kamu işçi maaş

Konu: Vergi kaydı olmadan ofis açabilirmiyim?

Vergi kaydı olmadan ofis açabilirmiyim?

İnternet üzerinden domain alım satımı, reklam satışı gibi işler yapıyorum. Bu işler için herhangi bir düzenleme yok bildiğim kadarıyla. İşhanında ofis kiralamak istiyorum ama ilk zamanlar vergi kaydı yaptırmasam sorun olurmu. Yada ofisi ne olarak açarsam bana kimse karışmaz. Özel ingilizce ders, bilgisayar kursu veriyorum öğrencilerim var desem sorun çıkartırlarmı. İlk zamanlar vergi kaydı yaptırmak istemiyorum en azından işler yoluna girene kadar.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Vergi kaydı olmadan ofis açabilirmiyim?

Selamlar.
    Gelir getirici her iş vergi kaydını gerektirir.Helede bunun için ofis tutacaksınız zaten kaçarınız yoktur.
    Ne dememizi bekliyorsunuz ki..Yakalanana kadar kaçak çalışın mı diyelim Bu minareye kılıf uyduramayız maalesef..
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Selamlar.
    Gelir getirici her iş vergi kaydını gerektirir.Helede bunun için ofis tutacaksınız zaten kaçarınız yoktur.
    Ne dememizi bekliyorsunuz ki..Yakalanana kadar kaçak çalışın mı diyelim Bu minareye kılıf uyduramayız maalesef..
    Saygılar
    Yaptığım işi tam anlatamadım haklısınız sizde ben yurtdışından ikinci el domain alıp satıyorum. Aldığım firma bana fatura kesmiyorki ben sattığım kişiye nasıl keseyim. google adsensedan aylık gelirim var onun için google benim yerime vergisini maliyeye ödeyecek 31 milyon doları 18 taksit olarak yapılandırdı. Ben kimseye birşey satmayacağım evde yaptığım işi ofiste yapmak istiyorum. Maliyeden kontrole geldikleri zaman ofiste sattığım bir malzeme vs. göremeyecekler. Herşey sanal olduğu için takibide yok. Boş yere vergi kaydı yaptıracağım, bağkur ödeyeceğim. İlerde tabiki işlerim yoluna girdikten sonra vergi kaydı yaptıracağım. Ama idaretende olsa bir süre böyle devam etmek istiyorum.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Tabi haklısınız siz para kazanıp devlete vergi vermemeyi, sgk pirimi yatırmayıp bedava sağlık sigortasından yararlanmayı kafaya koyduktan sonra burda soru sorup niye cevap bekliyorsunuz ki?

Bu şuna benziyor; hırsızlık yapmak suçtur. Ancak ben şimdi açım, ufak tefek çalarsam suç olmaz.
    İlerde çok çalar ve yakalnırsam o zaman cezama razı olurum mantığı gibi birşey.
    Bir yasa ya vardır uymak gerekir ya da yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

o zaman senin dediğine göre parası olmayan kimse dükkan açamaz istihdam sağlanamaz. herkes annesinin karnından zengin doğmuyor. benim param ona yetiyor o şekilde olurmu diye sordum. illa öyle yapacağım demiyorum. elbetteki vergi kaydı yaptırmayı bende isterim. param ona yetiyor. sende diyorsunki paran yetmiyorsa git ne halin varsa gör. senin gibiler yüzünden bu türkiye gelişmiyor. önce zihniyetini değiştir. ben diyorumki vergimi ödüyor google. diğerlerininde takibi yok. istesem evden yapmaya devam ederim. şeytanın ruhu duymaz. ama suç bende sizleri adam yerine koyup soru soruyorum.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sizin gelirinizi ne oluşturuyor? Domain alıp satıyorsunuz sonuçta para kazanıyorsunuz.Yani kısaca bu işi para kazanmak için yapıyorsunuz.Belki domain bedeli belki komisyon,her ne isim altında olursa olsun bu işten para kazandığınız müddetçe vergi kaydı açtırmalısınız.tespit edilir edilmez,bunun garantisini size kimse veremez.Ofis açmanız takibi daha da kolaylaştırır.Maliyeden geldiler ofiste hiçbişey yok.Ne yapıyosun burda diyecekler ne cevap vereceksiniz,özel ders veriyorum demeniz bile vergiye tabidir.Hadi demediler kontratta o ofisi ne olarak tuttuğunuz yazacak.Kısaca ofis tutarsanız bu işi yapmanız zor.İdareten yapmak zorundayım diyorsanız evinizden çalışın derim.
    Ayrıca google adense gelirleri için alttaki yazıyı okumanızda fayda var..

Alıntıdır.
    Türkiye?de Google Adsense Gelirleri ve Vergi
    --------------------------------------------------------
    Tüm webmasterlara merhaba. Yaptığım uzun araştırmalar sonunda, benim de içinde bulunduğum, Google Adsense?den gelir elde edenler için bir vergi araştırmasının sonucunu yazıyorum. Google Adsense sayesinde çoğu webmaster az çok para kazanmaktadır. İlk başlarda aylık 100-200$ ile başlayan bu macera zamanla rakamı artırdıkça benim de aklıma şu sorular takılmaya başladı: Kazanç elde ediyorum ancak vergi ödemelimiyim? Vergilendirmeyi nasıl yapmam gerekiyor? Ne kadar gelirden sonra vergi mükellefi olmam gerekiyor? ve daha niceleri.

