kamu işçi maaş

Konu: Ticaret odasına şube işyeri bildirimi

Ticaret odasına şube işyeri bildirimi

arkadaşlar, bir mükellefim yeni şube açılışında bulundu ve yoklaması tutuldu.ticaret odasına da bildirimde bulunmak istedim, yalnız ayrıntı yeni şube de esas işten farklı konuda faaliyette bulunulacak, dedilerki bize bildirmenize gerek yok, sonrasında bi sıkıntı olup olmayacağını sorduğumda da olmayacağını söylediler.sözlü bir yanıt aldım ama çokta tatmin olamadım, sonrasında odaya 1 ay içinde bildirilmemiş falan diye ceza yer miyiz ???
    yoksa uygulama gerçekten bu şekilde mi ??

Ynt: ticaret odasına şube işyeri bildirimi

arkadaşlar belirtmeyi unutmuşum :
    bahsettiğim mükellef gerçek usulde 2.sınıf deftere tabi.

slm

Bildirimde bulunmanıza gerek yok Herhangi bir sorun olmaz. Hatta şirketlerin bile şubeyi tescil ettirmelerine

gerek yok.

Kolay gelsin
    S.M.M.M.

gerçekten şaşırdım şube bildirmenin diğer kurumlar açısından başlı başlına yeni iş yeri açmadan bir farkı olmayınca .. sayın aknsbs peki belediyeye bildirim yönünden bir farklılık var mıdır ??

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    Sayın Subaşı, elinizde şubesi olan şirketiniz var mı?Bu şubeler içinde tescil edilmemiş olan var mı? Varsa bu işin vergi dairesi ayağını nasıl çözdünüz?Bu şubelerden satış yapılıyor mu?

En önemlisi (genele soruyorum) şube tescil ettirmeye gerek yoksa,ticaret odasının harçlar listesinde (ki istanbul ito'dan bahsediyorum) şube açılışı (ek işyeri,ilave işyeri,depo,mağaza v.s.diye geçiyor) neden 1000 tl'ya yakın olabiliyor.Burada bir tezatlık yok mu?Tescil işlemine gerek olmayan bir işlem için neden bu kadar tutarda bir harç belirlenmiş olsun?
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Ynt: Ticaret odasına şube işyeri bildirimi

Şube tecil ettirmeye gerek yok diye bir şey söz konusu değil.

Şube işyerleri tescile tabi,

Ancak bazı vergi daireleri şube işe başlamada ticaret sicil için şart aramıyor. Bu nedenle bir çok şirket şubelerini ticaret odasına bildirmiyor sadece vergi dairesi bildiriyor.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    Bağımsız Denetçi

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Şubeyle irtibat bürosunu karıştırmayalım. Şubeler tescile tabi ama irtibat büroları tescil edilmiyor sadece vergi dairesine bildirimde bulunuluyor.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ben şu ana kadar şube açıpta kararın ekinde sicil tescil yazısını istemeyen vergi dairesine rastlamadım..Siz rastladıysanız ne güzel şanslısınız o zaman..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Selamlar
    Sayın Subaşı, elinizde şubesi olan şirketiniz var mı?Bu şubeler içinde tescil edilmemiş olan var mı? Varsa bu işin vergi dairesi ayağını nasıl çözdünüz?Bu şubelerden satış yapılıyor mu?

En önemlisi (genele soruyorum) şube tescil ettirmeye gerek yoksa,ticaret odasının harçlar listesinde (ki istanbul ito'dan bahsediyorum) şube açılışı (ek işyeri,ilave işyeri,depo,mağaza v.s.diye geçiyor) neden 1000 tl'ya yakın olabiliyor.Burada bir tezatlık yok mu?Tescil işlemine gerek olmayan bir işlem için neden bu kadar tutarda bir harç belirlenmiş olsun?
    Alıntı NİSANLI Nickli Üyeden Alıntı
    Şubeyle irtibat bürosunu karıştırmayalım. Şubeler tescile tabi ama irtibat büroları tescil edilmiyor sadece vergi dairesine bildirimde bulunuluyor.

20 gün önce bir şirketim için dün de başka bir şirket için ek işyeri açılışı yaptım. Noterden onaylı ortaklar kurulu kararı Kira kontratı o kadar

Bununla ilgili yazılar var daha önce forumda tartışıldı.
    kolay gelsin
    S.M.M.M.

İlave İşyerleri İçin Tescile Gerek Yok

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü Usul Müdürlüğü 22/11/2006 tarih ve 9639 sayılı yazıları ile Derneğimiz Başkanı Abdülaziz URAL'ın 20/07/2006 tarihli dilekçesine istinaden ilave işyerleri için ticaret tesciline gerek olmadığını duyurdu.

"İlgide kayıtlı dilekçenizden, Kurumlar Vergisine tabi mükelleflerin şube açılışı için vergi dairelerine başvurmaları halinde şube açılışına dair ticaret siciline tescil belgesi ve ticaret sicil gazetesinin aranılıp aranılmayacağı, şube niteliği taşımayan ilave işyerlerinde tescil belgesi ile ticaret siciline müracaatına ait belgenin aranıp aranılmayacağı, merkezi İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan mükelleflerin aynı sınırlar içinde açtıkları şubeler için de tescil belgesi ile ticaret siciline müracaatına ait belgenin aranılıp aranılmayacağı konusunda bilgi istenildiği anlaşılmıştır.

Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile yazışma yapılmış olup, alınan 10.11.2006 tarih ve 87674 sayılı yazıda;
    "213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 159'uncu maddesinde; "Aynı teşebbüs veya işletmeye dahil bulunan iş yerlerinin sayısında vukua gelen artış veya azalışları mükellefler vergi dairelerine bildirmeye, mecburdurlar." hükmü bulunmakta ve aynı Kanunun 168'inci maddesinde de, değişiklik bildirimlerinin bildirecek olayın vukuu tarihinden itibaren bir ay içerisinde mükellef tarafından vergi dairesine yapılacağı belirtilmektedir.

Ayrıca, anılan kanunda ticari işletmelere ait şubelerin ticaret siciline tescil edilmesine dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu nedenle, mükelleflerin mükellefiyeti devam ederken bu iş nevine dahil işyeri sayısında bir artış söz konusu olduğunda, değişiklik bildirimi olarak mütalaa, edilerek bir ay içinde ilgili vergi dairesi'ne bildirilmesi ve bu bildirimi alan vergi dairesince de mükellefiyetin tesis edilmesi gerekmektedir.

Buna göre farklı vergi daireleri yetki alanı içinde ilave işyeri açılması durumu nedeniyle yeni mükellefiyet tesisinde; gerçek kişilerde konu ile ilgili yazılı bildirimin tüzel kişilerde de ilave işyeri açılması ile ilgili yönetim kurulu kararının noter tasdikli bir örneğinin vergi dairesine verilmesi yeterli görülmektedir." denilmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Alim SAYILGAN
    S.M.M.M.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)