kamu işçi maaş

Konu: Sermaye Arttırımı

  1. #1
    TAMER00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    TAMER00 Guest

    Sermaye Arttırımı

    firmamız nakdi sermaye arttırımında bulunmuştur. bu sermaye arttırımında tescil edilen kararda arttırılan tutarın 1/4'ü 1 ay içersinde kalanı 3 sene sonra şeklinde belirtilmişti.
    Sorum şu;

    1- Biz 1/4'ünü yatırmayı taaüüt ettiğimiz tarihi geçirdik. Bunu cezai müeyyidesi nedir?
    2- Biz bu 1/4'ü teşkil eden tutarı bir fiil bankaya yatırmak zorundamıyız. Bir ortağımızın şirketten alacağı var. Bu ortak onu ödemiş gibi yapıp hemen ardından o parayı diğer ortaklar taahhüdü yerine getiriyormuş gibi yatırsak olur mu? Şirket alacağının sermayeye arttırımının şekli yönü nedir? Bu sermaye arttırımı neticesince kasamızda şişme meydana gelecek buna nasıl engel olacağız. Teşekkürler.


  2. #2
    M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M_Schumacher Guest

    Ynt: Sermaye Arttırımı

    1-) Madde 407 ; Sermaye koyma borcunu aktinde yerine getirmeyen pay sahibi ihtira luzum olmaksızın temerrüt faizi ödemekle yükümlüdür.

    2-) Tevsik zorunluluğu olduğu için evet, Ortaklar cari hesabından ödeme yapılacağına dair kararda belirtilmelidir,


    Sermaye arttrımını Ortaklar cari hesabındanmı ödeyeceksin ?


  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Sermaye Arttırımı

    Ortaklardan alınacak sermaye taahhüdü ödemeleri ve diğer ödemeler de tevsik kapsamındadır. Tahsilatınızı bankadan yaparsanız herhangi bir sorun olmaz kasanız da şişmez.
    Bir ortak diğer ortak adına ödeme yapabilir, kendi sorunudur. Tavsiyem bu tip ödemeleri de mutlaka banka yolula yapmanızdır.
    Temerrüd faizi için de şirket yetkili organlarınca karar almalısınız.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    TAMER00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    TAMER00 Guest

    Ynt: Sermaye Arttırımı



    evet. ortağımızın şirketten olan alacağını kullanacağız. ortağa borucumuzu ödiyeceğiz. Daha sonra bir kayıt daha yapıp o parayla diğer ortaklar sermaye taahhüdünü yerine getirmek amaçlı bankaya yatıracağız. Bir sorum da şu, şayet süre geçmişse temerrüd faizi hesaplamak zorunluluğum var mı? Şirket tüzel kişiliği ya da diğer ortaklar böyle bir talepte bulunmazlarsa gene de temerrüt faizi hesaplamak zorundamıyız?

  5. #5
    M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M_Schumacher Guest

    Ynt: Sermaye Arttırımı

    Alıntı TAMER00 Nickli Üyeden Alıntı


    evet. ortağımızın şirketten olan alacağını kullanacağız. ortağa borucumuzu ödiyeceğiz. Daha sonra bir kayıt daha yapıp o parayla diğer ortaklar sermaye taahhüdünü yerine getirmek amaçlı bankaya yatıracağız. Bir sorum da şu, şayet süre geçmişse temerrüd faizi hesaplamak zorunluluğum var mı? Şirket tüzel kişiliği ya da diğer ortaklar böyle bir talepte bulunmazlarsa gene de temerrüt faizi hesaplamak zorundamıyız?
    Anonim ve limited şirketlerde, sermaye koyma borcunun yerine getirilmesi ortakların en önde gelen borçlarından birini oluşturmaktadır. Hatta bu şirketlerde sermaye koyma borcunun ortakların asli borcu olduğu da söylenebilir. Türk Ticaret Kanunu'nun 269. maddesinin ikinci fıkrasına göre, bu borç, pay sahibinin taahhüt ettiği sermaye miktarı kadardır.

    Türk Ticaret Kanunu, gerek anonim şirketlerde gerekse limited şirketlerde sermaye koyma borcunun yerine getirilmemesi olasılığına karşı birtakım yaptırımlar öngörmüş bulunmaktadır.

    Anonim şirketler açısından, Türk Ticaret Kanunu'nun 407. maddesine göre, belirtilen tarihte sermaye taahhüdünü yerine getirmeyen ortak, ayrıca bir ihtara gerek olmaksızın mütemerrit duruma düşer ve temerrüt faizi ödemek zorunda kalır. Ayrıca ödenen temerrüt faizinin şirketin zararını karşılamaması durumunda, ortak kusursuz olduğunu ispat etmedikçe, bu zararı da ödemekle yükümlüdür.

    Ortağın sermaye koyma borcunu yerine getirmemesi halinde, şirket ya mütemerrit ortağa karşı icra takibinde bulunabilir veya sermaye borcu ile birlikte temerrüt faizinin de tahsili yoluna gidebilir. Sermaye taahhüdünün yerine getirilmemesi durumunda şirketin başvurabileceği ikinci yol, ?iskat? işlemine başvurmaktır.

    Limited şirketlerde ortaklıktan çıkarma işleminden önce ilgili ortağa, noter aracılığı ile 15 günden aşağı olmamak üzere tayin edilecek sürelerle iki kez ödeme yapmadığı takdirde ortaklıktan çıkarılacağının ihtar edilmesi gerekir (TTK Md. 529/II). Bu 15 günlük sürenin başlangıcı ihtarın ortağa ulaştığı gündür.

    Bu ihtarlara rağmen, sermaye borcunu yerine getirmeyen ortak, ortaklar kurulunun esas sermayenin en az yarısından fazlasını temsil eden çoğunluğunun alacağı kararla şirketten çıkarılabilir.

    Sanırım burada şirket ortaklarından ziyade kanun, şirketin zarara uğratılması görüşünü benimsemiş bulunmaktadır.


  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Sermaye Arttırımı

    Sn Schumacher bu söyledikleriniz teorik olarak doğrudur. Ancak uygulamada ortakdan temerrüd faizi almak diğer ortaklarında alacağı yetkili organ kararı ile yapılmalıdır.
    Ortaklar faiz almayalım derse almazsınız.

    TTK hükümlerinin çoğunun yaptırımı yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Şubat.2019, 12:11
  2. Sermaye Arttırımı
    Konu Sahibi jale_7 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Aralık.2018, 11:42
  3. A.Ş.'lerde Sermaye Arttırımı - Tek Ortağın Sermaye Koyması
    Konu Sahibi Barış Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 17.Nisan.2015, 14:59
  4. Sermaye Arttırımı Yapmayan Sermaye Şirketleri Hakkında
    Konu Sahibi ferhat Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Şubat.2014, 15:21
  5. Sermaye Arttırımı
    Konu Sahibi HRESAT Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 06.Ekim.2008, 11:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36