kamu işçi maaş

Konu: Sermaye artırmında Sorun

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    823

    Sermaye artırmında Sorun

    Slm Kolay Gelsin
    3 ortaklı Limited şirketin de
    A ortak.......%51
    B ortak.......%22
    C ortak........%27
    hisse ye sahipler ve sermaye 100.000,00 tl
    A ve B ortak sermaye artırımına gitmek istiyorlar fakat C ortak kabul etmiyor ve karar a imza atmam diyor tabi baktığımızda A ve B ortak hisse toplamı %72 yi buluyor yani 2/3 çoğunluk var ve A ve B ortak sermayeyi 1.000.000,00 tl ye çıkarmak istiyor
    Kafama takılanlar şöyle;
    -C ortağın imzası olmadan sermaye artırımı olabilir mi ?
    -Sermaye artırımı olursa C ortak hissesi %27 den %2,7 ye düş müş olacak C ortak sermaye artırımını iptal edebilmek için neler yapabilir yoksa yapacak bir şey yokmu çünkü A ve B ortak 2/3 çoğunluğu sağlayabiliyor
    Teşekkürler


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Sermaye artırmında Sorun

    Ana sözleşmeye bir bakın bakalım. sermaye artışı için gerekli özel nisap kaç olarak konmuş.
    Ona göre karar verirsiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    239

    Ynt: Sermaye artırmında Sorun

    Bu konuyla ilgili makalelerde kararın oy birliği ile alınması gerektiği yazmaktadır. Ancak Sanayi ve Ticaret Bakanlığının web sitesinde şu şekilde bilgi verilmiş.

    "Şirket anasözleşmesinin değiştirilmesi ile sermayenin artırılması ve azaltılmasına ilişkin yapılacak genel kurul toplantılarında karar alınabilmesi için toplam şirket sermayesinin en az üçte ikisini temsil eden ortakların toplantıda hazır bulunmaları ve bunların karar lehinde oy kullanmaları şarttır. "


  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    197

    Ynt: Sermaye artırmında Sorun

    Ana sözleşmede daha yüksek bir nisap öngörülmemiş ise ana sözleşme, sermayenin üçte ikisini temsil eden ortakların kararıyla değiştirilebilir. İkinci fıkrasında ise ortakların mesuliyetini genişletme hakkındaki kararların, her halde ittifakla verilmesi gerektiği düzenlenmiştir. 513. maddenin eski ikinci fıkrasında "sermayeyi artırma veya ortakların mesuliyetini genişletme" sözcüklerine yer verildiği halde yeni ikinci fıkrada "sermayeyi artırma" ibaresi maddeden çıkarılmıştır. Şu halde yeni ikinci fıkra, sadece sermaye artırımı dışında kalan ve ortakların sorumluluğunu artıran değişikliklerde uygulanabilir. Her sermaye artırımı bir ana sözleşme değişikliği olduğuna göre, sermaye artırımı için ana sözleşmede daha yüksek bir nisap öngörülmemiş ise TTK.'nun 513/1. maddesi uyarınca, sermayenin üçte ikisini temsil eden ortakların kararı yeterlidir.
    Eray Doğan

  5. #5
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Sermaye artırmında Sorun

    TTK Md 507 - sermaye payı en az 25 TL veya katları olmalı.

  6. #6
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.953

    Ynt: Sermaye artırmında Sorun

    Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    TTK Md 507 - sermaye payı en az 25 TL veya katları olmalı.
    Sayın TURKO bu sermaye payının 25 ve katları olması konusunda 2 gündür mükelleflerle sorun yaşıyorum.Aslında tek sorun noterlerin bu kanundan haberleri olmayışı.2 firmam noterden hisse devri yaptı.Hisseleri yanlış dağıtmışlar 180 veya 40 TL gibi.Haliyle 25 ve katları olmadığı için hepsi hatalı oldu.Noterleri aradım 2 noterde bu olayı bilmediklerini ne isteniyorsa onu yaptıklarını söyledi.Devirleri iptal etmek içinde tekrar harç yatırmamızı söylüyorlar.Bu hisse devirlerinin bir sureti verdi dairelerine gönerildiğinden bende daireye gidip bu işlemin yanlış olduğunu gelen veya gelecek olan hisse devirlerini dikkate almamaları gerektiğini söylemeyi düşünüyorum.Ne kadar geçerli olur bilmiyorum böyle yapmak niyetindeyim.Sizlerin önerisi bu konuda neler olabilir.Bu hisse devirlerini hiç dikkate almadan doğrusu olacak şekilde yeniden düzenlesek ve yenilerini ilan etsek önceki devirler konusunda sorun yaşar mıyız? Tşk.ederim.Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    296

    Ynt: Sermaye artırmında Sorun

    Benzer bir durumda ticaret odası ve vergi dairesi ana sözleşmenin sermaye maddesi için tadil yapın demişlerdi. Bence de en mantıklısı bu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Şubat.2019, 12:11
  2. Sermaye Arttırımı Yapmayan Sermaye Şirketleri Hakkında
    Konu Sahibi ferhat Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Şubat.2014, 15:21
  3. Bağlı Ortaklık Sermaye Yedeklerin Sermaye Artırımı Yevmiye Kaydı
    Konu Sahibi ozguryuksel Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Ekim.2010, 14:31
  4. Sermaye Artışı ve Mesleki Soru Sermaye Artırımı
    Konu Sahibi tarkaniz72 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Nisan.2009, 18:58
  5. Sermaye Şirketlerinde Sermaye Taahhütlerin Yerine Getirilmesi
    Konu Sahibi erdalce1977 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Mayıs.2007, 18:01

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36