taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree5Beğeni

Konu: Personele Borçlar

Personele Borçlar

arkadaşlar, 335 hesap kalanı 42,79 TL alacak veriyor farkı bulamadım nasıl kapatılması uygun olur ? kolay gelsin.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu soruya nasıl cevap vermemizi bekliyorsunuz.
    Bankadan ödeyin,kasadan ödeyin,cebinizden ödeyin kapatın.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Tahsinciğim

''Bankadan ödeyin,kasadan ödeyin,cebinizden ödeyin kapatın.'' bu şekilde değil tabiki.Sen belki rakam küçük diye söyledin fakat yine de bunu MSUGT göre yapılması uygun olur. Yoksa ileride herhangi bir durumda herkes Banka,kasa,cebinden v.s ödemeye kalkar. Mazallah bir çok sorunla karşılaşılır.

Sayın ön muhasebeci

Tek Düzen Muhasebe Uygulamasına göre ;

397 Sayım ve Tesellim Fazlaları Hesabı: Envanter yapılarak sayım sonucunda tespit edilen kasa, stok ve maddi duran varlıklar fazlalıklarıyla, tesellüm sırasında ortaya çıkan fazlalıkların geçici olarak kayıt ve izlendiği hesaptır. şeklinde açıklanmıştır. Dolayısıyla nedenini bulamadığınız bu farkı 397 397 Sayım ve Tesellim Fazlaları Hesabın'da takip etmeniz farkı bulduğunuz zamanda ilgili hesapla kapatmanız uygun olacaktır. Bu farkın nedenini herhalükarda yıl sonuna kadar bulmanız bulamadığınız takdirde 679 Diğer Olağan Dışı Gelir ve Karlar Hesabı ile kapatmanız gerekir.

Yukarıdaki açıklamaların muhasebe kaydı

__________________________________________________ _________________/__________________________________________________ _________________
    335-Personele Borçlar (B) 42,79.-

397 Sayım ve Tesellim Fazlaları Hesabı (A) 42,79

__________________________________________________ _/__________________________________________________ ____________________________________

Farkın nedeni bulunduğunda ;

__________________________________________________ _________________/__________________________________________________ ____________________________________
    397 Sayım ve Tesellim Fazlaları Hesabı (B) 42,79

İlgili Hesap (A) 42,79

__________________________________________________ ______________/__________________________________________________ __________________________________

Farkın nedeni bulunamazsa

__________________________________________________ ______________/__________________________________________________ __________________________________
    397 Sayım ve Tesellim Fazlaları Hesabı (B) 42,79

679 Diğer Olağan Dışı Gelir ve Karlar Hesabı (A) 42,79

__________________________________________________ __________________/__________________________________________________ _______________________________________

şeklinde kayıt yapılmalı. Vergi kaybına sebebiyet verilmemelidir

önmuhasebeci bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    335 hesaba kaydedilenler (bordro/dekont vs gelen) belli iken fark nasıl bulunamaz?
    URUM79 bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Sevgili Ferhat
    Farkındaysan cevabım çokta ciddi değildi.Şimdi 335 hesabın akibetini bilmeden bakiye nasıl kapanır sorusuna cevap vermek takdir edersin ki çokta kolay değil.Ha şu kesin ki tüm aramalara rağmen bulunamaz ise mecburen devreye "sayım tesellüm hesapları" girecektir.Ancak yinede bu tarz hesaplarda hata aslında bellidir ve bulunabilir.Sayım tesellüm hesapları malumun geçici hesaplardır.Bu fark mutlaka bir yerde duruyor ama işleyişleri görmeden şöyle kapat demekte çokta doğru değil.ya tahakkuk doğrudur çıkışlarda hata vardır,ya çıkışlar doğrudur,tahakkukta hata vardır.
    Anlatmak istediğimi (cevabımda dahil) sanıyorum sen anladın
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sevgili Arkadaşlar,

Bakiyenin sebebini arkadaşımız bulamamış belki birkaç yıl da eskiye dayanıyor, yada artık bu bakiye için zaman kaybetmek de istemiyor, herneyse. Mesele bunu sorgulamak değil uygun cevap yazmak. Tahsin şaka yollu yazmış ama aslında doğru cevap vermiş. Hesap bakiyesi var olan bir hesabın bakiyesi 397 hesaba aktarılmaz, kar zarar da pek doğru değil. Bakiyenin küçüklüğüne istinaden belki yapılabilir ancak hesap bakiyesinin mevcutlarla karşılaştırması söz konusu olmadığından 397 hesabın kullanılması hesabın ruhuna aykırı. Bu yüzden kasa yoluyla kapatılması en uygunu, diğer hesaplar değil.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Bordro ile muhasebe ayrı ayrı çalıştıkları için ik'nın hesap pusulalarına bakamıyoruz, bu tarafta ödenen ile tahakkuk bu kadar fark veriyor. ik işini doğru yapmadığı için bu tarafta biz zor durumda kalıyoruz sayın tahsin bey.

Sayın önmuhasebeci,hatayı daraltabiliyor musunuz?Mesela en son hangi tarihte 335 kapanmıştı.Veya 2016 devir rakam doğru mu?
    Hata aralığını daraltırsanız belki bulmak sizin için daha kolay olur.
    1- İK dediğinize göre kurumsal bir firma olduğunuzu düşünüyorum.Bu anlamda kasa çıkışı yapmak sizin için çokta kolay olmayabilir.
    2- Personel maaşlarında eksik yatırma oldu desem,herhangi bir personelden de herhalde bir ses çıkmamıştır.O nedenle hani buna da pek ihtimal vermiyorum.
    3- Belki tahakkuk kaydında bir fazlalık olmuş olabilir,onuda bilmiyorum.
    4- Kasa çıkışları birebir kontrol edilmiyorsa,kasa çıkışı yapmak (hesap müsaitse tabi) şu anda bana en mantıklı gelen çözüm. Hiç riske girmeyelim diyorsanız sayım tesellüm kullanın..

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    ik olan bir şirketin 5 kişiden fazla çalışanı olmalı. Bu durumda 335 Hs kaydedilen tahakkukların ödemesinin tamamının banka kanalı ile olması gerekir. Sırf bu yüzden ceza yeme riskini alabiliyorsanız kasa ile kapatabilirsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

dün akşam oturdum uzun uzun inceledim fakat elimdeki ik bordro icmali ile bankadan ödenenler arasında kesin olarak nerede hata olduğunu anlayamadım çünkü ay içinde de avans çıkışları, kıdem-ihbar ödemeleri, prim vs adı altında ödemeler yapılmış, eğer elimde bir tahakkuk bir banka ödemesi olsaydı şıp diye bulurdum.

90-95 çalışanı olan bir şirket için normal karşılıyorum bu durumu, Ferhat Bey'in çözümü en rasyonel yol olarak görünüyor benim açımdan.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)