kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni
  • 3 Post By ksimkesyan
  • 1 Post By ksimkesyan

Konu: Aktife Kayıtlı Arsa Üzerine Yaptırılacak Bina

Aktife Kayıtlı Arsa Üzerine Yaptırılacak Bina

Serbest Bölgede bulunan bir gerçek kişi mükellef sahibi olduğu arsa üzerine bir inşaat firmasına depo olarak kullanılmak üzere bina inşa ettirmek istiyor. Hangi hesapları kullanmamız gereklidir? Özellik arz eden bir nokta var mıdır? Yardımlarınızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

İçimde şefini kaybeden orkestranın hüznü var.

Konu ile ilgili olarak yardımlarınızı rica ederim.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın bil_gin,

İnşaat işini yapacak olan firma için öncelikle inşa süresine bakarak hareket edeceksiniz. Muhtemelen bir yıllık süreyi aşacaktır. Bu süre zarfında sadece onlara yapacağınız "ÖDEMELERDEN" % 3 oranında KV stopajı yapmanız yeterlidir. Size dönem dönem fatura keseceklerse bunları da inşaat tamamlanana kadar "258 - Yapılmakta Olan Yatırımlar" hesabında biriktirmeniz yeterlidir. İnşaatın seyri ile ilgili olarak daha çok bilgi meydana çıkar ve paylaşırsanız onlar için de dikkat edilecek noktaları anlatmaya gayret ederiz.
    aşkınbulduk, bil_gin ve ugurcadir bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın bil_gin,

İnşaat işini yapacak olan firma için öncelikle inşa süresine bakarak hareket edeceksiniz. Muhtemelen bir yıllık süreyi aşacaktır. Bu süre zarfında sadece onlara yapacağınız "ÖDEMELERDEN" % 3 oranında KV stopajı yapmanız yeterlidir. Size dönem dönem fatura keseceklerse bunları da inşaat tamamlanana kadar "258 - Yapılmakta Olan Yatırımlar" hesabında biriktirmeniz yeterlidir. İnşaatın seyri ile ilgili olarak daha çok bilgi meydana çıkar ve paylaşırsanız onlar için de dikkat edilecek noktaları anlatmaya gayret ederiz.
    Üstadım inşaatı bir müteahhit firmaya anahtar teslim sözleşme ile yaptırmaya karar verildi. Sizin de belirttiğiniz üzere inşaat süresi iki takvim yılına sirayet edecektir. Bu noktada stopaj yapmamız gerekmekte midir? Anahtar teslim sözleşme stopajı ortadan kaldırır mı?
    saygılar

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın bil_gin,

Kesinlikle. Yaptığınız sözleşmede teslim tarihi de büyük bir ihtimalle yazılıdır. Bu nedenle yapacağınız ilk ödemeden itibaren (avans niteliğinde olması sonucu değiştirmez) stopaj yapmaya başlayacaksınız. İşlem yada sözleşme türü kuralı değiştirmez önemli olan birden fazla takvim yılına sirayet edip etmediğidir temel kural.
    bil_gin bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Bu konu özelinde yaşanan gelişmeler ışığında sorularımı aynı konuya topluyorum. Şuan da yapı denetim firması ile sözleşme imzalandı ve yapı denetim ücretinin belirli bir kısmı mal müdürlüğü hesabına yatırıldı. Bu yapılan ödemenin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır? Yapı denetim firması faturasını bana ne zaman kesecektir?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Mal müdürlüğüne yapılan ödeme kadar yapı denetim firmasını borçlandırınız. Yapı denetim fatura kestikçe borç kapanır.
    Yapı denetim firması inşaatın tamamlanan kısmı için hak ediş faturaları keser, faturaları takip etmeniz gerekir. Çünkü KDV tevkifatı var, sıkıntı yaşamayın.

Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mal müdürlüğüne yapılan ödeme kadar yapı denetim firmasını borçlandırınız. Yapı denetim fatura kestikçe borç kapanır.
    Yapı denetim firması inşaatın tamamlanan kısmı için hak ediş faturaları keser, faturaları takip etmeniz gerekir. Çünkü KDV tevkifatı var, sıkıntı yaşamayın.
    O zaman KDV 2 mükellefiyeti açtırmam lazım Serbest Bölgede olduğu için KDV mükellefiyeti yoktu firmanın.

o zaman bende bir soru sorayım.

Aynı şekilde fabrikamızın olduğu yere ek bi üretim yeri yapıyoruz serbest bölgede filan değiliz.Anahtar teslim anlaştık bir yılı doldurmuyor.Stopaj ayırmam gerekli mi acaba?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)