kamu işçi maaş

Konu: SSK'lı Olarak Çalışıyorum Şirket Kurmak İstiyorum. Bağkura Geçmem Gerekir mi?

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Ynt: SSK'lı Olarak Çalışıyorum Şirket Kurmak İstiyorum. Bağkura Geçmem Gerekir mi?

Sigortanıza son verir bağkura geçersiniz. Kısmi zamanlı çalıştığınız işyerine bağkur kaydı sonrası tekrar girersiniz. İşv. bağkur'lu olduğunuzu söylersiniz ve ücretinizden sadece vergiler kesilir.

Ynt: SSK'lı Olarak Çalışıyorum Şirket Kurmak İstiyorum. Bağkura Geçmem Gerekir mi?

Merhaba;

bu konuyla ilgili pek bilgim yok. birkaç muhasebeci arkadaşıma sordum farklı cevaplar aldığım için buraya yazıyorum zaten az şey bildiğim bir konuda iyice kafamı karıştırdı.

Ben özel bir şirkette SSK lı olarak çalışıyorum. ve uzun yıllar bir şirkette ücretli ve SSK lı olarak çalışmayı hatta emekli olmayı planlıyorum.

Ben aynı zamanda da tek başıma bir şirket kurmayı düşünüyorum. amacım başımı ağrıtmadan kanuna nizama uygun olarak ticaret yapabilmek. yani olursa yaparım olmazsa yapmam kanun neyse vergimi öderim şirketimi faal tutarım.

Bağkurla herhangi bir ilişkim olmasına gerek var mı?
    Yani benim SSK devam etsin istiyorum. uzunca bir süredir SSK ya prim ödüyorum çünkü. ileride kariyer düşüncesiyle bir işten istifa ederim sigortam bozulur yenisine girerim yeniden başlar. yada işveren beni çıkarır 3 ay boş gezerim 4. ay işe girerim sigortam yeniden başlar.
    Muhasebeci arkadaşım bana SSK bozulduğu anda bağkura geçmem gerektiğini söylüyor. Bağkura geçtikten sonra tekrar SSK ya dönülebilir mi? yada ben bu SSK ya çok mu takılıyorum.

ayrıca bir işte çalışırken aynı zamanda şirket kurmanın getireceği handikaplar var mıdır?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

bağkurlu olmanıza gerek yoktur
    ssk ara verdiğinizde bağkura geçmelisiniz aynen bağkur luk bozulmadan yani işyerinizi kapatmadan da ssk ya geçemezsiniz
    herhangi bir handikap aklıma gelmiyor normal işyerinden farkı olmaz

Bir şekilde iş değişikliği olduğunda o zaman bağkura geçmem gerekiyor. onsan sonrada şirketi kapatmadan tekrardan SSK ya geçemiyorum. O zaman ben bunca yıl SSK ya prim ödedim primde sürede dolmadı. Bağkura geçince tekrardan SSK yada geçemeyeceğim. O zaman şirketi kapatmak gerekecek yani hem kendi şirketimde ticari faaliyet gösterip hemde bir şirkette çalışamayacağım anlamına geliyor. yani uzun vadede bu ikisi gitmez öyle mi?

o zaman ssk ya ara vermeyeceksin
    resmi olarak versende bir işyeri ile anlaşıp ssk nı ödeyip bir yerden ssk lı olacaksın
    yani devam ettireceksin

Merhaba dostlar,

Başka bir şirkette SSKlı (4/a) olarak çalışıyoruz, şirketi kuracağız,

1) şirketin şahıs şirketi veya limited şirket olması fark eder mi? Diyelim ki şahıs şirketi;

1a) Şirkette SSKlı birinin çalışması zorunlu mu? Kanunen tek bir kişi, SSK primi çalıştığı şirket tarafından ödenirken, kendi şahıs şirketinde çalışabilir mi?

2) Limited şirket için de benzer sorular geçerli, limited şirkette SSKlı birinin çalışması zorunlu mu?

3) Aslında öğrenmek istediğim, minimum maliyet ve kanuni prosedür eşliğinde, başka bir şirkette çalışırken kendi şirketimi nasıl kurarım, tek kişi (şahıs şirketi) veya bir ortakla limited şirket kurdum, şirketi sigorta anlamında minimum maliyetle nasıl idame ettirebilirim?

Şimdiden çok teşekkürler.

Yardımınız gerekli olan benin durumum biraz daha değişik. Sigortalı idim. İşten ayrıldım, Şahış işletmesi kurdum, Bağ-Kur'a kayıt yaptırdım. Yeni doğan kızımızı da üzerime aldım.
    Umduğumuz gibi gitmedi, şimdi tekrar maaşlı işe döneceğim bayram sonrasında. Şirketi kapatmam gerekir mi? Bağ-kur 2 aylık bir borcum var, ödeyemedim daha, bu durumda ne olacak. Gireceğim firma kurumsal firma, yani SSK primimi mutlaka ödemek isteyeceklerdir. Ne yapmalıyım?

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Firmanızı kapatmadan 4/b çıkamazsınız, 4/b çıkmadan da başka bir yerde 4/a olarak gözükemezsiniz. Gireceğiniz yere durumunuzu belirtip sadece vergi kesintileri ile bordro yapılmasını söyleyeceksiniz yada 4/b kapattıktan sonra işe gireceksiniz.

yari zamanli ski olarak çalışırken sirket kurunca Bağkur geçmek gerekir mi?

yari zamanli ski olarak çalışırken sirket kurunca Bağkur geçmek gerekir mi?
    saygilar,
    elif

merhaba
    ben özel bir şirkette c sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım. 4a lı olarak tam zamanlı sigortam yatmakta. ayrıca KOSGEB in açmış olduğu girişimcilik kursuna giderek sertifika aldım. Bu sertifikayla kendi adıma bir proje danışmanlık şirketi açmak istiyorum.
    Sorum şu ; şuan çalışmakta olduğum şirketten ayrılmadan (sigortamın çalıştığım şirket üzerinden yatması b sınıfı isgu olmam için önemli ) bu iş yerini açabilirmiyim ve KOSGEB buna izin erirmi. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)