kamu işçi maaş

Konu: Yönetim Kurulundan İstifa

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    243

    Yönetim Kurulundan İstifa

    yönetim kurulunda imza yetkisi bulunmayan üye istifa etti. onun yerine yedek yok.ne yapılmalı.
    ilk genel kurula kadar,şirketin diğer ortaklarından biri yönetim kurulu kararı ile istifa edenin yeriine getirilebilir mi?olursa eğer tescil ettirilmeli mi? saygılar

    [b]Farklı ol ki, diğerlerinden farkın olsun.[/b]

  2. #2
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: yönetim kurulundan istifa

    Yönetim kurulu; boşalan üyeliğin yerine, pay sahipleri arasından birini yapılacak il genel kurula kadar, geçici yönetim kurulu üyesi olarak seçebilir. Yalnızca sözleşme ve Genel kurulda seçilen üyelerin tescili zorunludur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    243

    Ynt: yönetim kurulundan istifa

    yalnızca sözleşme ve genel kurulda seçilen üyelerin tescili zorunludur.derken;
    sözleşme ;kuruluştaki anasözleşmeyimi kasdettiniz.
    2.ise bizim yapacağımız bu işlemde tescil olması daha mantıklı değilmidir?sonuçta ayrılan yön.kurulu üyesinin yerine,geçici görevle bir ortak atanıyor.

    birde yön.kurulu 3 kişi.geçici görevle getirilecek yeni kişi için alınacak kararda, istifa edeninde imzası olmalımıdır?saçma bulabilirsiniz
    ama
    2kişilik yön.kur kararı tescil edilmez.bu konularda aydınlatırsanız,teşekkür ederim.
    [b]Farklı ol ki, diğerlerinden farkın olsun.[/b]

  4. #4
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: yönetim kurulundan istifa

    3 Kişilik bir yönetim kurulunda toplantı yeter sayısı 3, karar yeter sayısı 2 dir. Yapılacak Yönetim kurulu gündeminde üyenin istifası ile yerine atanacak geçici yönetim kurulu üyesi karara bağlanmalıdır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    243

    Ynt: yönetim kurulundan istifa


    sayın türk-bey hocam,ilginize cevaplarınıza tşk.ediyorum.ancak şöyle bir sorun var.
    IV- İDARE MECLİSİ TOPLANTILARI

    1- Kararlar

    Madde 330- Esas mukavelede aksine hüküm olmadıkça idare meclisinin bir karar verebilmesi için, azaların en az yarısından bir fazlasının hazır olması şarttır. Kararlar, mevcut azaların ekseriyetiyle verilir. Azaların yekdiğerine niyabetle rey vermeleri caiz değildir. Reyler müsavi olduğu takdirde keyfiyet gelecek toplantıya bırakılır. Onda dahi müsavilik olursa bahis mevzuu teklif reddedilmiş sayılır. İdare meclisinin müzakereleri azalar arasından veya dışarıdan seçilen bir katip marifetiyle muntazaman zapt olunur. Zabıtların hazır bulunan azalar tarafından imzalanması ve karara muhalif kalanlar varsa muhalefet sebeplerinin zapta yazılması ve rey sahibi tarafından imzalanması lazımdır.

    kırmızıile belirttiğim bölüme bakınca,karar verilebilmesi için üyelerin yarısından bir fazlasının imzası olması gerekiyor.asıl sorunumuz kısaca , 3 kişilikbir yön.kurulunda, karar yeter sayısı
    2 değil,2.5 ediyor.ondan dolayı 3 imzada olmalı
    deniyor.dahaönce forumda böyle bir olay okumuştum ve gülmüştüm.gülme komşuna gelir başına misali.şimdiaynı dert benimbaşımda.



    [b]Farklı ol ki, diğerlerinden farkın olsun.[/b]

  6. #6
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: yönetim kurulundan istifa

    üye istifamı verdim "hadi bana eyvallah deyip" gidemez. yapılacak toplantıya katılır orada istifası kabul edilir aynı zamanda yerine geçecek üye belirlenir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    243

    Ynt: yönetim kurulundan istifa

    işte istediğim cevap buydu.yani alınan kararda ,istifa edeninde imzası olacak.doğrumu sayın nane.
    [b]Farklı ol ki, diğerlerinden farkın olsun.[/b]

  8. #8
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: yönetim kurulundan istifa

    Sözleşmede aksine bir hüküm yoksa toplantı nisabı üyelerden yarısından bir fazlasının hazır bulunması şarttır. 3 Kişilik bir yönetim kurulunun yarısı 1.5 olup, bir fazlası 2.5 olamayacağına göre toplantı nisabı 3 dür. Buna karşılık toplantıda karar sayısı mevcut üyelerin çoğunluğudur yani 2 üye. Sonuç itibari ile toplantıya her 3 üyenin de katılarak kararı imzalamaları gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İstifa
    Konu Sahibi Burakbldrcn Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Şubat.2015, 11:38
  2. İstifa
    Konu Sahibi tuba07 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 30.Temmuz.2012, 16:40
  3. Yönetim Kurulundan ayrılan ortağın Vergi Borçlarından Sorumluluğu
    Konu Sahibi nucarlar Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Ekim.2009, 15:37
  4. Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulundan İstifa
    Konu Sahibi metinakben Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Şubat.2007, 10:11
  5. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Hk.
    Konu Sahibi semerkant Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Ocak.2006, 13:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36