kamu işçi maaş

Konu: Hisse Devrinin Bir Neticesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    23

    Hisse Devrinin Bir Neticesi

    herkese iyi çalışmalar dilerim.

    diyelim ki bir ltd. şti. ortağı 100.000 YTL. ye karşılık gelen hissesini şirketin bir diğer ortağına devretti. bu durumda hisseyi alan ortak için 100.000 ytl. yi nasıl ödedin sorusu ile karşılaşır mıyız? Sözkonusu hisseyi devreden ortağa banka kanalıyla 100.000 ytl. nin ödenmesi mi gerekir?

    Ve hissesini devreden ve devralan ortak için bu devir işlemi neticesinde herhangi bir vergi hesaplanmalı mıdır? hangi durumlarda vergi hesaplanmalıdır?

    bu konularda bilgisini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.



  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: hisse devrinin bir neticesi

    Merhaba,
    Hisse devirlerinde bir tüzel kişilik olarak şirketin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Alıcı ve satıcı elbette Ticaret Kanunu ve Vergi kanunlarının yaptırımlarına karşı gerekli önlemleri alarak ödemeyi bankadan yapma, (satıcı için) eğer satıştan gelir elde ediliyorsa beyan etme gibi yükümlülükleri yerine getirmelidir. Sizin herhangi bir vergi hesaplayıp stopaj yoluyla ödemeniz zaten mümkün değil, ödemeyi şirket olarak isiz yapmıyorsunuz.

    Eğer hissesini devreden ortak ile ilgili gelir vergisi hesaplama ve beyan ile siz ilgilenecekseniz, Hisse devri ile ilgili olarak gelirlerin beyanı hakkında GV Kanunu Mük.80-81 ve 82. maddeleri okumanızı öneririm. Ondan sonra takıldığınız noktada sorunuzu takıldığınız noktaya odaklayarak tekrar sorabilirsiniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    Ynt: Hisse Devrinin Bir Neticesi

    sn başkan,

    sadece bilgi mahiyetinde bir şey ilave etmek isterim yazınıza.

    şirket ortaklarının kendi aralarındaki hisse alım-satımları bankadan ödeme yükümlülüğüne girmiyor.

    ancak ileride ispat oluşturması için bankadan yapılması iyi olur.

    saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Hisse Devrinin Bir Neticesi

    Eğer hisseler nama yazılı ise " Hisse devir sözleşmesi" imzalanıyor. Bu sözleşmede de ... kadar... bedelli hissemi..... ye devir ettim bedelini de tamamen aldım deniyor.
    Şart değil ama bunu yazıyorlar.
    Burda önemli husus devir eden veya alan taraflardan birinin FİRMA olmasıdır. Eğer bilanço usulune tabi bir şahıs firması veya kurum ise tevsik konusu gündeme gelecektir.
    Defterlerinize yazabilmek için mutlaka banka kanalıyla ödeme yapmış olmanız gerekir. Tamer bey bu konuda haklıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    23

    Ynt: Hisse Devrinin Bir Neticesi

    Merhaba

    tüzel kişilik için değil, şahıslar için bir mükellefiyet doğar mı diye sormalıydım haklısınız.
    burada beni en çok düşündüren para aktarımının 8.000 ytl. yi aşmasından dolayı banka hesaplarını mı kullanmamız gerektiğiydi. Ona da gerek olmadığı anlaşılıyor.

    soruma yanıt verdiğiniz için sizlere teker teker teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar dilerim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Hisse Devrinin Sicile Bildirilmemesi
    Konu Sahibi mrc Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Kasım.2018, 10:16
  2. Limited Şirkete Yapılan Hisse Devrinin Ardında Hisse Sözleşmesi
    Konu Sahibi Sehrazat Ertugrul Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Ekim.2018, 10:57
  3. Hisse Devrinin Tescil Yapılmaması
    Konu Sahibi bahar1986 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Şubat.2017, 13:34
  4. Hisse Devrinin Pay Defterine İşlenmemesi
    Konu Sahibi dede.01 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 13.Şubat.2008, 12:42
  5. Hisse Devrinin Beyan Edilmemesi
    Konu Sahibi lebedir Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 23.Haziran.2007, 17:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36