kamu işçi maaş

Konu: İş Ortaklığı Nasıl Kurulur?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  208

  İş Ortaklığı Nasıl Kurulur?

  İki tane limited şirket bir işi yapmak üzere bir iş ortaklığı kurmak istiyorlar. Bildiğim kadariyle iş ortaklıkları vergi dairelerince adi ortaklık statüsünde tescil ediliyor. Kuruluş işlemleri hakkında (karar alınması, vergi dairesince istenen evraklar vs.) bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  306

  İş Ortaklığı Nasıl Kurulur?

  Sn. Ercan,
  Bilindiği gibi Adi Ortaklıklarla ilgili hükümler Borçlar Kanununda(520-541 Md.) düzenlenmiştir. Bu tür ortaklıklarda sözleşme yazılı olarak aktedilmekle birlikte sözlü olarakta kurulabilir. Bu kuruluşla ilgili vergi dairesine bilgi vermek yeterlidir. Ancak ortaklardan birinin Kurumlar Vergisine tabi olması adi ortaklığı İş Ortaklığı hükmüne çevirir. Bu durumda İş Ortaklığı Kurumlar Vergisine tabi olur. İşlerinizde başarılar dilerim.
  Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Kasım.2005
  Mesajlar
  342

  İş Ortaklığı Nasıl Kurulur?

  Sayın Ercan;
  Konu hakkında aşağıda bulunan tebliğ sorunuza açıklık getirir umarım.
  Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta İŞİN YILLARA SARİ İNŞ.ve TAAH.işi OLMASI bir diğer ifade ile Yıllara Sari İnş. amacı dışında İŞ ORTAKLIĞI tesis edilememektedir.

  31 SERİ NO'LU KURUMLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
  Resmi Gazete No 19067
  Resmi Gazete Tarihi 03/04/1986
  Kapsam


  4.12.1985 gün 3239 sayılı Kanunla 5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun bazı maddelerinde değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişikliklerle ilgili olarak, aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.
  1. İŞ ORTAKLIKLARI:

  A — Tanım ve Kapsamı;

  Kurumlar Vergisi Kanununun 1. maddesine (E) bendi ortaklıkları" eklenmiştir.

  İş ortaklıkları, KVK'nun l. maddesinin A, B, C ve D bentlerinde yazılı kurumların; kendi aralarında, şahıs ortaklıkları veya gerçek kişilerle belli bir işin birlikte yapılmasını müştereken taahhüt etmek ve kazancını paylaşmak amacıyla kurdukları ortaklıklardır.

  1.1. 1986 tarihinden önce kurulan ve adi şirket şeklinde faaliyette bulunan ortaklıklar diledikleri takdirde aşağıda belirtilen unsurları taşımaları şartıyla iş ortaklığı olarak faaliyetlerini sürdürebilirler.

  b) Unsurları:

  Kurulacak olan iş ortaklığının kurumlar vergisi mükellefi sayılabilmesi için en az aşağıdaki unsurları taşıması gerekir.

  i) Ortaklardan en az birisinin kurumlar vergisi mükellefi olması,

  ii) Ortaklığı belli bir işi sonuçlandırmak üzere yazılı bir sözleşmeyle kurulması,

  iii) İş ortaklğı konusunun, belli bir iş olması,

  iv) Birlikte yapılacak olan işin, belli bir süre içinde gerçekleştirilmesinin öngörülmesi,

  v) İşin, birden fazla takvim yılına yaygın; inşaat, onarma, montaj ve teknik hizmetler olması,

  vi) iş ortaklığı ile işveren arasında bir taahhüt sözleşmesinin olması,

  vii) Tarafların, müştereken taahhüt edilen işin, belli bir veya birden fazla bölümünden değil, tamamından işverene karşı sorumlu olmaları,

  viii) İşin bitiminde kazancın paylaşılması,

  ix) Birlikte yapılması öngörülen ve müştereken taahhüt edilen işin bitimi ve Vergi Usul Kanununda belirtilen mükellefiyetle ilgili ödevlerin tamamının yerine getirilmesiyle mükellefiyetin sona ermesi,

