kamu işçi maaş

Konu: Şahıs şirketi ile içinde bulundugum durum

Şahıs şirketi ile içinde bulundugum durum

merhaba,

Öncelikle kendimi tanıtmak gerekirse üniversite öğrencisiyim.Maddi durum olarakta klasik öğrenci imkanlarına sahibim.Maddi açıdan fazla bir şey beklemeyelim

benim takıldıgım nokta ise;
    Resmi bir firma açmak istiyorum.Şuan için şahıs şirketi uygun ancak;

Bilişim alanında faliyet göstermenin yanı sıra,
    imkanım oldukca ülkemizde buldugum malları ihraç etmekte istiyorum.
    Ayrıca Buldugum/fason ürettiğim bu malları kendi markam ile iç piyasaya/dıs piyasaya pazarlamakta istiyorum.
    Yurt içi yurt dısı resmi/özel ihalelere katılmak.(temin edebileceğim ürünler için..)

Sorunum,
    Suan için tüm bunları yapmayacak olmam.
    Ancak her hangi bir durumda, derhal bu işleri yapabilecek bir kendime ait bir firmayada ihtiyac duymam.
    Bunun yanı sıra, firma ismi konusunda ki sıkıntım.
    şahıs firması olursam xx bilişim, danışmanlık ithalat ve ihracat olarak sanırım isim alamam.
    Ayrıca şahıs firması olarak tüm bu işleri yapabilirmiyim?

Bunun yanında belirttiğim gibi öğrenci oldugumdan ufak tefek masraflarını karsılayabilirim.Ancak Kendim sigortalı olarak göstermeye bütcem yok

Nasıl bi yol tavsiye edebilirsiniz acaba
    teşekkür ederim

Ynt: Şahıs şirketi ile içinde bulundugum durum

merhaba,
    şu an bu işleri yapmayacaksanız şahıs firması da olsa bazı masraflara katlanmanız gerekecek. Kuruluş işlemleri, aylık kdv beyannamesi, 3 aylık veya aylık muhtasar beyanname ve geçici beyanlar, fatura kesmeniz dahi bunların düzenlenmesi ve damga vergilerinin ödenmesi gerekir. Vergi mükellefi olacağınız için de zorunlu olarak bağkur sigortalısı olacaksınız (başka bir yerde ssk lı değilseniz, öğrenci iseniz muhtemelen değilsiniz). Ayrıca bunları tek başınıza yapamayacağınıza göre bir muhasebeci ile anlaşmanız gerekir ona da her ay bir ücret ödemek durumundasınız. Faal olarak çalışmayacak bir firma için değimez diye düşünüyorum, bu işleri yapmaya başladığınızda firmanızı açmanız daha sağlıklı olur, kuruluş işlemleri 1 haftadan fazla bir zaman almaz..
    SMMM SEVİNÇ ÖZTÜRK

Ticaret lisesi mezunuyum..Ayrıca bilgisayar okuyorum..
    Temel muhasebe bilgim var, gerekli yerleride arastırıp bulabilirim.
    Muhasebemi kendim tutabilir,gerekli işlemleri halledebilirim.

Ayrıca öğrenci oldugumdan babanın üzerinden bağkur olarak sigortam var.
    Bu durumda nasıl yapmam gerekir.

Firmada bir calısan olmak zorunda ise, kendimi günlük temsili x liradan temizlikci ofis boy artık ne derseniz, olarak gösterebilirmiyim.Sigorta ödemem, haftanın 3 günü çalıstırrrım.3 gunluk ödeme yaparım.
    Bunuda dısardan aldıgım bir hizmet gibi (örn:hammala para ödedim gibi) gösterim giderdende düşsem?

Diğer masrafları karsılarım.
    Ayrıca isim konusuna değinebilirmisiniz acaba?(gerekli bilgiyi yukarıda belirttim)
    Ayrıca ihale konusunda da şahıs firması olmam bir sorun yaratırmı?

Bu arada cevap yazma kısmı uzun yazdıgımda..örneğin suan burayı yazarken aşağı yukarı kayıyor yazdıgım yazıyı göremiyorum :-\
    herkestemi bu problem var acaba?
    teşekkür ederim.

merhaba,

1-şahıs şirketi olarak ithalat ve ihracat yapabilirsiniz, ticaret sicil kaydınız olması şartıyla
    2-babanızın üzerinden bağkur sigortanızın olması demek babanızın sigortası üzerinden sağlık yardımlarından yararlanma hakkınız var demektir, sizin sigortanız yok aslında.. Vergi mükellefi olduğunuzda siz de babanız gibi bağkur (4b) sigortalısı olursunuz.. Bir kaç gün çalıştım o kadar sigorta ödeyim gibi bir şansınız yok. Kendi şirketinizde ssk (4a) olamazsınız.. Özetle; şirketi açtığınız günden itibaren bağkur sigortalılığınız işlemeye başlar ve her ay 30 günlük prim tahakkuk eder.
    3-"xxx bilişim hizmetleri ve dış ticaret (ad soyad)" gibi bir ünvan alabilirsiniz..
    4-muhasebe işlemlerine gelince; temel muhasebe bilginiz yeterli diyorsanız bir SMMM olarak yorum yapmıyorum..
    SMMM SEVİNÇ ÖZTÜRK

Teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)