kamu işçi maaş

Konu: Gerçek Kişi Günlük Vadeli Hesap Muhasebe Kaydı ?

Gerçek Kişi Günlük Vadeli Hesap Muhasebe Kaydı ?

Arkadaşlar herkese merhaba. Malum geçici vergi dönemi. Bir müşterimiz (Gerçek Kişi-Bilanço) ...... bankta ticari hesabı var. Buraya kadar sıkıntı yok. Şimdi bu vadesiz ticari hesapta şöyle bir işlem oluyor. ...... bankın bir uygulaması var çift sarılı hesap diye para günlük olarak vadeli hesap gibi faiz işletiliyor. Mesela bugün hesapta 10 tl var gün sonunda onu hesaptan alıyor ertesi gün 11 tl olarak faizi ile birlikte hesaba geri dönüyor. Şimdi benim kafama takılanlar şunlar;
    1- Ben bunu muhasebe kayıtlarında dikkate alacak mıyım? (Sorum size komik gelebilir ama gerçek kişi olduğu için tereddütte kaldım.)
    2- Buradan elde ettiği faiz gelirini TDHP'na aktaracak mıyım?
    3- Faiz gelirinden kesilen stopajı geçici veya gelir vergisinden mahsup edebilecek miyim?
    4- Bu işlemi hiç dikkate almamam mı gerekiyor?
    5- Son olarak da kayıtlara almam gerekirse muhasebe kaydı şöyle mi olacak?
    102-b
    193-b
    642-a

Şimdiden teşekkürler...
    Konu kubra.ay tarafından (12.Kasım.2014 Saat 18:06 ) değiştirilmiştir.

Yevmiye için izlediğiniz kayıt doğrudur.Sonuçta elde edilen kazanç faiz kazancıdır.Evet tabiiki mahsup edilebilir.Zaten 193 hesabın işleyiş mantığı işletmenin vergi yasaları geregince, pesin ödedigi ve bir yıl içerisinde indirim konusu yapılabilecek vergilerin kaydedildigi hesaptır.

Bazı meslektaş arkadaşlarla görüştüm gerçek kişilerde faiz gelirlerini dikkate almadıklarını söylediler o hususta kafam karıştı...

Benim muhasebesine baktığım firmamdan biri şahıs firması .Ve ben geçicide 642 de beyan ettim.

Faiz geliri hesaplarında kesilen gelir vergisi tutarları yani 193'lü hesaba giden tutar bilanço hesabına göre defter tutan mükellef bu 193 deki tutarı kurumlar vergisi beyannamesinde bildirilir.Yıl içinde her hangi bi işlem yapılmaz.Yevmiye kaydınızda doğru bi sıkıntı yok.

Alıntı DOGAN198600 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Faiz geliri hesaplarında kesilen gelir vergisi tutarları yani 193'lü hesaba giden tutar bilanço hesabına göre defter tutan mükellef bu 193 deki tutarı kurumlar vergisi beyannamesinde bildirilir.Yıl içinde her hangi bi işlem yapılmaz.Yevmiye kaydınızda doğru bi sıkıntı yok.
    Ama kişi Kurumlar Vergisi mükellefi değil Gelir Vergisi mükellefi? Fark eder mi?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Banka hesabı ticari hesap mı? yoksa mevduat hs mı? Ticari hs ise işe aittir ve tüm hareketler kayda alınır.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

gerçek kişilerde mevduat faizlerini muhasebe kayıtlarına almayın sonra işin içinden çıkamazsınız gelir vergisinde sıkıntı yaşarsınız. Zaten banka tarafından gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Olay ticari hesapta gerçekleşmiş, gerçek kişi mükellef. Ticari vadesiz hesaptan her gün sonunda para çıkışı olup vadeli hesaba gitmiş ertesi günün sabahtan yeniden faizi ile vadesiz hesaba geri dönmüş...

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın stajyeradayi;

Bir müşteriniz (Gerçek Kişi-Bilanço) ...... bankta ticari hesabı varsa
    kayıtlara alman gereken muhasebe kaydı böyle olacak

102-b

193-b
    642-a

Şimdiden teşekkürler...[/QUOTE]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)