kamu işçi maaş

Konu: Özkaynakların (-) Eksi Çıkması

(M.İ.N.E) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    (M.İ.N.E) Guest

Özkaynakların (-) Eksi Çıkması

Merhaba,

Yapı Kooperatifinin Bilançosunda özkaynaklar -1.582.177,02.-TL Gözükmekte.. Bu duruma sebeb ise yıllar itibariyle süre gelen Geçmiş Yıl Zararları..
    Geçmiş Yıllar zararlarını yok etmek için, sermaye şirketi statüsünde kurumlar vergisi mükellefi olan yapı kooperatif de, sermaye azaltımına gitmeyi düşünüyorum.. Ancak bu seferde üyelerin sermaye hisselerinde düşüş olacak.. Yeni çıkan 2010/2 sayılı... "1.-TL ortaklık payının değerinin 100.-TL'sına yükseltilmesi ve yeni pay değerine göre kooperatiflerce yapılması gerekli olan işlemlere ilişkin tebliğe görede; sermaye hisseleri 1.-TLden 100.-TL ye çıkacak denmekte.
    Bu tebliğe göre sermaye azaltımındada bulunamam.. Bu özkaynaklarda (-) eksi gözüken geçmiş yıllar zararlarını nasıl yok edebilirim? Özkaynaklar, kooperatif bilançosunda bu kalem yüzünden (-) eksi değerde..

Ynt: Özkaynakların (-) Eksi Çıkması

kooperatif ortaklarının zararı karşılaması gibi bir durum olabilir.zararı 131 e atarak çözüm bulabilirsiniz

Sayın Mine

Kooperatifte Sermaye hesabında neleri takip ediyorsunuz ? Ortak ödemelerini hangi hesapta takip ediyorsunuz ?

tebliğ ile ilgili 501 500 yapacaksınız ?

Ayrıca kooperatif kurumlar vergisi mükellefimidir ? Eğer değilse ltd veya a.ş olarak düşünmeyin o (-) tutarlar gelir gider farkı dır ?

Kooperatifin gelirleri ve giderleri nelerdir. Ortak ödemeleri gelir değildir sadece vade farkları gelirdir. Giderler ise maliyet ve gider arasında dağıtım anahtarı vasıtasıyla paylaştırılıyor bu nedenle gelir gider farkı çıkması normal

SMMM

(M.İ.N.E) Guest

Sayın Ant Z,

Kooperatif sermaye hesabında, işçilerin kıdem tazminatı fonu, sermaye, geçmiş yıllar zararları mevcut.
    her ay aidat tahakkuku yapıyorum 131 431 şeklinde. Buna paralel gelir giderleride bu hesaplar aracılığıyla yansıtıyorum.

Kooperatif kurumlar vergisine tabi.. Her ay harcama cetvellerini yaptığımda bu - fark dahada çoğalıyor.

Kooperatif gelirleri; Bağış, kermes, kafeterya kira geliri, ağaçlandırma işçilik geliri vs. bide ortaklardan gecikme zamlarınıda gelir işliyorum.

Kooperatif giderleri; muhtelif giderler, elektrik bakım gideri, mazot benzin gideri, posta gideri, enerji nakil hattı gideri, damga vergileri, çöp dökme gideri, su analiz gideri gibi..

Ama yıllar geçtikçe bu - bakiye dahada yükseliyor

Sayın Mine

Kurumlar Vergisine tabi olan kooperatiflerde aidat gelirleri 431 hesapta değil 6 lı hesap grubunda takip edilir. Bunun istisnası yatırım harcamaları söz konusu olursa o şekilde tahakkuk yapabilirsiniz.

Anladığım kadarı ile sizin yaptığınız harcarken gider yazıp alırken gelir yazmamak. Bu da kurumlar vergisi mükellefi olan kooperatif için sıkıntılı bu nedenle

eğer tek geliriniz aidat ve kaynaktan stopajı kesilen gelirler ise en iyi çözüm kurumlar vergisi mükellefiyetinizin kapatılması için dilekçe vermenizdir.

Hesap planını biraz toparlamanız gerekebilir.

