kamu işçi maaş

Konu: Yeni Ttk da internet sitesi zorunluluğu varmı.?

Yeni Ttk da internet sitesi zorunluluğu varmı.?

Arkadaşlar, yeni ttk da şirketlere internet sitesi zorunluluğu getirildi diye okudum bilgisi olan varsa detaylarıyla paylaşırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Ynt: yeni ttk da internet sitesi zorunluluğu

bu yeni yasa da smmm leri ilgilendiren değişikik ile ilgili bilgisi olan var mı?

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Yeni Ttk da internet sitesi zorunluluğu varmı.?

D) Elektronik işlemler ve bilgi toplumu hizmetleri
    I - İnternet sitesi
    MADDE 1524- (1) Her sermaye şirketi, bir internet sitesi açmak, şirketin internet sitesi zaten mevcutsa bu
    sitenin belli bir bölümünü aşağıdaki hususların yayımlanmasına özgülemek zorundadır. Yayımlanacak içeriklerin
    başlıcaları şunlardır:
    a) Şirketçe kanunen yapılması gereken ilanlar.
    b) Pay sahipleri ile ortakların menfaatlerini koruyabilmeleri ve haklarını bilinçli kullanabilmeleri için
    görmelerinin ve bilmelerinin yararlı olduğu belgeler, bilgiler, açıklamalar.
    c) Yönetim ve müdürler kurulu tarafından alınan; rüçhan, değiştime, alım, önerilme, değişim oranı, ayrılma
    karşılığı gibi haklara ilişkin kararlar; bunlarla ilgili bedellerin nasıl belirlendiğini gösteren hesapların dökümü.
    d) Değerleme raporları, kurucular beyanı, payların halka arz edilmesine dair taahhütler, bunlara ait teminatlar
    ve garantiler; iflasın ertelenmesine veya benzeri konulara ilişkin karar metinleri; şirketin kendi paylarını iktisap etmesi
    hakkındaki genel kurul ve yönetim kurulu kararları, bu işlemlerle ilgili açıklamalar, bilgiler, belgeler.
    e) Ticaret şirketlerinin birleşmesi, bölünmesi, tür değiştirmesi hâlinde, ortakların ve menfaat sahiplerinin
    incelemesine sunulan bilgiler, tablolar, belgeler; sermaye arttırımı, azaltılması dâhil, esas sözleşme
    değişikliklerine ait belgeler, kararlar; imtiyazlı pay sahipleri genel kurulu kararları, menkul kıymet çıkarılması gibi
    işlemler dolayısıyla hazırlanan raporlar.
    f) Genel kurullara ait olanlar dâhil her türlü çağrılara ait belgeler, raporlar, yönetim kurulu açıklamaları.
    g) Şeffaflık ilkesi ve bilgi toplumu açısından açıklanması zorunlu bilgiler.
    h) Bilgi alma kapsamında sorulan sorular, bunlara verilen cevaplar, diğer kanunlarda pay sahiplerinin veya
    ortakların aydınlatılması için öngörülen hususlar.
    ı) Finansal tablolar, kanunen açıklanması gerekli ara tablolar, özel amaçlarla çıkarılan bilançolar ve diğer
    finansal tablolar, pay ve menfaat sahipleri bakımından bilinmesi gerekli finansal raporlamalar, bunların dipnotları ve
    ekleri.
    i) Yönetim kurulunun yıllık raporu, kurumsal yönetim ilkelerine ne ölçüde uyulduğuna ilişkin yıllık
    değerlendirme açıklaması; yönetim kurulu başkan ve üyeleriyle yöneticilere ödenen her türlü paralar, temsil ve seyahat
    giderleri, tazminatlar, sigortalar ve benzeri ödemeler.
    j) Denetçi, özel denetçi, işlem denetçisi raporları.
    k) Yetkili kurul ve bakanlıkların konulmasını istedikleri, pay sahiplerini ve sermaye piyasasını ilgilendiren
    konulara ilişkin bilgiler.
    (2) Birinci fıkrada öngörülen yükümlülüklere uyulmaması, ilgili kararların iptal edilmesinin sebebini oluşturur;
    Kanuna aykırılığın tüm sonuçlarının doğmasına yol açar ve kusuru bulunan yöneticiler ile yönetim kurulu
    üyelerinin sorumluluğuna neden olur. Ceza hükümleri saklıdır.
    (3) İnternet sitesinin bilgi toplumu hizmetlerine ayrılmış bölümü herkesin erişimine açıktır. Erişim hakkının
    kullanılması, ilgili olmak veya menfaati bulunmak gibi kayıtlarla sınırlandırılamayacağı gibi herhangi bir şarta da
    bağlanamaz. Bu ilkenin ihlali hâlinde herkes engelin kaldırılması davasını açabilir.
    (4) İnternet sitesinin bu maddenin amaçlarına özgülenmiş kısmında yayımlanan içeriğin başına tarih ve
    parantez içinde ?yönlendirilmiş mesaj? ibaresi konulur. Bu ibareli mesaj ancak Kanuna ve ikinci fıkrada anılan
    yönetmeliğe uyulmak suretiyle değiştirilebilir. Özgülenen kısımda yer alan bir mesajın yönlendirildiği karinedir.
    Sitenin, bir numara altında tescili ve ilgili diğer husular Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından bir yönetmelikle
    düzenlenir.
    (5) Bu Kanun ve ilgili diğer kanunlarda veya idari düzenlemelerde daha uzun bir süre öngörülmedikçe, şirketin
    internet sitesine konulan bir içerik, üzerinde bulunan tarihten itibaren en az altı ay süreyle internet sitesinde kalır; aksi
    hâlde konulmamış sayılır. Finansal tablolar için bu süre beş yıldır.
    (6) Yönlendirilmiş mesajların basılı şekilleri 82 nci madde uyarınca saklanır. İnternet sitesinde yer alacak
    bilgiler metin hâline getirilip şirket yönetimi tarafından tarih ve saati gösterilerek noterlikçe onaylı bir deftere sıra
    numarası altında yazılır veya yapıştırılır. Daha sonra sitede yayımlanan bilgilerde bir değişiklik yapılırsa, değişikliğeilişkin olarak yukarıdaki işlem tekrarlanır.

Reklam olmasın ama site yaptırmak isteyen olursa yardımcı olurum
    SMMM

arkadaşlar bunun süresi ne kadar? ne zaman yürürlüğe girdi ? teşk.ler

Alıntı sametozkurt Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar bunun süresi ne kadar? ne zaman yürürlüğe girdi ? teşk.ler
    01.07.2013

01.07.2013 tarihine kadar şirketler internet sitesi yapmak zorundadır. Doğrumu anlamışım...?

Evet.

FruitJuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    FruitJuice Guest

Bu meseleyle ilgili beni rahatsız eden, cezalar maddesindeki cezalar ve ceza maddesinin 1524 den önce yürürlüğe girecek olması

ceza maddesinde de internet sitesine bilgi konulmasını isteyen bütün diğer maddelerde de 1524. maddede bahsedilen site demediği gibi kavram tanımlarında internet sitesi de tanımlanmamış, 1524 kanun yürürlüğe girdikten 1 sene sonra yürürlüğe girecek ama diğer maddeler ne olacak orasını anlamam mümkün olmadı.

neyse hele bir yönetmelik çıksın mesele hallolur. zaten bu maddenin gevşetilmesi ile ilgili bakanlığa yoğun baskı var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)