kur farklarının 656 yerine 780 hesapta takip edilmesi doğrudur.

Bende 300-499 Arası kur zararları 780 Hesap altında takip edilmelidir. 656 Hesap iise 100-299 arası hesaplarda kullanılmalıdır.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın bil_gin,

Çok detaya girmeyeceğim,

Dövize endeksli kredilerin kur farkı almaması mümkün değil özellikle faiz ödemeleri nedeniyle mutlaka oluşur. Kur farkları da doğrudan finansman gideridir ve 780 dışında bir hesap uygun değil.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın bil_gin,

Çok detaya girmeyeceğim,

Dövize endeksli kredilerin kur farkı almaması mümkün değil özellikle faiz ödemeleri nedeniyle mutlaka oluşur. Kur farkları da doğrudan finansman gideridir ve 780 dışında bir hesap uygun değil.
    Üstadım kur farkı alıyor mutabıkız. Kredi geri ödemesini yaparken DEK kredi olduğu için elinizde USD var ise bu USD yi önce güncel kurdan TL ye dönüp o şekilde geri ödeme yapıyor ve sizin için o kur farkı sadece kurun artmasından ibaret kalıyor sadece bu kur farkının BSMV si katlandığınız maliyet oluyor. Yalnız aynı ödemeyi TL bakiyenizden yaparsanız kredinin kullanıldığı ve ödendiği gün arasındaki kur farkından dolayı kur artmış ise daha çok TL bedeli ödediğiniz için bir finansman maliyetiniz oluyor diye düşünüyorum. Bu sebeple dövizle yapılan ödemelerdeki kur farkının 656, TL hesaptan geri ödeme olursa kur farkını 780 hesaba almanın doğru olacağını düşünüyorum.
    saygılar;
    bil_gin

Sayın bil_gin,

Elinizde USD varsa yada dışardan alsanız konuda başka farklı uygulamalar da çıkar. Bu yüzden çok detaya girmeyeyim dedim. Soru ? Elinizdeki döviz nereden geldi veya neredeydi ?
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Siz detaya girmeyeyim dediniz ama üstadım bende deşmeden duramıyorum özürlerimi kabul edin. Örneğin elimde bir döviz çekim vardı. Teminata verdim çeki ve tahsil oldu. Tahsil olan bedel ile kredi kapatmak istiyorum.
    saygılar;
    bil_gin

Sayın bil_gin,

Kendimi sınavda hissediyorum. Çekin tahsilinde para hesabınıza geçtiğinde bankaya yatan TL karşılığı ile tahsil edildiği gün TL karşılığı arasında çıkan kur farkı ( KDV uygulamasına göre alınan kişiye fatura edilir/alınır ) hesaplanır. Buradaki TL karşılığına göre banka hesabından döviz olarak yatıracağınız para (arbitraj nedeniyle al/sat ) çıkan kur farkı varsa ayrıca hesaplanır. Buraya kadar değerleme olduğundan 646/656 hesaplar. Bundan sonra kredi kesabına aktarılan para karşılığında meydana gelen kur farkı ise faizinki dahil 780.

Uygunmu ?
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Şöyle izah edelim üstadım isterseniz;
    100.000,00 USD DEK kredi kullanıldı 01.09.2014 tarihinde kur:2,10 TL idi. 15.09.2014 tarihinde hesabınıza bir müşteriniz 20.000,00 USD havale gönderdi ve sizde bankayla görüşerek bir kur sabitlediniz örneğin 2,15 TL olarak. Kullanım kuruyla geri ödeme kuru arasındaki 0,05 TL den dolayı 1.000 TL kur farkı oluşmaktadır. Bu kur farkını da 780 hesapta takip etmem doğrusudur dimi?
    saygılar;
    bil_gin

Sayın bilgin, Kevork beyin dediği gibi konuda çok ayrıntı var. Yukarıda vermiş olduğunuz örnekteki gibi 780 e atılıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)