kamu işçi maaş

Konu: 4. Dönem Geçici Vergide 3. Döneme Göre Karın Azalması

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın greatviper,

Kurumlar vergisi beyannamenizde ödenen vergiler nedeniyle doğacak alacağınızı, kurumlar tahakkukunun kesinleşmesi sonrasındaki bir yıl içinde önce başka vergilerinize mahsup talebinde bulunacaksınız. Mahsup talebiyle alacaklarınızı ödedikten sonra bu süre zarfında tamamını eritemezseniz o zaman iade talebinde bulunabilirsiniz.

Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğru.
    Ancak anladığım kadarıyla bu 6.000 alacağı mahsup isterken, 2.000 lirasını ödenen geçici vergilerden yani 1B talepli ,4.000 lirasını kesinti yoluyla ödenen vergilerden yani 1A talepli dilekçelerle talep etmelisiniz.Yine de yanlış bilgilendirme yapmak istemem.Ama sanıyorum böyle olacak.
    Günaydın Tahsin Bey,

İade alacağı; yıl içinde kesinti yoluyla ödenen vergiler ve ödenen geçici vergi toplamından oluşuyor olsa da, iade tutarını beyanname otomatik olarak iadesi gereken geçici vergi satırına atıyor ve iade talebini 1B olarak yapabiliyorsunuz.Biz iadelerimizin bir kısmını bu şekilde aldık sonra memur değişti, yeni memur yanlış olmuş bunlar dedi işlemleri hala neticelendiremedik.Neticelendiğinde paylaşırım.

İyi çalışmalar,

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın greatviper,

Kurumlar vergisi beyannamenizde ödenen vergiler nedeniyle doğacak alacağınızı, kurumlar tahakkukunun kesinleşmesi sonrasındaki bir yıl içinde önce başka vergilerinize mahsup talebinde bulunacaksınız. Mahsup talebiyle alacaklarınızı ödedikten sonra bu süre zarfında tamamını eritemezseniz o zaman iade talebinde bulunabilirsiniz.
    Ben bu 1 yıl mevzusunu anlayamadım,bu bir yıl herhangi bir şekilde hak kaybına neden oluyor mu?Benim bir firmanın 2014 yılından alacağı var mahsup yoluyla tüketemedik.

Alıntı Zeynep Elif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu 1 yıl mevzusunu anlayamadım,bu bir yıl herhangi bir şekilde hak kaybına neden oluyor mu?Benim bir firmanın 2014 yılından alacağı var mahsup yoluyla tüketemedik.
    Sayın Zeynep Elif,

Evet bir yıl içinde mahsup talebinde bulunmazsanız zaman aşımına uğruyor, bu başvurma süresi, Kurumlar vergisi beyannamesini verip alacağın kesinleşmesiyle, mahsup talebi tüm vergiler için yapılabilir, mahsup talebinden sonra işlemler devam eder.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın Zeynep Elif,

Evet bir yıl içinde mahsup talebinde bulunmazsanız zaman aşımına uğruyor, bu başvurma süresi, Kurumlar vergisi beyannamesini verip alacağın kesinleşmesiyle, mahsup talebi tüm vergiler için yapılabilir, mahsup talebinden sonra işlemler devam eder.
    Aşağıdaki paragraftan lehime bir şey umabilir miyim

b) Nakden İade

Mahsup sonucu iadesi gereken miktarın bulunması ve bu tutarın beyannamenin ilgili tablosuna yazılmış olması mükellefçe yazılı olarak yapılmış iade talebi olarak kabul edilir. Yıllık beyannamenin ilgili tablosunda/satırında gösterilmeyen geçici verginin mahsuben veya nakden iade edilebilmesi için o yılın sonuna kadar yazılı olarak başvurulması gerekir.

Sayın Zeynep Elif,

Gelir Vergisi Yasası mükerrer 120. madde;

......
    Bir önceki takvim yılında (4444 sayılı Kanunun 2'nci maddesiyle değiştirilen ibare. Yürürlük; 1.1.2000) altışar aylık(8) (2000/1514 sayılı BKK ile üçer aylık. Yürürlük; 01.01.2001)(9) dönemler halinde tahakkuk ettirilerek tahsil edilen geçici vergi, yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilir. Mahsup edilemeyen tutar, mükellefin diğer vergi borçlarına mahsup edilir. Bu mahsuplara rağmen kalan geçici vergi tutarı, o yılın sonuna kadar yazılı olarak talep edilmesi halinde mükellefe red ve iade edilir.
    .......

Bu uygulamada alacağın kesinleşmesi KV beyannamesine bağlı ve süre buna göre hesaplanıyor.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın greatviper,

Sayın Kevork,
    Mahsup talebinde bulunmak için genel kurul kararı almamız gerekli miydi?

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben bir yıl geçtikten sonrada iade talebinde bulundum, mahsup yapabildim, sorun çıkmıyor. Oradaki 1 yıl mevzu, vergi dairesi size yazı yazıyor, iade alacağınız var, bunu mahsup veya nakit talep edin diye, eğer bu yazının üzerinden 1 yıl geçtikten sonra iade almaya kalkarsanız işte o zaman alamıyorsunuz.

Daha önceden bu yazılardan geldi bana, ona göre hareket edip aldık. Yazı gelmediği sürece 1 yıllık süreniz başlamamış oluyor, bilginize.

Ancak kısa zamanda da almak gerekir, çok bekletmemek gerekir, vergi dairelerindeki uygulamaların farklılığını düşünecek olursak, haklılığınızı izah edene kadar, göbeğiniz çatlar, vazgeçersiniz almaktan.

Mahsup veya nakit iade talebinde bulunmadan önce GEKSİS'e giriş yapmak gerekiyor.Bir yıl içinde buraya giriş yaptıkan sonra sorun olmayacağını düşünüyorum.
    Konu Zeynep Elif tarafından (19.Şubat.2018 Saat 09:34 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Zeynep Elif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydın Tahsin Bey,

İade alacağı; yıl içinde kesinti yoluyla ödenen vergiler ve ödenen geçici vergi toplamından oluşuyor olsa da, iade tutarını beyanname otomatik olarak iadesi gereken geçici vergi satırına atıyor ve iade talebini 1B olarak yapabiliyorsunuz.Biz iadelerimizin bir kısmını bu şekilde aldık sonra memur değişti, yeni memur yanlış olmuş bunlar dedi işlemleri hala neticelendiremedik.Neticelendiğinde paylaşırım.

İyi çalışmalar,
    Sayın Tahsin Kurt,

İşlemler neticelendi, tamamını 1B ile aldık.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)