kamu işçi maaş

Konu: Limited şirket Hisse Devri Çilesi Bitmedi.

Limited şirket Hisse Devri Çilesi Bitmedi.

2008 yılında Limited şirkete ait hisselerimizi Noter kanalı ile sattık. Karar defterinde de onaylattık. o zamandan bugüne Ticaret odasına da sicil yaptırılmadı. Benim şirket müdürlüğümü azletmelirine rağmen tescil edilmedi. Bir kısım hisselerimiz (%37 gibi) veraset yolu ile 18 yaşından küçük çocuklara kalmıştı. Bu çocukların hisselerini satmak üzere de karar defterinde karar alındı fakat noter satışı yapılmadı Şimdi hisseleri devralan şahış dolandırıcılık yapıyor. Ne devirleri tescil ettiriyor, ne de karar alınmasına rağmen çocukların hisselerini devr almaya geliyor. Kendisine de ulaşılamıyor. Muhasabeciden aldığı faturaları kullanıyor ve fatura kesiyor. Benim bu konuda bilgisi olanlardan birkaç sorum olacak. Bizi durduk yere sıkıntı ve borç batağına sürüklüyor.

1. Satılan hisseler ve şirket müdürlüğüne dair tescilleri ticaret odası yapmıyor (süresi geçtiği için). satış sözleşmesinin yenilenmesini istiyor. Burada bir kısır döngü yok mu? Ben tescil yaptıramıyorum, yani ticaret odası satış geçerli değil diyor. Peki ben satış geçerli değil desem adam ben parasını verdim paramı geri istiyorum diye dava açsa haklı olacak, ama kamu borçlarından ben mesul olacağım. Hadi satışı yeniden yaptuık diyelim o zaman da o tarihe kadar adamın bütün borçlarından da ben mesul olacağım.

2. Benim bu tescil ve noter satışı için ilgili şahsa yaptırım uygulayabileceğim bir yöntem yok mudur? Karar defterinde benim şirket müdülüğüm azlettirildiği için benim sorumluluğum kalkar mı?

3. Son çare olarak avukata başvuru yapacağım. Çocukların bu hisselerden kurtulmasını istiyorum. Mahkeme yolu ile çözüme ulaşabilir miyim, ne kadar sürer?

Aslında bu satış işlemi tamamen iyi niyetle başlatıldı. Şirketin hiçbir borcu da yoktu. Sadece şirekti fesh etmektense devr edelim demiştik. adamlar bizi zor duruma soktu. Şimdi vergi dairesine borçları ödemiyorlar ve tescil yönünden şirketi zor duruma soktular. Bu işin içinden nasıl sıyrılacağım bilemiyorum.

Ynt: Limited şirket Hisse Devri Çilesi Bitmedi.

Yapılan hisse devri ve diğer kararlar 15 gün içinde ilgili Ticaret Sicil Memurluklarınca tescil edilir.

Eğer bu süre içerisinde tescil işlemi yapılmamışsa ,bir dilekçe ekine hisse devir sözleşmesi ve ilgili kararı koyarak süresi geçtiğinden dolayı evrakların dosyamıza bilgi olarak kunulmasını talep ediyorum diyebilirsiniz.

Daha sonra da İlgili sicil memurluğundan Son Ortaklar Pay durumunu gösteren evrakı alabilirsiniz.
    Metin TACER

Aslında limited şirketlerde hisse devrinin tescile tabii olmamasına rağmen farklı illerde vergi daireleri farklı uygulamalar uygulayabiliyormuş. Her ne kadar tescil süresi aşımış olsa bile, ticaret sicil memurluğu satış için tescili yapabileceklerini söyledi. Ben yine de alınan kararları ve noter satış sözleşmelerini bir dilekçe ile dosyaya koydurdum.

Şimdi asıl olan Çocukların kalan hisselerini devredip tümünü birden tescil ettirmek. satış için ise noter mahkemeden satış için kayyum kararı istiyor. Mahkeme de haziran ayına tarih atmış. Beklemekten başka çare kalmadı.

Kayyum Atanan Şirkette Hisse Devri Mümkün müdür?

SON DÖNEMLERDE ŞİRKETİMİZE ZORUNLU HALLER YÜZÜNDEN İSTEĞİMİZ DIŞINDA KAYYUM ATAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ. ŞİRKETTE %95 HİSSEM VAR. ARTIK BU ŞİRKETİN HİSSEDARLIĞINDAN AYRILMAK İSTİYORUM. HİSSEMİN DEVRİNİN NOTERDE BAŞKA BİRİNE GERÇEKLEŞTİRDİM. BU EVRAKLARIN TESCİL OLMASIYLA İLGİLİ İŞLEMLER İÇİN TİC.SİC. MEMURLUĞUNA MÜRACAAT ETTİĞİMİZDE İSE KAYYUM YASAĞININ OLDUĞUNU.İŞLEMLERİN TESCİL EDİLEBİLMESİ İÇİN KAYYUMDAN ONAY ALINMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER. AMA KAYYUM PİYASADA YOK..). SİZCE BU İŞLEMİN TAKİBATI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR. VE DEVRETTİĞİM HİSSENİN TESCİLİ NASIL YAPILIR. BANA BU KONUDA YARDIMCI OLUN ARKADAŞLAR.......

Başlık açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz... Ayrıca yeni bir soru soracaksanız, Ayrı bir başlık açınız.

Öncelikle Bu hususları nasıl çözdüğümü açıklamak istiyorum.

Hisse devri yaptığımız kişiden kendi adıma vekaletname aldım.
    Noterden 18 yaşını doldurmuş çocuklardan birinin de hisse satışını yaptım.
    Geçmişte Noterden onaylattığımız Kararların tümünü yeniden Noter tasdiki yaptırdım.
    Ticaret Sicile Başvuru yaparak Hisse devri ve Yetki ile ilgili Tescilleri ve Gazete ilanınına Başvurdum.
    Şimdi sadece 18 yaşından küçük 1 çocuğun hisseleri var. Annesinin hissleri kalmadığı için Kayyum kararına da gerek kalmadı. Noter satışnı yaptırdıktan sonra Ticaret sicile başvurup Ticaret sicil gaztesinde yayımlatacağım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)