kamu işçi maaş

Konu: Limited şirkette sorumluluk hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2011
  Mesajlar
  8

  Limited şirkette sorumluluk hk.

  Bir limited şirkete 3 yıl önce imza yetkisiz olarak % 25 oranında ortak oldum ve 1 yıl kadar ortak kaldıktan sonra başkasına devrettim.Yeni öğrendimki şirketin uzun süredir ne sigorta primleri nede vergileri yatıyormuş haliyle epey miktar borcu varmış. Şuanki benim devrettiğim ortakda çok yaşlı. Şimdiki iki ortağın ekonomik durumu bu borçları ödemeye yetmez.

  1) eğer yeni ortak vefat ederse sonuç ne olur bu borçlardan dolayı ben sorumlu olurmuyum ?
  2) benden önceki ortağın sorumluluğu nereye kadar ?


 2. #2
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  6.946

  Ynt: limited şirkette sorumluluk

  Her ortak; ortak olduğu tarih ile ortaklıktan çıkış (Ticaret sicile tescil edilmiş olması lazım, noter devri yeterli değildir) tarihleri arasındaki tahakkuk eden borçlardan hissesi oranında sorumludur.İmza yetkililerin ve tasfiye memurlarının sorumlulukları bu yetkilerinin olduğu tarihler arasında tahakkuk eden borçlardan %100 sorumludur.

  1-Ortak olduğunuz dönemlerden borç varsa, şuanki mevcut ortaklar ödeyemiyorsa o dönemlere ait borçlardan sizde sorumlusunuz.
  2-Dediğim gibi herkes kendi ortak olduğu tarihler arasındaki tahakkuk etmiş borçlardan hissesi oranında sorumludur.

  Ancak birinci dereceden sorumlu şuandaki ortaklar ve yetkilileridir, eğer olurda onlardan tahsil edemezse vergi dairesi, ilgili eski bütün ortaklara kadar talep eder alacağını.!!!

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  654

  Ynt: Limited şirkette sorumluluk hk.

  Anayasa Mahkemesi'nden beklenen iptal  Tüzel kişilerin kanuni temsilcilerinin ve limited şirket ortaklarının kamu borçlarından sorumluluğu konusunda öteden beri çok sayıda uyuşmazlık yaşanıyor. Limited şirket ortaklarının paylarını devretmesi veya tüzel kişilerin kanuni temsilcilerinin değişmesi halinde borçtan kimin sorumlu olacağı konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktaydı.
  Bu sorunları 'kökten' çözmek üzere, 2008 yılında 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da (AATUHK) bazı değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklerle amme alacağının doğduğu ve ödenmesi  gereken tarihlerde ortakların veya kanuni temsilcilerinin farklı olması halinde izlenecek yol, 'idare lehine' belirgin hale getirildi.
  LİMİTED ŞİRKET ORTAKLARININ SORUMLULUĞU
  AATUHK'da 5766 sayılı Kanun'la yapılan ve 06.06.2008 tarihinde yürürlüğe giren değişikliklerden ilki limited şirket ortaklarının sorumluluğu ile ilgiliydi. Değişiklikle 6183 sayılı Kanun'un 35. maddesine aşağıdaki fıkralar eklendi.
  'Ortağın şirketteki sermaye payını devretmesi halinde, payı devreden ve devralan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.
  Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda pay sahiplerinin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.'
  KANUNİ TEMSİLCİLERİN SORUMLULUĞU
  İkinci değişiklik ise kanuni temsilcilerin sorumluluğu konusunda yapıldı. Bu değişiklikle 6183 sayılı Kanun'un mükerrer 35. maddesine şu fıkralar eklendi.
  'Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda kanuni temsilci veya teşekkülü idare edenlerin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden müteselsilen sorumlu tutulur.
  Kanuni temsilcilerin sorumluluklarına dair 213 sayılı Vergi Usul Kanununda yer alan hükümler, bu maddede düzenlenen sorumluluğu ortadan kaldırmaz.'
  SORUN NEYDİ?
  Bu değişiklilere bakıldığında, devletin vergi alacağını güvence altına alma çabası belirgin olarak göze çarpıyor. Böyle bir amaçla hukuki düzenleme yapılması olağan bir durum. Bu düzenlemeler açısından fazla bir sorun yok. Sorun değişikliklerin yapıldığı 5766 sayılı Kanun'un geçici 1. maddesinde. Söz konusu madde şu şekildeydi:
  'Bu Kanunla 6183 sayılı Kanunda yapılan değişiklikler ve eklenen hükümler, hükümlerin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla tahsil edilmemiş bulunan amme alacakları hakkında da uygulanır.'
  Geçici 1. madde dikkatle incelendiğinde, Kanun'da yapılan değişikliklerin maddede belirtilen tahsil edilmemiş kamu borçları itibariyle ?geriye yürütüldüğü' görülüyor. Bu durum Anayasa ile güvence altına alınmış 'hukuki belirlilik' ilkesine aykırılık oluşturmaktaydı.
  İPTAL VE YÜRÜTMEYİ DURDURMA
  Bu düzenleme, bir uyuşmazlık nedeniyle Hatay 1. Vergi Mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Anayasa Mahkemesi 2009/39 esas sayılı dava hakkında 28.04.2011 tarihinde, 5766 sayılı Kanun'un geçici 1. maddesini Anayasa'ya aykırı bularak iptal kararı verdi. Mahkeme ayrıca, iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmi Gazete'de yayınlanacağı güne kadar, anılan maddenin 'yürürlüğünün durdurulmasına' da karar verdi. Dolayısıyla, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ve yürürlüğün durdurulması kararı verdiği 28.04.2011 tarihinden itibaren geçici 1. maddeye dayalı olarak işlem yapılması hukuken mümkün bulunmuyor.

