kamu işçi maaş

Konu: Ödenmeyen Sermaye Payları

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    87

    Ödenmeyen Sermaye Payları

    Ocak ayında kurmuş olduğumuz şirketin ortakları 1/4 sermaye paylarını yatırmaları gerekirken daha bunu yapmadılar. Dolayısıyla şimdi ödenmemiş bu sermaye payları için faiz hesaplamamız gerekecek. TTK.'ya göre ödeme vadesinin son gününden ödeneceği güne kadar faiz hesaplanacak. Bu faiz oranı 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine ilişkin Kanunun 2.maddesindeki Kanuni Faiz Oranı mı olacak?
    Ayrıca bu faizin muhasebe kaydı nasıl olacak?

    *

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    kanuni faiz sermaye

    3095 s.k. madde 1'e göre kanuni fazi hesaplayacaksınız.
    hesapladığınız faiz tutarını
    131 ortaklardan alacaklar borçlu
    679 diğiol.dışı gelir ve karlar alacaklı
    şeklinde kayıt edersiniz.
    kolay gelsin.
    Ahmet Akca<br />SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    58

    Ödenmeyen Sermaye Payları

    Merhabalar,

    Örneğin Sermaye arttımı 20.000 YTL olsun. Her bir ödemeleri Tevsik sınırı olan 7 milyarı geçmez ise nakit yapılabilir mi ?

    Saygılarımla,
    Aysen Lisarlı Sm

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    258

    Ödenmeyen Sermaye Payları

    sayın aysen hanım

    söylediginiz uygundur yapılabilir

    saygılarımla
    taner ozturk

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    134

    ödenmeyen sermaye paylarının faizi

    henüz tam inceleyememekle beraber, TTK da düzenlenen bir olay olduğuna göre ticari faiz uygulanır diye düşünüyorum. Yani reeskont oranı alınmalı kanaatındayım. İhtarla birlikte tahakkuk ettirilmeli.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    48

    ort.c/h birikenleri

    Bir A.Ş.ki tamamı ortakların tamamı aile üyelerinden oluşuyor yılbaşında semayelerini 800 milyar arttırdılar.Ancak henüz üstlerine düşen payı
    payı ödemediler.Öte yandan ticari ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla şirket kasasında olmayan miktardaki parları anka hesaplarına muhtelif zamanlarda yatırdılar(satıcılara ödeme yapmak ve banka kredilerini kapatmak amacıyla)Dolayısıyla bu pralar 331 hsp.ta birikti.
    Şimdi benim sormak istediğim alacağımız bir yönetim kurulu kararıyla
    331 hesap bakiyesini sermaye arttırım bedeli olarak kabul edip bu şekilde taahhütleri yerine getirmiş gibi işlem yapabilirmiyiz?Yoksa bankaya yatan paraların açıklaması için ........ kişinin Sermaye arttırım payı karşılığıdır yazmalı mı?
    f not now,when?

  7. #7
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ödenmeyen Sermaye Payları

    1. Miktar ne olursa olsun bankaya yatırılması gerekir.,

    2.banka dekont açıklamasında ".... sermaye taahhüdü" şeklindeki bir açıklama ispat için iyi olur.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Ödenmeyen Sermaye Payları

    sayın guncel
    düşündüğünüz gibi 331 hs bakiyesini ortakların beyanı üzerine sermaye hs virman edebilirsiniz.
    Kalan miktarı banka vs aracılığı ile ödeyiniz.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  9. #9
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ödenmeyen Sermaye Payları

    Sanayi ve Ticaret Bakanlığından:
    Anonim ve Limited Şirketlerin Kuruluş ve Ana Sözleşme Değişikliği İşlemlerine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ
    (İç Ticaret-2003/3)

    [size=18px]Nakti Sermayenin Ödenmesi
    Madde 6- Kuruluş ve sermaye artırımında ortakların nakti sermaye taahhütlerine ilişkin ödemeler, şirket tarafından bir bankada veya özel finans kurumunda şirket adına açılan hesaplara yapılır.[/size]

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Ödenmeyen Sermaye Payları

    Sayın nane
    yazınızın tam metni aşağıdaki şekildedir.

    Kuruluş ve Ana Sözleşme Değişikliği İşlemleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığının İznine Tabi Olan Anonim Şirketler

    Madde 5- 4884 sayılı Kanunun 2 nci maddesi ile değişik Türk Ticaret Kanununun 273 üncü maddesi gereğince; bankaların, özel finans kurumlarının, sigorta şirketlerinin, finansal kiralama şirketlerinin, faktoring şirketlerinin, holdinglerin, döviz büfesi işleten şirketlerin, umumi mağazacılıkla uğraşan şirketlerin, sermaye piyasası kanununa tabi ve halka açık şirketlerin, serbest bölge kurucusu ve işleticisi şirketlerinin kuruluşları ve ana sözleşme değişiklikleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın iznine tabidir.

    Yukarıda belirtilen şirketlerin kuruluşunda; ticaret siciline tescilinden önce, ana sözleşme değişikliklerinde ise değişikliğin karara bağlanacağı genel kurul toplantısından önce, Bakanlığa (İç Ticaret Genel Müdürlüğü) müracaat edilerek izin alınır. Bu şirketlerin kuruluş ve ana sözleşme değişikliğine ilişkin diğer işlemleri bu Tebliğin 3 üncü maddesinde belirtilen usul ve esaslara göre yapılır.

    Nakdi Sermayenin Ödenmesi

    Madde 6- Kuruluş ve sermaye artırımında ortakların nakdi sermaye taahhütlerine ilişkin ödemeler, şirket tarafından bir bankada veya özel finans kurumunda şirket adına açılan hesaplara yapılır.

    ayrıca yapılan işlemin örneğin: Geçmiş Yıl Karlarının sermaye ye ilave edilmesinden bir farkı yoktur.Artırım yapılan sermaye şirketin kendi bünyesine girmiştir.Kayıtlarında mevcuttur.(Dolayısıyla şirketin ortağı şirkete verdiği borcu alamadan şirketin verdiği karar neticesinde illa ki senin nakit olarak sermaye artışında bulunmak gerek yoksa sermaye artırımına katılamazsın ifadesi yanlıştır.)
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sermaye Şirketlerinin Ödenmeyen Kâr Paylarının Hazineye İntikali Gerekmektedir
    Konu Sahibi ebru şener Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Aralık.2013, 23:59
  2. Şirketlerde sermaye payları
    Konu Sahibi Umutttttt Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 03.Ağustos.2010, 14:02
  3. Örtülü Sermaye Üzerinden Hesaplanan Kâr Payları KDV İlişkisi
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Ekim.2009, 09:48
  4. Sermaye Payları
    Konu Sahibi GULCAN44 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Haziran.2009, 15:48
  5. Ödenmeyen Sermaye
    Konu Sahibi Ramazan Akkaya Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Ağustos.2008, 15:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36