Öncelikli olarak belirtmem gereken bir konu var. T.C. yasalarına göre ?her gelir vergilendirilmek zorundadır?. Yani bu kazançlar ne olursa olsun vergi ödememiz gerekiyor arkadaşlar. Belki aylık 100-200$?ı geçmeyen bir kazanç için sıkıntı olmaz ancak 1000tl ve üzeri gelirler mutlaka göze çarpacaktır. Peki bu vergileri nasıl ödeyeceğiz? Bunun için Şahıs Şirketi kurmak en masrafsız olanı olacaktır. Ancak bunun için bir muhasebeciyle görüşmeniz benim size yardım edebileceğimden kat be kat yararlı olacaktır.

Şahıs şirketi nedir ve nasıl kurulur
    Şahıs şirketi adından da anlaşılacağı üzere bir şahsın gerekli prosedürleri uyguladıktan sonra açtığı bir şirkettir.
    Daha fazla bilgi için ******** sayfasına göz atabilirsiniz.

Şirketinizi kurduktan sonra yapmanız gerekenler gelirlerinizi faturalandırmanızdır, peki ama nasıl?
    -Adsense hesabınıza giriş yapın
    -Ödemeler sekmesine gelin
    -Ödemesi yapılan her ay için Ödeme yapıldı ? ayrıntılar kısmındaki ayrıntılara tıklayın. Hemen altında bulunan Gelir Beyannamesi linkine tıklayın ve açılan sayfayı yazdırın.
    Fatura olarak bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Google Adsense için KDV ödemem gerekir mi?
    Google Adsense hesabınızın altındaki Şartlar ve Koşullar içerisindeki KDV ile ilgili açıklamada ??Google?, İrlanda kanunlarına göre kurulmuş, şirket sicil numarası 368047 olan ve işyeri merkezi Gordon House, Barrow Street, Dublin, 4?te yer alan Google Ireland Limited anlamına gelecektir. Google?ın KDV numarası IE6388047V?dir.? demektedir. Buradan anlaşılacağı üzerinde KDV?yi Google Irlanda?da kesmektedir. Bu noktada Uluslararası Mevzuat?ımızda belirtildiği üzere çifte vergilendirilmeyi önlemek amacıyla İrlanda ile bir anlaşmamız bulunmakta ve 2010 itibariyle yürürlüktekdir. Yani kısacası KDV ödememiz gerekmiyor çünkü İrlandadan gelen ücretin KDVsi kesilmiş oluyor.

Benden alınacak kesintiler nelerdir
    Aşağıdaki tabloda 2011 yılı için vergi dilimleri bulunmaktadır.
    GELİR VERGİSİ ORANLARI
    2011 Yılı Ücret Gelirlerine Uygulanacak Gelir Vergisi Oranları
    9.400 Yeni TL kadar %15
    23.000 Yeni TL sinin 9.400 TL si için 1.410 TL, fazlası için %20
    53.000 Yeni TL sinin 23.000 TL si için 4.130 TL, fazlası için %27
    53.000 YTL sinden fazlasının 53.000 TL si için 12.230 TL, fazlası için %35

Buna göre yıllık geliriniz 9,400TLnin altında ise gelirinizin %15?ini devlete vergi oalrak ödeyeceksiniz.

Gelir vergisi haricinde diğer masraflar
    Gelir vergisi dışında aylık olarak muhasebecinize bir bedel ödemek durumundasınız. Aynı zamanda sizin adınıza Bağ-Kur ücreti kesilecektir. Ayrıca ara sıra da pul, damga türü ufak ödemeler de işin içine girecektir.

Araştırabildiğim kadarıyla Türkiye?de Google Adsense Gelirleri ve Vergilendirme başlığını doldurmaya çalıştım. Unutmamamız gereken bir kaç husus var. Devlete vergi ödemediğinizde vergi kaçırmış oluyorsunuz. Bu durumun normal bir işletme açıp da vergi beyanında bulunmamakla aynı kefede olduğunu unutmayın. Bir gün elde ettiğiniz gelirleri sorgulayacak mutlaka birileri olacaktır.

Saygılar.

Araştıran ne güzel araştırmış..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Doğru napalım biz adam değiliz.
    Adam olsaydık burda namusumuzla kazandığımız üç kuruş paranın vergisini vermeden yaşamanın yolalrını arar/ ve inan ki hemen herkesden çok biliriz /derhal köşeyi dönerdik. ;D
    Soruyu yanlış yerde sormuşun arkadaşım.
    Burda yazı yazan arkadaşlar vergi kaçırma uzmanı değildir.
    Ayrıca senin mantığınla hareket edersek asgari ücretli de vergi vermesin zaten ayda aldığı para sizin gibilerin bir kahvaltı parasına denk gelir.
    31 milyon dolardan bahsediyosun.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı McCoy Nickli Üyeden Alıntı
    ..........şeytanın ruhu duymaz. ...
    Paraya elden mi tahsil ediyorsunuz? Sizi tespit etmek kolay , yeter ki istesinler.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Tabi canım ufak bir ihbar mektubuna bakar. Devlet iliğine kadar somurup tüm ailenden alır vergilerini.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Zaten bir tek bu internet üzerinden satış yapanlar akıllı biz bu işin içinde safız o kadar vergi ödüyoz, bizim kafamız basmıyor.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)