kamu işçi maaş

Konu: Fatura Düzenlerken Tc numarası Zorunlu mu?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    3

    Fatura Düzenlerken Tc numarası Zorunlu mu?

    Müşterim ürünü alacak yalnız tc numaramı vermem diyor..

    Şahıs firmam var alıcı son tüketici..

    Fatura düzenlerken tc numarasını belirtmek zorunlu mu.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2010
    Mesajlar
    30

    Ynt: Fatura Düzenlerken Tc numarası Zorunlu mu?

    Faturalarda TC no ve ikametgah belirtilmesi zorunlu,
    Alıcı nihai tüketici ise TC belirtmek kavramı yok, tabi sizde bilançoya tabi olup BA BS formunda beyan etmiyorsanız, ve rakam 5,000 TL nin altında oluyorsa...
    birde 3 aylık geçici döneminde faturanın son fatura olması durumunda TC girmeniz gerekiyor, TC almazsanız onuda boş beyan edersiniz...

    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1/230-12663 30/01/2007*791
    Konu : Nihai tüketiciye düzenlenecek belgelere
    T.C. kimlik numarası yazılması hk.

    İlgi : 08/01/2007 tarihli dilekçeniz.

    İlgi dilekçenizde ??????..Vergi Dairesi Müdürlüğünün ???????. vergi kimlik numaralı mükellefi olduğunuz, toptan ve perakende kumaş ticareti ile iştigal ettiğiniz belirtilerek nihai tüketicilere yapmış olduğunuz satışlarınızda düzenlenecek belgelerde T.C. kimlik numarası bölümüne "nihai tüketici" ibaresinin yazılıp yazılamayacağı hakkında görüş talep edilmektedir.

    Konu ile ilgili yayımlanan 157 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde;

    "Bilindiği üzere, Vergi Usul Kanununun 230'ncu maddesinde faturada en az aşağıdaki bilgiler bulunur.

    1- Faturanın düzenleme tarihi, seri ve sıra numarası;

    2- Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret ünvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası;

    3- Müşterinin adı, ticaret ünvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası;

    4- Malın veya işin nevi, miktarı, fiyat ve tutarı;

    5- Satılan mallar faturanın düzenlenmesinden önce teslim edilmişse malın teslim tarihi ve irsaliye numarası, hükmü yer almaktadır.

    Ancak münhasıran nihai tüketiciye yapılan satışlar için düzenlenecek faturalarda Vergi Usul Kanununun 230.ncu maddesinin 3 ve 4 numaralı bentlerle ilgili olarak sadece;
    a) Müşterinin adı ve soyadının bulunması,
    b) Satılan malların ayrı ayrı miktar cins ve nev'i itibariyle ayrıntılı olarak yazılmasının güçlük arzettiği durumlarda gruplandırılmak suretiyle,
    c) Satılan malların ayrı gruplar itibariyle tutarlarının yazılması,
    Aynı Kanunun Mükerrer 257. maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak diğer bilgilerin noksansız yer alması ve 231. maddede yazılı fatura nizamına uyulması şartıyla yeterli görülmüştür." denilmektedir.

    Bu durumda nihai tüketiciye yaptığınız satışlarınız için tanzim edilecek faturalarda Vergi Usul Kanunu'nun 231. maddesinde yazılı fatura nizamına uyulması şartı ile nihai tüketicinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının ve "nihai tüketici" ibaresinin belirtilme mecburiyeti bulunmamaktadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 4
    Son Mesaj : 26.Şubat.2016, 11:22
  2. Cevap: 11
    Son Mesaj : 14.Aralık.2014, 21:05
  3. Fatura Numarası Hatası
    Konu Sahibi anemus Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 10.Mayıs.2012, 11:34
  4. T.C. Kimlik Numarası Faturada Zorunlu Mudur?
    Konu Sahibi efsun1 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 04.Nisan.2012, 11:03
  5. Fatura Düzenlerken
    Konu Sahibi unsalyurt Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 01.Şubat.2007, 12:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36