kamu işçi maaş

Konu: Ltd Şti nin Kooperatife Üyeliği

Ltd Şti nin Kooperatife Üyeliği

önceden üyesi(ortağı) olduğum taşıma kooperatifi ne ilaveten yine ortağı olduğum bir ltd şti kurduk (şirket müdürü ve kurusucuyum) iki tane maliye kaydımın masraflı olacağı düşüncesi ile şahıs işletmemi kapattım ve kooperatifteki haklarımı ltd şti devretmek istiyorum. LTD şti in koop ortağı olmasında kanuni yönden bir sakınca var mıdır. bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyoruz.

hmet azman

ltd şti nin kooperatife üyeliği

Sayın Ahm_azi

Tüzel kişiler kooperatife ortak olabilir. Bununla ilgili 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 8. maddesi aşağıdadır.

I. ORTAKLIĞA GİRME ŞARTLARI VE ORTAK SAYISI

MADDE 8 - (Değişik : 3476 - 6.10.1988) Kooperatif ortaklığına girmek için gerçek kişilerin medeni hakları kullanma yeterliliğine sahipolmaları gerekir. Ortak olmak isteyen gerçek ve tüzelkişiler, kooperatif anasözleşmesi hükümlerini bütün hak ve ödevleriyle birlikte kabul ettiklerini belirten bir yazı ile kooperatif yönetim kuruluna başvururlar. Kooperatif, ortaklarına kendi varlığı dışında şahsi bir sorumluluk veya ek ödemeler yüklüyor ise ortak olmak isteği, bu yükümlülerin yazılı olarak kabul edilmesi halinde değer taşır.
    Yönetim Kurulu; ortaklar ile ortak olmak için müracaat edenlerin anasözleşmede gösterilen ortaklık şartlarını taşıyıp taşımadıklarını araştırmak zorundadır.

Yapı kooperatiflerinde konut, işyeri ve ortak sayısı genel kurulca belirlenir. Yönetim Kurulu, genel kurulca kararlaştırılan sayının üzerinde ortak kaydedemez.
    ------------------------
    Selamlar
    Osman Erol

Ynt: ltd şti nin kooperatife üyeliği

1-Ben 1998 yılında 142 nolu kestel tur servis motorlu taşıyıcılar kooperatifini kurudum. Aynı zamanda 2005 yılında kestel tur ltd şirketini 4 ortak olarak kurduk ve araçlarımızı şirketin üzerine almak istiyoruz. Kooperatifte ortaklığımızın devam edip etmeyeceği ile ilgili bilgi almak istiyorum.

2-Aynı zamanda kooperatifimizin ve kurduğum şirketin ortağıyım. Şirketimin kooperatife ortak olup olmayacağı ile ilgili tarafınızdan bana açık bir şekilde bilgi vermenizi istiyorum

3-Aynı zamanda araçlarım kooperatifte çalışıp hakedişimizin kestel koop tarafından kestel tur tarafına çek verilip verilmeyeceği hakkında bilgi almak istiyorum

Ynt: Ltd Şti nin Kooperatife Üyeliği

BEN KOOPERATİFDE BİR ÜYENIN ÜYELİGİNI ALDIM ÜZERIME 1994 DÖRT MODEL BİR ARAC VAR ÜYE OLABILIMIYIM CEVAP VERIRSENIZ MUTLU OLURUM

Ben Kooperatifde bir üyenin üyeliğini aldım. Üzerimde 1994 model bir araç var üye olabilir miyim? Cevap verirseniz mutlu olurum.

(Forum kurullarımız gereği konu başlıklarını ve içeriği küçük harflerle yazınız.)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)