  Yukarıda belirtilen genel unsurlar dikkate alındığında; her ortağın işin belli bir bölümünün yapımı taahhüt ettiği konsorsiyumlar, iş ortaklığı tanımı dışında kalmaktadır. Bu tür ortaklıklarda (konsorsiyum) her bir ortağın yapacağı işin taahhüt sözleşmesinde açıkça belirtilmesi zorunludur. Ancak, taahhüt sözleşmesinde belirtilmemekle beraber, ortakların kendi aralarında yapacakları mukavele ile her bir ortağın yükleneceği işin belirlenmesi ve işveren idarece de bu mukavelenin kabulü halinde, iş ortaklığı sözkonusu olmayacak, bu tür ortaklık "konsorsiyum" olarak adlandırılacaktır.

  İş ortaklığı, devamlılık arzeden ve aynı nitelikte olan iş veya işler için değil, belirli bir sürede bilecel: bir iş için kurulacak ve tam mükellefiyete tabi olacaktır.

  Örnek: "A" bankasına mali müşavirlik yapmak üzere iş ortaklığı kurulması mümkün değildir. Ancak aynı bankaya yıllara yaygın bir inşaat işini taahhüt etmek üzere iş ortaklığı kurulabilecektir.

  Belli bir iş için kurulan iş ortaklığında işverenin birden fazla olması, iş ortaklığının da birden fazla olmasını gerektirmez. Ancak bir işverene karşı birden fazla işin, yukarıda tanımı yapılan iş ortaklığı çerçevesinde taahhüt edilmesi halinde, her iş, ayrı bir iş ortaklığının kurulmasını gerektirecektir.

  Örnek: Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Elektrik Kurumu'nun birlikte ihaleye çıkardıkları bir baraj inşaatı için tek bir iş ortaklığı sözkonusudur. İşverenin birden fazla olması (belli bir iş dolayısıyla) iş ortaklığının da birden fazla olmasını gerektirmez. Öte yandan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün ihaleye çıkardığı iki baraj inşaatı dolayısıyla iki ayrı iş ortaklığının kurulması zorunludur.

  İş ortaklığının bağlı olduğu vergi dairesi; ortaklığın kuruluş mukavelesinde gösterilen merkezinin bulunduğu yer vergi dairesidir. Mukavelede ortaklığı merkezi belirtilmemiş ise iş merkezinin bulunduğu yer vergi dairesi olacaktır.

  Belli bir iş için kurulacak olan iş ortaklığında işin bitim tarihi Gelir Vergisi Kanununun 44. maddesinde belirlenen esaslara göre tayin olunacaktır.

  Ancak, işin bitimi iş ortaklığının da sona erdiğini göstermez. Bu iş dolayısıyla mükellefiyetle ilgili ödevlerin tamamının da yerine getirilmesi gerekir (Örneğin tahakkuk eden verginin tamamının ödenmesi gibi).

  Öte yandan, iş ortaklığının sona ermesinden sonra, ortaklık adına tarh olunacak vergi ve cezalar müteselsilen ortaklardan aranacaktır. Çünkü ortaklar belli bir işin birlikte yapılmasını müştereken taahhüt etmişlerdir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  208

  İş Ortaklığı Nasıl Kurulur?

  teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Ağustos.2016, 00:29
 2. Tek Kişilik Limited Ve Anonim Şirketler Nasıl Kurulur?
  Konu Sahibi ferhat Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 11.Şubat.2014, 23:38
 3. Limited Şirket Nasıl Kurulur ?
  Konu Sahibi arslanayse Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Eylül.2013, 10:31
 4. Denetim Şirketi Nasıl Kurulur?
  Konu Sahibi flower29 Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 10.Şubat.2012, 07:28
 5. Yaparak, ederek li cümle nasıl kurulur
  Konu Sahibi Ertann Forum English Articles
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 02.Haziran.2011, 13:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36