kamu işçi maaş

Konu: AŞ'lerde Ortak Olmayan

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    9

    AŞ'lerde Ortak Olmayan

    Merhaba,

    AŞ.'ye Ortak olmayan kişi , Yönetim kurulu tarafından vekaleten imza yetkisi verilkirmi? (ACİL)


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    166

    Ynt: AŞ'lerde Ortak Olmayan


    konuyu biraz açarmısınız
    Önce doğruyu bilmek gerekir,doğru bilinirse yanlış da bilinir.Ama önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılmaz

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    296

    Ynt: AŞ'lerde Ortak Olmayan

    Sn. İlkay
    A.Ş. ye ortak olmayan bir kişi Yönetim Kuruluna seçilebilir ve imza yetkisi alabilir.
    Bilginize

  4. #4
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: AŞ'lerde Ortak Olmayan

    İDARE MECLİSİ

    A) KURULUŞ TARZI

    I- SEÇİM VE TAYİN

    1- Azaların sayısı ve sıfatı

    Madde 312- Anonim şirketlerin esas mukavelesiyle tayin veya umumi heyetçe intihap edilmiş en az üç kişiden ibaret bir idare meclisi bulunur.

    İdare meclisi, pay sahibi aza ortaklardan teşekkül eder. Ancak pay sahibi olmayan kimseler aza seçildikleri takdirde, bunlar pay sahibi sıfatını kazandıktan sonra işe başlayabilir. Pay sahibi olan hükmi bir şahıs idare meclisi azası olamaz. Fakat hükmi şahsın temsilcisi olan hakiki şahıslar idare meclisine aza seçilebilirler.

    275. madde hükmü mahfuzdur.


    Cemil bey,TTK nın bu maddesini nasıl yorumluyorsunuz.?değerlendiriyorsunuz?


  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: AŞ'lerde Ortak Olmayan

    Bu maddaenin yoruma açık bir tarafı yoktur. AŞ lerde pay sahibi olmayan bir gerçek kişi Yönetim Kurulu üyesi olamaz.
    Eğer pay sahibi tüzel kişi ise onun temsilcisi üye olabilir.
    Amerikayı yeniden keşfetmeyelim.
    Vekalet ayrı bir konudur. İmza yetkisi ise farklıdır. Pay sahibi olmayan, bordrolu olmayan herhangi bir kişiye (Avukat, müşavir) temsil ve ödeme yetkisi verilebilir. Bu kişi ile AŞ arasında sözleşme olmalıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ortak Olmayan Emeklinin Ltd.de Müdürlüğü
    Konu Sahibi Ertann Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 03.Ekim.2012, 11:24
  2. Ltd.de ortak olmayan şirket müdürünün borçlanma yasağı
    Konu Sahibi Ertann Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2012, 09:32
  3. Limited veya A.Ş. lerde Ortak Değişimi
    Konu Sahibi FATİH PESEN Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 30.Aralık.2008, 16:17
  4. A.Ş. lerde 4 Ortak Kalırsa Ne Olur?
    Konu Sahibi çözüm Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Aralık.2006, 10:29
  5. Ltd.Şti.lerde Ortak Dışı Atanan Müdürün Sorumlulu Hk.
    Konu Sahibi M.Hayri ANDAÇ Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Kasım.2006, 15:32

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36