kamu işçi maaş

Konu: Tasfiye Durumunda Olan Şirketlerde

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    3

    Tasfiye Durumunda Olan Şirketlerde

    Münhasıran sigorta acentalığı yapan bir şirketimiz var. Bu şirket 03.01.2006 tarihinde tasfiye dilekçesi verilerek tasfiye haline gird.Bu tarihten once acentalık sözleşmeside fesih oldugu için, 12. ay için BSMV beyannamesini vermedik ve beyana çağrı geldi.

    Bildiğimiz üzere tasfiye halindeki şirketlerde geçici vergi beyanı verilmiyor. Aynı mantıkla BSMV nin kaynağı olan acentalık sözleşmeside fesih olduğu için BSMV beyanı vermememiz doğru bir karar değilmi?...

    Yorumlarınızı bekliyorum ...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    137

    Tasfiye Durumunda Olan Şirketlerde

    Sayın M.Hakan,
    Gider Vergileri Kanunu’nun 47. maddesinin (e) fıkrasında;“Herhangi bir vergi döneminde, vergiye tabi muameleleri bulunmayan mükellefler de keyfiyeti aynı müddetler içinde vergi beyannamesi ile bildirmeye mecburdurlar.” hükmüne yer vererek BSMV mükelleflerinin bu vergi kapsamında herhangi bir işlem yapmamış oldukları dönemlerde bile beyanname vermek zorunda olduklarını belirtmektedir.

    Dolayısıyla, bir kez BSMV mükellefiyeti açılan sigorta şirketi veya sigorta acentesi artık her dönem (her ay), BSMV beyannamesi vermek zorundadır. BSMV kapsamında bir işlem yapmamış dahi olsa bu durumu boş beyanname vererek idareye bildirmek zorundadır. Bu konuda da Kanun hükmü oldukça açıktır.
    Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    3

    Tasfiye Durumunda Olan Şirketlerde

    yorumunuz için teşekkürler...

    yanlız burdaki özel bir durumda şirketin 11. aydan itibaren sigorta acentiliği vasfını kaybetmiş olmasıdır. Yani acentanın sözleşmesi, sigorta acentası ve şirket tarafından karşılıklı fesih edilmiştir.Bu durumda da sizce BSMV beyanu yapılır mı?...teşekkürler iyi çalışmalar

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Tasfiye Durumunda Olan Şirketlerde

    Merhabalar

    Şirket tasfiyeye girdiğine göre, tasfiye memurları, şirketin mevzuunu teşkil eden muamelelere, her halde ortakların ittifakı ile, feshe mahkemece karar verilmiş olan hallerde ortaklar ittifak edemezlerse, mahkemenin tasvibi ile muvakkat olarak devam edebilirler" (TTK m. 232; 450/1). Bu nedenle eğer yukarıda sayılan haller yoksa BSMV'nin konusunu teşkil edecek bir işlemin yapılması hukuken mümkün değildir.
    Dolayısıyla beyanname verilmesi de söz konusu olmaz.

    Sayın Davut Genç'in bahsettiği durum şirket faaliyette iken geçerli olan bir işlemdir. Olur ki bir satış yapılmaz, buna rağmen boş beyanname verilmelidir. Bu ayrı bir konudur.

    Tasfiye kararı ve bilançosu vergi dairesine verildiğine sizin için yapabilecek bir işlem yoktur. Bundan sonrası tasfiye memuru ile ilgilidir.
    --------------------------

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Tasfiye halinde olan şirketin tasfiye sonu kapanış bilançosu
    Konu Sahibi BUSEGAYE Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Kasım.2011, 14:05
  2. Limited Şirketlerde Tasfiye Sonu
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Kasım.2009, 16:24
  3. Limited Şirketlerde Tasfiye İşlemleri
    Konu Sahibi T U R K O Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Eylül.2009, 10:26
  4. Şirketlerde Ana Sözleşme Uyulmama Durumunda Yaptırım
    Konu Sahibi ahmetsen Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Şubat.2007, 13:37
  5. Tasfiye Durumunda Sermaye Artırımı
    Konu Sahibi ilker Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Aralık.2005, 14:51

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36