kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Maliyet Hesaplama

Maliyet Hesaplama

Bir malın hareketli ağırlıklı ortalama yöntemi ile satışların maliyetini hesapladığımda;
    Satışların maliyeti:77.744,92
    Kalanların maliyeti:20.142.80

Mizana baktığımda;
    153 borç bakiyesi:98.226.21
    Satışların maliyeti:77.744,92 (Hareketli ortalamaya göre hesaplanan maliyet)
    Kalanların maliyeti:20.481.29

Bu durumda benim satış maliyetim ya da kalan maliyetim ne olmalı?

Zeynep hanım en basit yöntemi.
    Dönem başı devir+Dönem içi alışlar- Dönem sonu kalan dır.
    Mizan ile gerçek arasında sizin bir fark var sanırsam.

Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dönem sonu kalan hareketli ağırlıklı ortalama yöntemi ile yaptığımda 20.142,80 TL çıkıyor
    Satışın maliyetini aynı yöntemle hesapladığımda 77.744,92 TL çıkıyor

STMM=(DBMM+(Alışlar-İade)-(DSMM)
    STMM=98.226,21-20.142,80=78.083,41

Yani birbirini tutmuyor.

Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mizan ile gerçek arasında sizin bir fark var sanırsam.
    Mizan ile gerçek arasında fark var evet bunun nedeni, 153'ün borç kısmı sadece alış fatura ve alış maliyetlerinin toplamı,
    Envanterde ise, her işlemden sonra giriş fiyatı değiştiği için, birbirini tutmuyor.

Zeynep Hanım, satışlarınızın maliyetini ya aylık olarak, ya da 3 ayda bir hesaplıyor olmalısınız. Buna göre de muhasebe kayıtlarınızı yapıyorsunuzdur. Bazen bu maliyet kayıtları yapıldıktan sonra fiyatları değiştirebilecek kayıtlar geçmişe dönük yapılabilmekte. Bu durum, envanteriniz ile mizanınız tutmama durumuna yol açabilir.

Ayda ya da 3 ayda bir bu işlemi yapıyorsanız, envanterinizde bu tarih kısıtı vererek raporlanan satışların maliyet tutarı ile, yevmiye kayıtlarınızı karşılaştırın.
    Bir fark yok ise, fark ya alış, ya da iade kayıtlarınızdan kaynaklanıyor olabilir.

Alıntı Aquatim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zeynep Hanım, satışlarınızın maliyetini ya aylık olarak, ya da 3 ayda bir hesaplıyor olmalısınız. Buna göre de muhasebe kayıtlarınızı yapıyorsunuzdur. Bazen bu maliyet kayıtları yapıldıktan sonra fiyatları değiştirebilecek kayıtlar geçmişe dönük yapılabilmekte. Bu durum, envanteriniz ile mizanınız tutmama durumuna yol açabilir.

Ayda ya da 3 ayda bir bu işlemi yapıyorsanız, envanterinizde bu tarih kısıtı vererek raporlanan satışların maliyet tutarı ile, yevmiye kayıtlarınızı karşılaştırın.
    Bir fark yok ise, fark ya alış, ya da iade kayıtlarınızdan kaynaklanıyor olabilir.
    Bu işlemi ne sıklıkla yaptığımın sonuca bir etkisi yok ki, her durumda mizanı envantere eşitlemek için satılan malın maliyetinden farklı bir maliyet ile kayıt yapmam gerekecek.

Maliyet kayıtlarınızı hangi aralıklarla yaptığınızı bilmediğimden öyle yazdım. Sıklık nedeniyle değil, programınızı bilmiyorum, programsal bir hatadan da kaynaklanabilir. Ben netsis kullanıyorum. Maliyet yöntemim; aylık ağırlıklı ortalama. Bizim program modül bazında. Stok modülü ile mizandaki tutarlar tutmayabiliyor. Bu durum illa ki değerlendirme yönteminden kaynaklanmayabilir, onu anlattım yukarıda.

Birşey eksik anlatılıyor gibi. Nasıl ifade etsem bilmiyorum. Ama stoklarınızı hareketli ağırlıklı ortalama maliyet yöntemine göre değerlendirdikten sonra, envanterinizden aldığınız satılan malın maliyet tutarlarını, muhasebeleştirdiğiniz de mizan tutmuyorsa, başka bir problem var demektir. Ya da ben anlamadım

Alıntı Aquatim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maliyet kayıtlarınızı hangi aralıklarla yaptığınızı bilmediğimden öyle yazdım. Sıklık nedeniyle değil, programınızı bilmiyorum, programsal bir hatadan da kaynaklanabilir. Ben netsis kullanıyorum. Maliyet yöntemim; aylık ağırlıklı ortalama. Bizim program modül bazında. Stok modülü ile mizandaki tutarlar tutmayabiliyor. Bu durum illa ki değerlendirme yönteminden kaynaklanmayabilir, onu anlattım yukarıda.

Birşey eksik anlatılıyor gibi. Nasıl ifade etsem bilmiyorum. Ama stoklarınızı hareketli ağırlıklı ortalama maliyet yöntemine göre değerlendirdikten sonra, envanterinizden aldığınız satılan malın maliyet tutarlarını, muhasebeleştirdiğiniz de mizan tutmuyorsa, başka bir problem var demektir. Ya da ben anlamadım
    Ben hem muavin hem stok hareketlerini yazıp, ayrıntılı hesaplamaları da yazacağım, umarım karışık olmaz
    Rakamlara göre tekrar bakabilirseniz sevinirim.

Bir stok için sorunu çözdüm, muavin 153 borç hareketleri ile stok borç hareketlerini karşılaştırdım ve uyumsuz olan işlem kayıtlarını yeniden yaptım.
    Her şey normal görünmesine rağmen nakliye giderini stoğun maliyetine atarken, stok modülünde, hatalı atmış ama neden yaptı anlayamadım.

Bir de bu arada maalesef programda nedenini anlayamadığım bazı kayıp ve hatalar da var umarım çözebilirim.

Şuan çözüme herzamankinden daha çok yakınsınız. Çünkü nerden kaynaklandığını biliyorsunuz. Mesala artık nakliye giderini stoğun maliyetine atarken, doğru mu atmış diye kontrol etmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Bizim programda tarih kısıtlaması var. Bu belli tarih aralıklarına herhangi bir işlem yapılmamasını sağlıyor. O tarih kısıtı kaldırmadan ben ocak-kasım döneminde herhangi bir kayıt,değişiklik,iptal yapamam. Bunu neden diyorum, "kayıp ve hatalar" cümlenizden dolayı. Çünkü bazen yanlışlıkla ve bilmeden geçmişe dönük bir kaydı iptal de edebilirsiniz, değiştirebilirsiniz de.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)