kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni
  • 1 Post By Tahsin Kurt
  • 1 Post By ksimkesyan
  • 1 Post By Tahsin Kurt
  • 1 Post By ksimkesyan

Konu: Tasdik Edilen Deftere Yanlış Dönem Yazdırdım!

Tasdik Edilen Deftere Yanlış Dönem Yazdırdım!

Değerli Hoccalarım merhaba.

2016 yılı tasdiği yapılmış Yevmiye Defterine 2015 yevmiyelerini yazdırdım. Yani 2015 defterinin yerine yanlışlıkla 2016 ya yazdırdım. Defterde yer kalmadı. Bu durumda doğru deftere tekrar yazdırdım ama 2016 defterim bu durumda ne olacak ? Önümüzdeki yıl bu sorunu nasıl çözeceğim? Yardımcı olursanız memnun olurum.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Mevzuatta bunun pek çözümü yok.Ama sizin işiniz şu an için daha kolay.
    2015 yılı kayıtlarını doğru defterine tekrar yazdırın.
    2016 yılına ek defter tasdik ettirin.Yanlış yazılan defter ile (üzerine gerekli şerhi düşün tabiki) ,bu ek defteri muntazam saklayın,sıkıntı kalmaz.
    YASİN23 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı YASİN23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli Hoccalarım merhaba.

2016 yılı tasdiği yapılmış Yevmiye Defterine 2015 yevmiyelerini yazdırdım. Yani 2015 defterinin yerine yanlışlıkla 2016 ya yazdırdım. Defterde yer kalmadı. Bu durumda doğru deftere tekrar yazdırdım ama 2016 defterim bu durumda ne olacak ? Önümüzdeki yıl bu sorunu nasıl çözeceğim? Yardımcı olursanız memnun olurum.
    Sayın YASİN23,

Sıkıntı olmaz diyemiyeceğim. Öncelikle defterleri süresinde yazdırmadığınız için ben inceleme memuru olsam en azından usulsüzlük cezası ile başlarım...kolaylıkla çözebileceğiniz bir mesele de değil.
    YASİN23 bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kevork üstadım selamlar
    Yalnız 2015 yılı için süresinde yazmamaktan bahsedilebilir mi?Zaten 30 haziran kapanış tasdiki son günü ise,kanımca burada süresinde yazmamaktan bahsetmek pekte doğru olmaz.Süresinde yazmaktan anlamamız gereken tarih nedir bu durumda?Yani hangi tarihte yazdırılırsa süresine yazdırılmış oluyor.
    YASİN23 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kevork üstadım selamlar
    Yalnız 2015 yılı için süresinde yazmamaktan bahsedilebilir mi?Zaten 30 haziran kapanış tasdiki son günü ise,kanımca burada süresinde yazmamaktan bahsetmek pekte doğru olmaz.Süresinde yazmaktan anlamamız gereken tarih nedir bu durumda?Yani hangi tarihte yazdırılırsa süresine yazdırılmış oluyor.
    2016'ya 2015'in tamamını yazdırınca durum belli olmuyormu ? 2016'ya 2015'in tamamını yaz ama 2016 onay tarihi aralık.
    YASİN23 bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2016'ya 2015'in tamamını yazdırınca durum belli olmuyormu ? 2016'ya 2015'in tamamını yaz ama 2016 onay tarihi aralık.
    Sn #ksimkesyan , 2016 defterine 2015 kayıtlarını şehven dökmüş olup bunun tarih ile bir ilgisi bulunmamaktadır. 2017 haziran ayında defteri kapanış için götürdüğümde yeniden çıkarmış olduğum ek defter tasdiği ile kapanışı yapabileceğimi öğrenmiş bulunmaktayım.

Sn Tahsin Kurt , bilgi ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

Alıntı YASİN23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn #ksimkesyan , 2016 defterine 2015 kayıtlarını şehven dökmüş olup bunun tarih ile bir ilgisi bulunmamaktadır. 2017 haziran ayında defteri kapanış için götürdüğümde yeniden çıkarmış olduğum ek defter tasdiği ile kapanışı yapabileceğimi öğrenmiş bulunmaktayım.

Sn Tahsin Kurt , bilgi ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.
    Sayın YASİN23,

2016 defterine yanlışlıkla bir aylık defter dökmüş olsanız su kaldırır tarafı olur. Genel olarak programlar resmi defterlerin tekrar yazılmasına da izin vermezler. 2016 yılı defterlerine 2015'in tamamını yazdırma gerekçesinin pek izah edilebilir yanı yok. Notere ek defter götürüp onaylatma talebinizi noter incelemez "getir bakalım daha önce ne yazmışsın" diye sormaz. ve kapanışını da yapar. konunun maliye ile ilgisi yok değilmi ?
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sorunun çözümüne yönelik Tahsin Beyin aktardıkları şu durumda zaten yapılacaktır. Ayrıca defter yazılmasına yönelik Sn.ksimkesyan söylediklerine de katılmamak elde değil. Sorudan zaten 2015 defterlerinin yeni döküldüğü apaçık ortada. Defterlerin V.U.K. hükümlerine göre ne zaman yazılacağı ayrı, tastik tarihi ayrı bir konudur. Fakat bu süregelen bir sorun hat da defterlerin bürolarda hiç yazılmadığını da duyumlarımız da vardır. Bunun içindir ki E-Defter uygulaması yakın zamanda tüm mükellefleri kapsayacağı tabidir. Saygılar,
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)