Like Tree8Beğeni

Konu: Alacakların Fazlalığı

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı tancam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ... alacakalrımızın çoğu çek olduğu için bankada teminatta yatıyor...
    Banka kanımca "acaba bana hatır çeki verip ticari faaliyet dışı bir şey mi var?" sorusunu direk sormamış dolaylı yoldan öğrenmeye çalışıyor.
    tancam bunu beğendi.

Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Aquatim,

Yazdıklarım doğruydu da onu geçelim. Ben size Basel kriterlerinden bahsettim ya bence bir inceleyin. Bankaların iç sistematiğini yada yapılarını bilmediğimim mi zannediyorsunuz eğer öyleyse yanılıyorsunuz. Konsolidasyon konusu ise espri değil doğruydu, şirket ortaklarından herhangi birinin ortak olduğu tüm şirketlerin verilerini de sizden talep ederler, size denk gelmemiş. Bu durumun holdinglerle alakası yok, holdingler de özel durumlar hariç böyle bir konsolidasyonu yapmazlar. Tabi TTK raporlamasından bahsetmiyorsak, yada kısaca iştirak kazançları sözkonusu değilse.

Sayın merkür2 haklı, sadece bu değil benzer başka soruları da dolaylı olarak sormaya gayret ederler, ben burada onlardan bahsetmem, ayrıca sorsalarda cevap vermem. Sadece bilanço yada mizanınızda acaba hata varmı diye merak ederler bunu sorgulamaya çalışırlar.

Daha fazla detayı burada paylaşmam.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Siz ne verirseniz verin, önemsiz demeniz üzerinden çıkmış bir tartışma bu. Ben de kısaca tekrar özetleyecek olursam, sizden bilgi isteyen bankacıyı değerlendirmeyin, o sadece verileri kendi yazılımlarına yükleyen bir memur. Bazen saçma sorular sorabilir, imkansızı isteyebilir ama değerlendirmeyi o değil, merkezdeki uzman yapar. O şubedeki banka memurunun ekranına, talep krediyse, krediyi kullandır veya ret et der.

Ekonominin iyi zamanlarında, mizan, rasyolar iyi bile olmasa müşterinin talepleri karşılanabiliyor. Ama şu zamanlarda mizan hususunu, rasyoları, sorulan soruları ciddiye almaz iseniz, talepleriniz büyük ihtimalle karşılanmaz. İtirazım bu sadece. Ne verirseniz verin cümlesi, müşterilerimizin veya işverenlerimizin bankadan taleplerini olumsuz etkiler, şu zamanda.

Yazımda da bahsettim, mizan ve rasyolar, verdiğiniz bilgiler iç açıcı değil, ama teminatınız sağlam ise, banka yine kredi verebilir. Ölü fiyatına bile satsam verdiğim krediyi tahsil edebilirim diyorsa, tüm olumsuz şartlara rağmen verir. Ama bu yine de bankaya sunduğunuz bilgileri önemsiz kılmaz. Çünkü o kredinin sonrası da var. Bu bilinçle hareket etmeliyiz, buna dikkat çekmek istedim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)