  Metin Taş-Sezgin Özcan

  Kaynak:http://www.aksam.com.tr/anayasa-mahk...tal-2156y.html


  10.05.2011
  Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2011
  Mesajlar
  8

  Ynt: Limited şirkette sorumluluk hk.

  cevap için çok teşekkür ediyorum.

  Anladımki o dönemki şirket borcundan kurtuluş yok, borçları taksitlendirmişler bu taksitleri yatırırken kendi payıma düşen kısmını kendi adıma yatırsam bu yükümlülükten kurtulurabilirmiyim ? yani sormak istediğim ben kendi payıma düşeni taksit taksit ödeyip kurtulayım ben ödedikten sonra kalanını ödemezlerse yine bana dönermi vergi dairesi ve sgk ?

 5. #5
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410

  Ynt: Limited şirkette sorumluluk hk.

  Alıntı yesemin01 Nickli Üyeden Alıntı
  cevap için çok teşekkür ediyorum.

  Anladımki o dönemki şirket borcundan kurtuluş yok, borçları taksitlendirmişler bu taksitleri yatırırken kendi payıma düşen kısmını kendi adıma yatırsam bu yükümlülükten kurtulurabilirmiyim ? yani sormak istediğim ben kendi payıma düşeni taksit taksit ödeyip kurtulayım ben ödedikten sonra kalanını ödemezlerse yine bana dönermi vergi dairesi ve sgk ?
  Malesef öyle birşey mümkün değil. Vergi dairesi kısmi ödeyei kabul etmez.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 6. #6
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  6.946

  Ynt: Limited şirkette sorumluluk hk.

  Taksitleri siz kendi adınıza olan kısmı, payınıza düşen kısmı taksitlendirip ödemliydiniz.Kalanını da diğer ortaklar taksitlendirecekti.
  Bu şekilde anladığım kadarı ile diğer ortaklar bütün borcu taksitlendirmişler.Sizin yapmanız gereken ilgili dönemlere isabet eden borcu bitiren taksitlere kendi payınıza düşen kısmı onlara verip yatırmalarını sağlamanız.Onların payını da ilave ederek.Yada siz onlardan alacaksınız, kalanını ilave ederek yatıracaksınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Limited Şirkette Ortaklıktan Ayrılma
  Konu Sahibi deniz9 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Nisan.2014, 15:01
 2. 10 Soruda Limited ve Anonim Şirketlerde Sorumluluk
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Aralık.2009, 15:02
 3. 10 Soruda Limited ve Anonim Şirketlerde Sorumluluk
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Şubat.2009, 18:59
 4. Limited Şirkette Temsil
  Konu Sahibi naci Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 15.Mart.2007, 12:28
 5. Limited Şirket Hisse Devrindeki Sorumluluk
  Konu Sahibi efsane76 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 19.Eylül.2006, 13:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36