Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By ferhat

Konu: Dövizli Finansal Kiralama Aylık Taksit Kayıtları

Dövizli Finansal Kiralama Aylık Taksit Kayıtları

Herkese iyi günler.

Takıldığım bir nokta oldu üstadlarım. Özetle biz Euro üzerinden taksitleri kesilecek ve Euro ödeme planlı Leasing anlaşması yaptık.

İlk kayıtlarımızı Euro'nun o zamanki kurundan kayıtlara geçirdik 301-401 ve 302-402 hesaplarımızı da aynı şekilde o günki kurlarla kaydettik. Ozamanki kurumuzu 4,00 TL varsayalım.

Şimdi elime taksit faturası geldi TL üzerinden fatura tarihinden bir gün önceki kurdan hesaplanmış her şey güzel. 780 ve 320 hesabımda da doğal olarak sıkıntı olmuyor. Ancak ben 301 ve 302 hesabı bu kurdan yaparsam 31 aralıkta manasız bir bakiye farkı çıkıyor.

Taksit faturaları işlenirken 301-302 hesabı 4,00 TL 'den mi almak gerekiyor yoksa faturanın kesildiği kurdan mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yardım edecek üstad yok mudur?

Abi üst düzey bi meslek erbabı değilim ama ben o çıkanbakiyeyi geçici dönemlerinde değerleyip kapatıyorum hesabı. Ayrıten ben bir şey sorayım. Belli dönem sonra firma taksitlendirme evrağının dışında sonradan faturaya leasing için sigorta poliçesi kesiyor işverenimde bana bunu krediye ekle kalan bakiyede tutsun diye yeni taksitlendirme evrağı verdi sizce bunu nasıl yapıcaz hangi hesapları kullanıcaz
    Konu Hilmikaya tarafından (11.Ocak.2018 Saat 20:34 ) değiştirilmiştir.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    [QUOTE=Onore;427036]Yardım edecek üstad yok mudur? var.

**İlk kayıtlarımızı Euro'nun o zamanki kurundan kayıtlara geçirdik 301-401 ve 302-402 hesaplarımızı da aynı şekilde o günki kurlarla kaydettik. Ozamanki kurumuzu 4,00 TL varsayalım.

--Doğru yapmışsınız burada sorun yok

**
    Şimdi elime taksit faturası geldi TL üzerinden fatura tarihinden bir gün önceki kurdan hesaplanmış her şey güzel. 780 ve 320 hesabımda da doğal olarak sıkıntı olmuyor. Ancak ben 301 ve 302 hesabı bu kurdan yaparsam 31 aralıkta manasız bir bakiye farkı çıkıyor.

--31 Aralıkta Leasing sana ayrıca kur farkı faturası gönderecek faturanın üzerinde ''ödeme yapmayınız'' ibaresi olacaktır. Sizde böylece kayıtlarınızı düzeltmiş olacaksınız. Yalnız benim kafama 780 hesap takıldı VUK 163 göre faiz giderlerini ilk yıl maliyete 2 yıl gider yada maliyete atma ihtiyari burada vergi ziyanına sebebiyet vermemek için 780 hesaba dikkat edin

**
    Taksit faturaları işlenirken 301-302 hesabı 4,00 TL 'den mi almak gerekiyor yoksa faturanın kesildiği kurdan mı?

--Taksit faturalarının üzerinde işlem kuru vardır. Onu dikkate alın
    tancam bunu beğendi.

sayın one o degerlı buyugumuz ferhat beyın belırttı konuya dıkkat edın bızım devamlı yaptıgımız ıslem bu leasıng tl usd euro hepi mevcut size proje adının kurun toplam tutarın belırtıldıgı bır odeme tablosu vereceklerdır vermedılerse ısteyın dovızlı ana para ve taksıt odemesını dustukten sonra gecıcı vergı donemlerıne kambıyo kur farkı olusacaktır sızdekı tl ıle kalan euoro bakıyesının tl karsılığı arasında bu da 656 yada 646 olacaktır halıyle bıldıgınız cerez konular bır sıkıntı yok kafanız karısmasın gonul rahatlıgıyla yapın ıslemlerınızı saygılar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)