kamu işçi maaş

Konu: Nevi değişikliği

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    54

    Nevi değişikliği

    Limited Şirket nevi değiştirmek suretiyle Anonim Şirket oluyor.
    Ticaret Sicil tescil tarihi itibariyle İlgili Sigorta Müdürlüğüne bildirim yapması gerektiğini düşünüyorum.Sigorta müdürlüğüne değişikliği bildirmeye yasal olarak gerek var mı?
    Eğer İlgili sigorta ünitesine bildirim yapılacaksa en geç hangi tarihte bildirim yapmak gerekir?
    Tüm meslekdaşlara faydalı olacağını düşünüyorum.

    Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    192

    Nevi değişikliği

    sayın ahmet,
    nevi değişikliğinin bildirilmesi ile ilgili yönetmelikte hüküm yoktur. ancak değişikliklerin bildirilmesiyle ilgili 87.madde gereğince bir ay içinde bildirim yapmak gerekir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    354

    Nevi değişikliği

    sen bildirmeyerek hiç başını ağrıtma ne olcek bir dilekçe değilmi yazıver ikide evrakj ekeleyeceksin o kadar yani bunda düşünecek bişi yok.
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Nevi değişikliği

    Sayın Ahmet in sorusuna cevaptır.
    .................................................
    ....Şirketlerde nevi değişikliği halinde hukuken işveren de değişmektedir. Bu nedenle nevi değiştirerek anonim şirkete dönüşen firmanın sorumluları yeni kurulmuş bir işyeri gibi gerek SSK’ya gerekse Bölge çalışma Müdürlüğüne bildirimde bulunmak zorundadır
    ....Nevi değişikliği nedeniyle SSK’na ve Bölge Çalışma Müdürlüğüne verilecek belgeler 4857 sayılı İş Kanununun 3., SSK’nın 8. maddeleri ile düzenlenmiştir.
    ....Bildirimin şirketin tescil tarihinden yani işe başlama tarihinden en geç bir gün önce, Bölge çalışma Müdürlüğüne bir ay içinde yapılması gerekmektedir. Eğer, bu değişiklik bir gün önceden SSK'ya bildirilmezse üç asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.Yapılan işlem her ne kadar yasal olsa da, hukuka uygun değil. Eğer 7 gün içinde SSK itiraz komisyonuna itiraz ettiyseniz ve bu itiraz reddedilirse 7 gün içinde sulh hukuk mahkemesinde dava açmak gerekir.
    ....Bildirgelerin zamanında verilmemesi halinde SSK’na göre (2005 yılı için) 1.466,10 YTL , Bölge Çalışma Müdürlüğüne bildirge verilmemesi halinde çalıştırılan her işçi için 71,45 YTL idari para cezası ödenir.
    Konu alomaliye tarafından (01.Eylül.2019 Saat 23:05 ) değiştirilmiştir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    192

    Nevi değişikliği

    sayın erol,
    bu söylediklerinizin kaynağını sorsak ayıp etmiş olmayız herhalde. kanun ve yönetmelikte ben bulamadım.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Nevi değişikliği

    Sayın ibrahimb

    Aradığınız kaynak yazı içinde geçiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Nevi Değişikliği
    Konu Sahibi MUSTAFATAN0885 Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Mayıs.2019, 08:37
  2. Nevi Değişikliği
    Konu Sahibi arzuty Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2015, 11:07
  3. Nevi Değişikliği
    Konu Sahibi gulsumbasak Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 07.Nisan.2015, 12:21
  4. Nevi Değişikliği Hk.
    Konu Sahibi Enis35 Forum Konu Dışı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 29.Mart.2013, 11:02
  5. Ltd den A.Ş. Nevi Değişikliği
    Konu Sahibi adeniz06 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Mart.2013, 17:39

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36