Konut kooperatifi midir yoksa toplu işyeri midir ?
    SMMM

(M.İ.N.E) Guest

Kooparetif, Konut Yapı Kooperatifi.

Ben aidat tahakkukunu şöyle yapıyorum sayın Ant Z, ortaklardan toplanan aidatları gelir işlemiyorum şu şekilde kayıtlara alıyorum

her dönem başında aidat tahakkuku;
    ---------/--------
    131
    431
    ---------/--------

dönem içinde aidat ödemesinide

-------/--------
    100/102
    131
    --------/-------

ortaklardan elektrik/su tahsilatınıda

-------/---------
    131
    771
    --------/--------

dönem sonunda bu 771 de izlediğim elektrik-su tahsilatlarını 770 deki toplam harcama bedellerinden düşüp fiili harcama rakamına ulaşıyorum.

Gelir olarak da;
    ortaklardan alınan gecikme faizlerini de;
    ----/-------
    131
    602
    ----/------ şeklinde kayda alıyorum.

aynı şekilde işçilik gelirleri, bağış gelirleri, ağaçlandırma, bahçe bakımı ile ilgili gelirleri de yukarıdaki kayıt gibi kaydediyorum. Bunun dışında üye aidat gelirlerini önce tahakkuk yapıp sonrada ödemelerini kayda alıyorum. Yani 131/431, 100-102/131 şeklinde.

Ama her dönem kat ve kat harcamalar çoğaldığı için özkaynaklar - bakiye vermeye devam ediyor.

Mine Hanım

kurumlar mükellefi olduğunuz için her 3 ayda 1 en azından tahakkuk yapmanız gerekli ( Siz bu aidatları genel giderler için alıyorsunuz) o yüzden
    131(b)
    600-602 (a)

harcamalarıda 770(b)-131(a)

İnşaat ile iligli bir harcama yok ise artık böyle yapmanız gerekli

kooperatifte site yönetim planına göre oturum başladı ve yönetimi site yönetimine devrettiniz mi ? Yoksa kooperatif devam ediyor mu ?
    SMMM

(M.İ.N.E) Guest

Sayın Ant Z
    inşaat ile ilgili harcamalarımız yok. Kooperatifte site yönetimine devredildi.

peki üyeler için her ay başında aidat tahakkuku yapmam gerekmiyor mu? 131-431 çalıştırıyordum ben. Aidatları gelir olarak işlemiyodum..

Şu durumda sistemi değiştirmem gerekli mi? Benim yazdığım şekilde yaptığım kayıtlarda elektrik-su tahsilatlarıda var.

Kooperatif site yönetimine devredildiyse kooperatif nasıl para topluyor ki?

kat mülkiyet kanununa göre 4/5 sanırım oturum var ise oturanların kendisinin siteyi yönetmesi gerekli

Kooperatifi tasfiye edip site yönetimine dönüştürün daha sonra da site yönetiminin kazancı vergi usul kanununda sayılan 7 unsurdan olmadığından sadece konut sahiplerinin vergisel sorumluluğu olacak siz sadece muhtasar verirsiniz

Her ay sonunda 131-602 tahakkukunu yapın. Aidatları gelir olarak işlememiz lazım. Hatta kooperatifin aidat dışı gelirleri için fatura kesip + kdv koymamız gerekli ama site yönetimi olursa buna gerek yok
    siz şu anda kafetarya kirasında fatura kesmiyor musunuz ?

Sistemi değiştirmeyin kooperatifi tasfiye edin ya da işletme kooperatfine dönüştürün
    SMMM

(M.İ.N.E) Guest

Zaten siteyi kendi site sakinleri içinden seçilen yönetim kurulu üyeleri yönetiyor..

Kooperatif; üye aidatları, elektrik su tahsilatları ve diğer gelirler adı altında para topluyor. Ama sadece yansıyan gelirler diğer mesajlarımda belirttiğim şekilde kayıtlara yansıtıyorum.

Aidatları gelir hiç yazmadım.
    Devamlı 131-431 tahakkuku yapıp daha sonrada ödeme yapıldığında 100-102/131
    bazen üyeler posta hesabı yoluylada ödeme yapıyorlar.

Kafeterya kirasına fatura kesiyor ve +KDV uyguluyoruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)