kamu işçi maaş

Konu: Dernek Defterleri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    396

    Dernek Defterleri

    Dernekler kurumlar vergisine tabi değillerse yani mesela bir lokal işletmiyorlarsa, beyanname vermeyecekler değil mi?


  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Dernek Defterleri

    Merhaba,
    Kurumlar Vergisi Kanununun 1. maddesine göre;

    Kod:
         Madde 1 - Aşağıda yazılı kurumların kazançları Kurumlar Vergisine tabidir.
         A) Sermaye şirketleri;
         B) Kooperatifler;
         C) İktisadi Kamu Müesseseleri;
         D) Dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler;
         E) İş ortaklıkları.
         Bu Kanunun tatbikatında sendikalar dernek; cemaatler vakıf hükmündedir.
         Kurum kazancı, Gelir Vergisi mevzuuna giren gelir unsurlarından terekküp eder.
    Dernekler değil, derneklere ait iktisadi işletmeler Kurumlar Vergisine tabiidir. Bu itibarla, dernek olarak Kurumlar Vergisi beyannamesi verilmesi söz konusu değildir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    192

    Dernek Defterleri

    sayın başkan,
    bahsedilen beyanname kurumlar beyannamesi değil dernekler kanununa göre verilecek beyannamedir. bu beyanname yılın ilk dört ayı içinde dernekler il müdürlüğüne verilmelidir. dernekler kanunu:
    MADDE 19. — Dernekler, yıl sonu itibarıyla faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyanname ile her yıl Nisan ayı sonuna kadar mülkî idare amirliğine vermekle yükümlüdürler. Beyannamenin düzenlenmesine ilişkin esas ve usuller yönetmelikte düzenlenir.
    selamlar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dernek Çalışanının Dernek İktisadi Teşebbüsüne Nakli Nasıl Yapılır ?
    Konu Sahibi Av.manoglana Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Mart.2013, 14:58
  2. Pazarcıların Defterleri
    Konu Sahibi mozkanz Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Temmuz.2009, 11:25
  3. Pay Defterleri 1. Madde
    Konu Sahibi dogan76 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Haziran.2009, 11:38
  4. Kooperatif Defterleri
    Konu Sahibi aykut111 Forum Konu Dışı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Ocak.2008, 23:41
  5. Envanter defterleri yazılması hk.
    Konu Sahibi sinani Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Temmuz.2005, 14:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36