kamu işçi maaş

Like Tree12Beğeni

Konu: Kur Farkı Efektif

personel temettü dağıtımı

Şirket 500.000 tl kar elde etmiş işverende 10 işçiye 10*10=100.000 TL kardan temetü dağıtmaya karar veriyor bunun için ne yapmak lazım karar mı alınacak muhasebe kaydı nasıl olacak stopaj muhtasarda neye göre ödenecek ve geçici de kurumlar da bu kar düşecek mi şirket için herhangi bir avantaj veya dezavantaj var mı neye dikkat etmek lazım teşekkürler.
    Konu tanca tarafından (26.Kasım.2014 Saat 11:04 ) değiştirilmiştir.

yalnız halka açık bir şirket değil sıradan bir ltd şti bu durumda temettü kar payı dağıtamaz dğiye biliyorum doğru mu acaba

Alıntı tanca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şirket 500.000 tl kar elde etmiş işverende 10 işçiye 10*10=100.000 TL kardan temetü dağıtmaya karar veriyor bunun için ne yapmak lazım karar mı alınacak muhasebe kaydı nasıl olacak stopaj muhtasarda neye göre ödenecek ve geçici de kurumlar da bu kar düşecek mi şirket için herhangi bir avantaj veya dezavantaj var mı neye dikkat etmek lazım teşekkürler.

temettü dağıtmak için karar almanız ve noterden onaylatmanız gerekiyor. toplam ödeyeceğiniz 100bin lirayı, kardan düşüp 400bin olarak kurumlar vergisinde beyan edeceksiniz. 100bin üzerinden stopaj ayırıp kalan tutarı personele borçlar hesabına atıp, ödeme yaptığınız zaman yine aynı hesaptan düşeceksiniz. muhtasarda gösterirkende işçi ücretleri içine dahil edip göstereceksiniz. fakat kişi başına vereceğiniz temettü ve kişi başına aylık ücret toplamı asgari ücreti aşıyor ise işçi ücretleri içinde gösterirken asgari ücret olarak değil, diğer ücret içinde göstermeyi unutmayın.
    tanca bunu beğendi.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Şirket personeline verilen temettülerin muhasebe kaydı

Dönem Ticari Karı : 1.000.000.000 TL
    Kanunen Kabul Edilmeyen Gid. : -0-
    Personele Ödenecek Temettü (-) : 100.000 TL
    Kurumlar Vergisi Matrahı : 900.000 TL
    Kurumlar Vergisi : 180.000 TL

-------------------------------------------31.12.2014--------------------------------------
    691 Dön.Kar.V.D.Y.K 180.000

370 Dön.Kar.V.D.Y.K 180.000
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    690 Dön. K/Z 1.000.000.000

691 Dön.Kar.V.D.Y.K 180.000

692 Dönem Net Kar/Zar. 820.000
    --------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------31.12---------------------------------------------
    692 Dönem Net Kar/Zar. 820.000

590 Dön.Net Karı 820.000
    ------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------01.01.2015------------------------------------
    590 Dön.Net Karı 820.000

570 Geç.Yıl Kar. 820.000
    ----------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------05.05.2015-------------------------------
    570 Geç.Yıl Kar. 100.000

335 Per.Borç. 100.000
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    ------------------------------------05.05.2015--------------------------------------
    335 Per.Borç. 100.000

360 Öde.Ver. Fon. 15.000
    -01. Kurum Stopajı 15.000

102 Bankalar 85.000,00
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    tanca bunu beğendi.

Teşekürler güzel olmuş peki bu %15 stopaj sabit mi yoksa ücrete dahil edilince artan oranlı gelir vergisine mi girer?

Sayın tanca

Beğendiğin içi teşekkürler Sayın tanca

**Teşekürler güzel olmuş peki bu %15 stopaj sabit mi yoksa ücrete dahil edilince artan oranlı gelir vergisine mi girer?

-Bu Stopaj Kurum tarafından yapılır ve sabittir.Ayrıca izleyen ayın 23'ne kadar Muhtasar Beyanname ile Vergi Dairesine bildirilir ve ödenir.Bu ücrete dahil edilmez.
    nguroy ve tanca bunu beğendi.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Ben pişmiş aşa soğuk su katayım gene. Sayın real.gusto verdiği bilgiler çok yanlış. Ferhat dostum da Personel Temettü ikramiyesini "Ortaklar Kar Dağıtımı ile karıştırmış.

1. Personele Kardan dağıtılacak "Temettü İkramiyesi" doğrudan ücrettir, menkul sermaye iradı değil bu nedenle de Kurumlar vergisi ve Kar dağıtım stopajı ile ilgisi yok. Ancak dağıtımı merasime tabidir. AŞ için Genel kurulda kar dağıtımı maddesi içinde "miktarı için" karar alınır ve paylaştırılması da genel olarak yönetim kuruluna bırakılır. Limitedler için ise Genel Kurul standardında "Ortaklar Kurulu" kararı gerektirir ve diğer prosedür aynıdır. Tabi bu kurul kararlarının tescil ve ilana tabi olduğunu söylememe gerek yok.

İşlemler için ise; Kar dağıtımı tarihinde 335 hesaba aktarılır ve o ay sonuna kadar ücret bordrosuna dahil edilerek tahakkuku sağlanır. Konu bordro olduğuna göre vergi/sgk ve diğer kesintiler için birşey söylemeye gerek yok sadece rakam 100 bin olduğu için takip eden iki ay sgk matrahına dikkat etmekte yarar var.
    Konu ksimkesyan tarafından (26.Kasım.2014 Saat 16:42 ) değiştirilmiştir.
    tanca bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sevgili Dostum ksimkesyan

Yukardaki muhasebe kaydı da aynı Ortaklara Kar dağıtımı muhasebe kaydı ile aynıdır. Belki hesap kodu tercihleri farklı olabilir.Ayrıca bu kurumun yapacağı kayıtlardır.Tabi bunu elde eden açısından yani işçiler için ücret kabul edilip Vergi ve SGK kesintilerinin yapılması gerekir. Ayrıca Kurum bu dağıtımı yapmadan önce vergi karşılıklarını ayırması gerekir. Diğer yönden Limitedler için ise Genel Kurul standardında "Ortaklar Kurulu" kararı gerektirir ve diğer prosedür aynıdır. Tabi bu kurul kararlarının tescil ve ilana tabi olduğu konusunda hemfikirim bunun aksini söylecek bir şeyde yazmadım
    tanca bunu beğendi.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ferhat dostum,

İtiraz ettiğim nokta kurumlar vergisi ile ilgili olan bölümdür. Kardan dağıtım aynı yıl içinde olsa doğrudan gider, mantıklı olan ertesi yıl dağıtımdır ki onda da stopaj yapılmaz zaten net kar üzerinden pay verilerek çıkar. Bu yüzden ortaklara yapılan dağıtımla personele yapılan dağıtım birbirine karıştırılmış dedim.
    tanca bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sevgili dostum ksimkesyan

İyiki varsın olayı şimdi çözdüm. Kardan dağıtım aynı yıl içinde olsa doğrudan gider, mantıklı olan ertesi yıl dağıtımdır ki onda da stopaj yapılmaz zaten net kar üzerinden pay verilerek çıkar.

Benim yıl içi ve yılsonu karar alınırsa diye belirtmem gerekirdi.
    tanca bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)