kamu işçi maaş

Konu: Sermaye artırımı

Sermaye artırımı

Şirketimizin
    500 sermayesi 50.000 tl
    570 geç karları 9.000 tl
    580 zararları geç yıl 89000 tl olsun
    331 lerden alınan şirkete paralar da 140.000.- olsun
    Şimdi şirket sermayesini kaybetti.Öz olarak yapmam gerekeni yazarmısınız. Benim anladığım sermaye artırımı yapmadan(570 den %5 yedek akçeleri ayırdıkdan sonra) 580-570 arasındaki farkı alıp 89-9 :80 bin civarında geçmiş yıl zararı kalacak herhalde ortakların şirkete verdikleri borçlar ne olacak sonuçta smmm rp yazarken öz varlıkları kaybetmiş olarakmı yazacam?Ne yapmam gerek şimdiden tş.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Sermaye artırımı

Sermaye artırımı öz varlığın kaybedilmesi nedeniyle yapılacaksa artırım yapılmadan da çözüm üretilebilir. Önce 570 hesap 580 hesaba virman yapılır. Daha sonra ortaklar kurulu/yönetim kurulu kalan geçmiş yıl zararlarının ortakların alacaklarından karşılanması ile ilgili karar alır. Tabi ortakların öncelikle buna rıza göstermeleri gerekir.

biraz bu konu hakkında açıklama yaparmısınız , yani siz 331-580 mi yapın diyorsunuz yani türkçesi 331-580 düşün zararı karar alıp bundan sonra mı sermaye artışı yapın diyorsunuz. Peki bu zararı 331 den düşmenin cezası varmı sonuçta bu kararı bir yere verecekmiyiz vergi dairesi demekçekmi bu zararı sermayeden kararla anca azaltırsın diye biraz açık yazarsanız sevinirim. Biliyorsunuz örtülü sermaye olayı başımıza bela olmasın sonra?

yani yapılacak bu olay yasal olacakmı korkum o

Birde sermaye öz varlığını kaybetmiş ama burda ortakların borç vermesinden 331 lerdeki rakamdan ayakta duruyor şirket rapora yazdığımızda öz varlığını kaybetmiş ondan dolayı sermaye artışı yapıyoruz bunun cezası varmı? anlayacağınız ne yapacağımı bende şaşırtım lütfen doğrusunu bilen varsa yardımcı olmasını bekliyorum.

Sayın Bülent geçmiş yıl zararları ile geçmiş yıl karlarının birbirine virman edilebilmesi için geçmiş yıl karlarının geçmiş yıl zararlarından sonra oluşmuş olması çok önemlidir. Zira kar zarardan önce oluşmuş ise ve kar zarara mahsup edilirse kar dağıtımı sayılacağından stopaj hesaplanması da gündeme gelir.

Sayın Canan gönlünüz ferah olsun geçmiş yıl zararlarının 331/431 nolu ortaklar cari hesabına virman ederek yok edebilirsiniz. Zira bu mahsup sonucunda sonraki yıllarda çıkacak kardan geçmiş yıl zararını mahsup etme hakkınızdan vaz geçmiş olmaktasınız. Ben bu örtülü sermayenin öz sermaye üzerindeki etkisi konusu mevzu olduğundan beri öz varlıkları yüksek tutmak amacıyla geçmiş yıl zararlarını sürekli ortaklardan tahsil etmekteyim.

Yalnız Canan hanım bunun için ortaklar cari hesabına virman yapacaksanız bunu karar defterinde karar alarak yapmanızda fayda var birde ortakların ödenmiş sermaye oranlarına göre ortaklar cari hesabına mahsup etmeniz faydalı olacaktır.
    [font=Comic Sans MS][size=10pt][color=green][b]SMMM Mehmet Yalçın<br />Selam ve Dua ile...[/b][/color][/size][/font]

sn Mehmet bey tş ederim. Ama gene aklıma takılan şimdi şirket her zarar ettiğinde ortaklardan 331 /580 karşılaştırdığımızda bir sorun çıkmacağından eminmisiniz o zaman sermaye arttırmanın hiç anlamı kalmaz kimse attırmaz zarar edince ortaklara indir zararı olsun bitsin doğrumu?(şimdi hem siz ortakdan indirme yaparsanız bu da sermaye azaltması oluyor şirkete ortaklar para veriyor yani sermaye gizli artışı sizde zararı bu zararı bu ortaklar üzerinden indiriyorsunuz) En büyük korkum ceza. zarar şirketin sermayesinden indirilir falan yazıyor.Anlayacağınız sermaye artışı yapacam ama şirketin zararları sermayesinden fazla artık aktifi de borçlarından. ben değil benim gibi bir sürü meslek mensubuda bu durumda cezaya kalmamak için ne yapmalı cözemedim.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn.canan yukarıda açıklamaya çalıştığım işlemleri yaptığınızda hiç bir cezayla karşılaşmazsınız. Tamamen mevzuata uygundur. Hatta geçmiş yıl zararlarının ortaklar tarafından karşılanması durumunda bile geçmiş yıl zararlarını kurumlar vergisinde gösterebilirsiniz. Yani 2009 yılında zarar varsa ve ortaklar tarafından karşılanmış olsa bile 2010 yılı kurumlar vergisi beyannamenizde indirebilirsiniz. Nette arama yaparsanız bu konuda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)