kamu işçi maaş

Konu: Sermaye Taahhüdünün Yerine Getirilmesi

Sermaye Taahhüdünün Yerine Getirilmesi

a firması ve b firması grup şirketlerdir. a firması b firmasından ticari ilişki nedeniyle sürekli alacaklıdır. a firması b firmasındaki sermayesini artırmıştır. dolayısıyle sermaye taahhüdünü yerine getirmesi gerekmektedir. a firması sermaye taahhüdü borcunu b firmasından olan ticari alacağını mahsup etmek yolula ödeyebilir mi? benim örneğimde alınan sermaye artırımı kararında ödemenin şekli belirtilmemekte, şayet belirtilse idi (nakden, aynı şekilde vs) durum farklı olabilirmiydi?

Ynt: Sermaye Taahhüdünün Yerine Getirilmesi

arkadaşlar. bu konu hk fikri olan yok mu?

aynı işlemi yakın bir zamanda uygulamış bulunmaktayım.Sermaye taahhüdünü ticari alacağından mahsup yoluyla ödeyebilir.ancak bunun için YMM raporu yazdırmanız gerekiyor.Yani YMM bu firmanın gerçekten böyle bir borcu olduğunu ve sermaye taahüdünde kullanılabilirliğini içeren bir rapor yazıyor ve bu raporu Ticaret Sicile diğer evraklarla birlikte vermeniz gerekiyor.
    SMMM

birde bunun için öncelikle Yönetim Kurulu kararı almanız gerkiyor.Hükümet komiseri toplantı tutanağında Sermaye taahhüdünün şirketten olan alacağından karşılanacağa dair karar alındığını belirtiyor.Sonraki aşamada YMM raporu yazdırıyorsunuz.Kolay gelsin.
    SMMM

A firması sermaye taahhüdü borcunu B firmasından olan ticari alacağını mahsup etmek yolula ödeyebilir. Sermaye artış kararınad sermaye taahüdünün bir kısmının borcun mahsubu ile olacağı belirtilse idi daha doğru olurdu.
    Bunu nakdi olmayan bazı işletmeler banka ile konuşup kısa süreli (bir kaç günlük) kredi kullanıyorlar. Alacaklı olan firma krediyi almış oluyor. Sermaye taahidini yerine getiriyor. Sermaye artıran firma borcunu diğer şirkete ödüyor. Alacağını alan işletme bankaya borcunu ödüyor. Bütün bunlar kagıt üzerinde paranın ilgili işletmelerin hesabına girip çıkmasıyla oluyor. Para bankadan çıkmıyor ve kredi kapatılmış oluyur. Sadece birkaç günlük faize katlanılıyor.
    Selam ve sevgiler
    AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 12/19/2008 3:11:37 PM]

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selam.
    Arkadaşlar sermaye taahhüdü ile ilgili yeni bir sorum olacak.Yeni konu açıp kirlilik yapmak istemedim.Aynı konuya devam edelim mümkünse.

Yıl sonuna kadar sermaye artışı yapması gereken bir firma var.En son sermayeyi 2001/mayıs ayında artırarak 50.000 ytl yapmış.O yılın defterlerini ve o zamanki hazırlanan smmm raporunu bulamıyoruz.Artırım yapılırken almış oldukları karardaki sermaye maddesinde bir ibare dikkatimi çekti,kafam karıştı?İbare şu:
    SERMAYE
    450 hisse karşılığı 45.000 ytl Bay A
    50 hisse karşılığı 5.000 ytl Bayan B
    Tarafından muvazaadan ari olarak tamamen taahhüt edilmiş ve sermayenin tamamı nakden ödenmiştir.
    (Maddenin başındaki ibareleri yazmadım ayrıca Rakamlar eski TL ama kolay anlaşılsın diye YTL cinsinden yazdım)

Şimdi yukarıdaki "nakden ödenmiştir"ibaresi kafamı karıştırdı.Bu ilan 25.05.2001 de tescil edilmiş.Bu durumda yapıldığı belirtilen nakden ödeme bu tarihten öncemi yapılır yoksa sonramı yapılır? Bizler genel alışkanlık olarak hep "... tarihinde ödenecektir" şeklinde karar alıyoruz malumunuz.Bu ibare beni tereddüde düşürdü.Bu şekilde bir karar alan sermayeyi ne zaman öder? Sizlerin yorumu bu durumda ne olabilir? Teşekkür ederim,Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Ticaret sicil taahüdün yerine getirilmesi konusundaki hususlara çok dikkat ediyor ve bu raporlanmadan (YMM-SMMM)
    alınan karar nasıl yazılırsa yazılsın kabul etmiyor.Mutlaka YMM raporuyla veya SMMM raporuyla ispatlanması gerekiyor.
    Bu ibare ticari sicil gazetesinde nakden ödenmiştir şeklinde tescil edilmişse tescil tarihinden önce ödendiği mutlaka ispatlanmıştır diye düşünüyorum.Ödeme tarihi ile ilgili yasal defterlerden faydalanabilirsiniz yada o yıllar muhasebe kayıtlarına ulaşabiliyorsanız ödeme tarihini görmeniz mümkündür.Yaklaşık 15 gün önce 98 yılının aynı bilgilerine ben ulaşmaya çalıştım ve yasal defterlerden istediğim bilgileri aldım.tek önerim bu olabilir.Kolay gelsin
    SMMM

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sayın İmren arkadaşım.Öncelikle yorum için tşk.ederim.Söylediğin gibi defterleri bulabilsek durumu çözmemiz çok kolaylaşır ama maalesef mükellef defterleri bulamıyor.Kendisi ile sonraki yıllarda tanıştığımız için bizimde elimizden birşey gelmiyor.Ticaret odası ile görüştük.Rapor olmadan zaten ilana vermemiz mümkün değil.Ticaret odasının söylediğine göre o yıllarda bu ilanlar Sanayi Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanıyormuş,ilgili smmm raporunu belki oradan bulabilirsiniz dediler.Bakanlıkla görüştük onlarda bu evrakın artık "kağıt" olduğunu zamanaşımından dolayı "SEKA" ya gitmiş olabileceğini söylediler.Belki işgüzarlık ettiler belki doğrudur,bilemiyorum.Tek bildiğim bizim bir şekilde sermaye artışı yapmamız gerektiği ve yeni raporu bir şekilde hazırlamamız gerektiğidir.Anlayacağınız şu an ne yapacağımızı kara kara düşünüyoruz Mükellefte ne defter var ne rapor var.Bu arada sermaye artırımlarının 31.12.2009 tarihine uzatıldığını da biliyorum.Fakat bizim zorunlu artışımız hazine tarafından istenen sigorta acente ve brokerların yapması gereken sermaye artışıdır.Yani bu uzama bizi bağlamıyor.Kafadan da rapor hazırlanmaz ki.Ne ödeme dökümleri ne de o yıllara ait defter tastik bilgileri elimizde mevcut.Bilmiyorum ne olacak..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)