kamu işçi maaş

Konu: İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihi!!

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  8

  İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihi!!

  Merhabalar,

  Toptan bilgisayar satışı yapan bir firmada çalışıyorum. Burada irsaliyeli fatura kullanmaktayız. Ben fiili sevk tarihi sevk irsaliyesinde zorunlu diye biliyorum ama bizim faturalarımızda fiili sevk tarihi satırı var. Sorunumuz ise bazen ürünün faturasını keser kesmez yollayamıyoruz bir gün gecikme ile gidebiliyor. Yol denetiminde ceza yazarız dediler...Elle düzeltmeye başladık fiili sevk tarihlerini. Bu seferde yol denetiminde el ile düzeltirseniz ceza yazarız demişler. Bu yol denetiminden nasıl kurtuluruz önerilerinizi bekliyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  1.516

  Ynt: İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihi!!

  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  İstanbul Defterdarlığı
  Usul Gelir Müdürlüğü


  SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20/ VUK-230-5 25.06.2002*5566
  KONU : İrsaliyeli faturada fiili sevk tarihinin
  Yazılıp yazılmayacağı hk.

  ???????????.  İLGİ : ??????. tarihli dilekçeniz.

  İlgi dilekçenizde; toptan eşya, ıtriyat ve parfümeri pazarlaması yapan firmanızın eczanelerle çalıştığı ve eczanelerin belirli saatten sonra kapanması nedeniyle düzenlenen fatura üzerindeki tarihin orijinal günün tarihi, fiili sevk tarihinin ise bir sonraki günün tarihi olarak elle yazıldığı belirtilerek bu konuda bilgi verilmesi istenilmektedir.

  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 230?ncu maddesinin 5?nci bendine göre; satılan malların alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı hallerde, satıcının, teslim edilen malın alıcısı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alıcının, taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve taşıtta bulundurulması şarttır.

  Ayrıca; malın bir mükellefin birden çok işyeri veya şubeleri arasında taşınması veya satılmak üzere bir komisyoncuya veya diğer bir aracıya gönderilmesi halinde de malı gönderen tarafından sevk irsaliyesinin düzenlenmesi gerekmektedir.

  Anılan bent hükmünden de anlaşılacağı üzere, sevk irsaliyesi ticari mal hareketinin izlenmesi için düzenlenen bir belgedir.

  Bu itibarla, sevk irsaliyesinin malın sevki anında düzenlenmesi ve düzenlendiği günün tarihinin yazılması gerekmektedir.

  Diğer taraftan; 253 sıra no?lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin A/2?nci bölümüyle sevk irsaliyelerinde tanzim tarihi yanında ayrıca bir sevk tarihinin yer alması uygun görülmüştür. Buna göre; tanzim tarihi ile fiili sevk tarihi sevk irsaliyeleri üzerinde ayrı ayrı yer alacaktır. Tanzim tarihi ile sevk tarihinin aynı gün olması halinde de bu tarihler ayrı ayrı kaydedilecek, herhangi birine yer verilmeksizin düzenlenen sevk irsaliyeleri hiç düzenlenmemiş sayılacaktır. Sevk irsaliyesinin merkezde bilgisayarla düzenlenmesi ve düzenlenme tarihinden sonra emtianın sevk edilecek olması halinde, fiili sevk tarihinin bu belge üzerine elle yazılması mümkün bulunmaktadır.

  Diğer taraftan; 211 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; fatura ve sevk irsaliyesinin ayrı belgeler olarak düzenlenmesi yerine, isteyen mükellefler için kolaylık sağlanması amacıyla ?irsaliyeli fatura? adı altında tek bir belge olarak düzenlenmesi ve kullanılması imkanı getirilmiştir.

  Ancak; 253 sıra numaralı tebliğ ile getirilen kolaylık yalnızca, sevk irsaliyesinin düzenlenme tarihinden sonra mal sevk etmek isteyen mükelleflere tanınmıştır.

  Bu nedenle, irsaliyeli fatura, fatura niteliğinde olduğundan bunu kullanan mükellefler tarafından irsaliyeli faturada düzenlenme tarihinin yanında ayrıca fiili sevk tarihinin yazılmasına gerek bulunmamaktadır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.  İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  1.516

  Ynt: İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihi!!

  VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO:211)
  e) "İrsaliyeli fatura" da; faturayı düzenleyenin adı, ticari ünvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası, malın nev'i, miktarı, fıyatı ve tutarı ile nereye ve kime gönderildiği; müşterinin adı, ticari ünvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası, faturanın seri ve müteselsil sıra numarası, düzenleme tarihi ve saati ile anlaşmalı matbaa ile ilgili bilgilere yer verilecektir. Bu bilgilerin eksik olması halinde "irsaliyeli fatura" hiç düzenlenmemiş sayılacaktır.
  İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

 4. #4
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihi!!

  Fiili sevk tarihini bilgisayar çıktısında yazmayın, fiilen sevk ederken elle yazın. Mevcut yazının üzerinde oynama yapmak (eskisi okunamayacak şekilde) suçtur.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  8

  Ynt: İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihi!!

  Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İrsaliyeli Faturada Fiili Sevk Tarihinin Boş Bırakılması
  Konu Sahibi osmanuslan Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2018, 11:20
 2. İrsaliyeli Faturada Düzenleme ve Sevk Tarihi?
  Konu Sahibi yirmibir Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 16:54
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Mayıs.2007, 10:14
 4. İrsaliyeli Faturalarda Fiili Sevk Tarihi
  Konu Sahibi beyyurt Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 08.Temmuz.2006, 13:44
 5. Sevk irsaliyesinde tanzim tarihi ve fiili sevk tarihi?
  Konu Sahibi MŞAHİN Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2005, 15:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36