kamu işçi maaş

Konu: Şirket Hisse Devri için sınırlama

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    577

    Şirket Hisse Devri için sınırlama

    Yeni bir Limited şirket kuracağız. Mükellef Şöyle bir madde ana sözleşmeye koymak istiyor.
    HİSSE DEVRİ:
    Madde 7- Hisse devrinin şirket sermayesinin 1/2 ( en az % 50 hisse ) ?ü kararı ile olması şarttır.
    bu maddeyi ana sözleşmede sermaye Madde 6 nın devamına madde 7 deyip koysak mı? Bu durumda diğer maddelerin yerleri değişiyor.

    Bir de Temsil İlzam kısmında para çekiminde 30.000 Ytl ye kadar münferit sonrasına müşterek 2 kişinin imzası diye ekleme yapmak istiyor. Bizim ticaret odası sorun çıkarıyor. Görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

    İnsanlar Kırmızı Güllerin Peşinden Koşarken Ayaklarının Altında Ezilen Papatyaların Farkında Olmaz Çoğu Zaman.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Şirket Hisse Devri için sınırlama

    mükellefin hisse devri yapılırken, istediği şart çok doğru ve olması gereken bir uygulamadır.

    Hisselerin istenmeyen kişilere devrini önlemek için gerekli.
    Bu örnekteki gibi AŞ Kuruluşuna şait olmuştum.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    Ynt: Şirket Hisse Devri için sınırlama

    benim kurduğum şirketlerde zaten payların devri ya da hisse devri olarak bir madde var. gözünüzden kaçmış olabilir. sizin anasözleşme taslağında da vardır.

    yoksa isterseniz aşağıdaki gibi madde ilavesi yapabilirsiniz.

    "Payların Devri
    Madde 14-
    Bir payın devri şirket hakkında ancak şirkete bildirmek ve pay defterine kaydedilmek şartıyla hüküm ifade eder.Devrin pay defterine kaydedilmesi için ortakların en az 3/4 ünün devre muvafakat etmesi ve bunların ,esas sermayenin en az 3/4 üne sahip olması şarttır. Pay devrinin yazılı şekilde yapılması ve notere tasdik ettirilmesi şarttır.
    Ortaklardan birinin medeni hakları kullanma ehliyeti son bulduğu takdirde, ortaklar sözleşmeyi, ehliyeti kaybolanın temsilcisi veya kanuni halefleriyle devam ettirmek veya tasfiyeyi istemek veya ortağın hissesini o günkü değeri ile bizzat tayin edecekleri hakiki ve hükmi şahsa devretmek hakkına haizdirler.Türk Ticaret Kanununun 520, 521 nci madde hükümleri saklıdır."

    şeklinde.

    siz buradaki 3/4 ü 2/4 yapın yeter.


    saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Limited Şirket Hisse Devri Ve Şirket Adresi
    Konu Sahibi Cananfat Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Eylül.2015, 16:07
  2. Anonim şirket hisse devri
    Konu Sahibi MELEK POLATLI Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Temmuz.2012, 01:22
  3. Limited şirket hisse devri
    Konu Sahibi flower29 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 27.Haziran.2011, 09:12
  4. Limited şirket hisse devri hk.
    Konu Sahibi mbey Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 24.Mayıs.2011, 21:41
  5. Şirket hisse devri hk.
    Konu Sahibi LINEAGE Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Nisan.2010, 22:40

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36