kamu işçi maaş

Konu: Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    2

    Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

    Limited Şirketlerde Ortaklar Kurulu Kararı KARAR NİSAPLARI [(YETER SAYILARI)] Hükümlerine uygun muvafakat edilerek kararlar alınması zorunludur.
    KARAR NİSABINA uyulmadan alınan KARAR?lar AÇIKÇA Hükümsüzdür.Batıldır.
    TTK.M.536/f3:
    Limited Şirket Ortak Genel Kurulunda bir karar alınabilmesi için Ödenmiş sermayenin HİÇ olmazsa yarısından fazlasını temsil eden ortakların müzakere lehine oy vermiş olması şarttır.
    TTK.M.520/f2:
    Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için ortaklardan enaz ¾?ünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayenin enaz ¾?üne sahip olması şarttır.
    Limited Şirketler Kanunun emredici Hükümlerine rağmen %49 paya sahip ortaklar tarafından Ortaklar kurulu kararı alınabilir mi?Noter tarafından Tasdik edilebilir mi?Ticaret Sanayi odalarınca Tasdik/İlan yapılabilir mi? TEŞEKKÜRLER



    Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
    Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!



  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257

    Ynt: Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

    sayın arkadaşım evet bu kısım ortak sayısı 2 ve 3 olan şirketlerde hep tereddüt meselesi olmuş ve hep şahıs bazında anlaşılmış ve 2 veya 3 ortak olan ltd.lerde 2.veya 3.ortak %1 hisseye bile sahip olsa bu devire itiraz ederse hisse deviri olmaz gözü ile bakılmış ama durum gerçekten öylemi ve kanunun bu 520.maddesinin 2.paragrafı gerçekten bunumu diyor,bence dunu demiyor burda esas manası ile şahıs hesabından çok bu paragrafın son kısmına göre bu paragrafı anlamak lazım ve burda anlatılmak istenen 537.madde ile her ortağa 25,00 TL.lik bir hisse karşılığında bir rey hakkı vardır ve bu noktada sizin sorunuzda 1 ve 2.ortağın devri kabulü ile devir pay defterine kayıt olmalıdır ve kanunende doğru olan budur ama tabi yukarda dediğim gibi bunun tam tersini söyleyenlerde mevcut ve sizin sorunuza onların verdiği cevap ise 3. ortağın kabulü ile devir pay defterine kayıt olmalıdır diyorlar ama tabi bu doğru değil,şimdi yani kanunun iki farklı yorumu vardır ve siz burda ticaret sicillede bir görüşün derim ve ona göre hareket edin derim,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

    3 Ortağın 3/4 ortağı sayısal olarak kaç kişi olmalıdır?

    Bu durumda oransal olarak çoğunluğun sağlanması yeterli olacaktır.(3/4)
    gerekirse mahkeme kararı alabilirisiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    2

    Ynt: Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

    Alıntı JUNGMANN Nickli Üyeden Alıntı
    Limited Şirketlerde Ortaklar Kurulu Kararı KARAR NİSAPLARI [(YETER SAYILARI)] Hükümlerine uygun muvafakat edilerek kararlar alınması zorunludur.
    KARAR NİSABINA uyulmadan alınan KARAR?lar AÇIKÇA Hükümsüzdür.Batıldır.
    TTK.M.536/f3:
    Limited Şirket Ortak Genel Kurulunda bir karar alınabilmesi için Ödenmiş sermayenin HİÇ olmazsa yarısından fazlasını temsil eden ortakların müzakere lehine oy vermiş olması şarttır.
    TTK.M.520/f2:
    Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için ortaklardan enaz ¾?ünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayenin enaz ¾?üne sahip olması şarttır.
    Limited Şirketler Kanunun emredici Hükümlerine rağmen %49 paya sahip ortaklar tarafından Ortaklar kurulu kararı alınabilir mi?Noter tarafından Tasdik edilebilir mi?Ticaret Sanayi odalarınca Tasdik/İlan yapılabilir mi? TEŞEKKÜRLER

    Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
    Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Aralık.2013, 15:13
  2. Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda Ticaret Defterleri Sorunu
    Konu Sahibi ebru şener Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Temmuz.2012, 13:48
  3. Türk Ticaret Kanunu Taslağı
    Konu Sahibi Tamer Başkan Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 64
    Son Mesaj : 03.Aralık.2010, 16:51
  4. TAŞINDI: Türk Ticaret Kanunu hk.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Mart.2010, 14:23
  5. Yeni Türk Ticaret Kanunu
    Konu Sahibi nagihan yıldız Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 26.Mayıs.2009, 17:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36