kamu işçi maaş

Konu: Şahıs Şirketi Kurmak

Şahıs Şirketi Kurmak

Merhaba,

Efendim, ben bilgisayar hizmeti veren bir şahıs şirketi kurmak ve fatura kesmek istiyorum. Maalesef fazla bilgim yok.

Bana ilk olarak nereye gitmem gerektiğini ve izlemem gereken yolları adım adım yazabilirseniz ya da yazan bir yer belirtirseniz çok müteşekkir olacağım.

Aklımdaki belirgin sorular ise şunlar;
    -En önce işyerini mi kiralamalıyım?
    -SM veya SMMM'siz bu işi kendi başıma yapabilir miyim?
    -Eğer yapamazsam, SM veya SMMM'ye yaklaşık ne kadar öderim?
    -İTO'ya kayıt zorunlu mu?

Saygılar..

Şahıs Şirketi Kurmak

merhaba
    benim de danışmak istedigim konu buna yakın bir konu olacak.
    kişisel bir web sitem var,güzel sanatlar mezunuyum ve yaptıgım işle ilgili bir site.
    siteme eger reklam alırsam bunun vergisini odemem gerekiyor degil mi?
    ama herhangi bir şirketim yok.Ya da faturayı bir şirket adına kesebilir miyim?
    Saygılar

Şahıs Firma açılması

Sevgi arkadaşım öncelikle, işyerini şahıs mı şirket mi düşünüyorsun; Bana kalırsa şahıs olmanı tavsiye ederim.

ŞAHIS FİRMALARIN VERGİ DAİRESİNDE AÇILIŞ İŞLEMLERİ
    Öncelikle bir işyeri kirala
    - İşe Başlama Bildirimi ( 2 Suret ) Vergi Dairesinden alabilirsin
    - Resimli İkametgah ( 1 Suret )
    - Resimli Nusfüs Cüzdanı Sureti ( 1 Suret )
    - İmza Beyanı ( 1 Suret ) Noterden
    - Kira Kontratının Fot.

Yukarıdaki evraklarla vergi dairesine başvuru yapılır. En geç 2 gün içinde, işyerine yoklama memurları gelir. Yoklama tutarlar. Yoklama yapılacağı gün işyerinde olman gerekiyor. Ve bir takım sorularını sorduktan sonra yoklama fişi düzenler

Yoklama fişi ile vergi dairesine gidilerek vergi levhanı tasdiklettikten sonra şahıs işyerini açmış olursunuız, vergi levhanı kırtasiyeden alarak size ait bilgileri doldurunuz.

Not: Tutarı azda olsa, Kira Damga vergisini ödemeyi unutmayınız. Damga verginizi kira kont. Tarihinden itibaren 15 içinde vergi dairesinde ödemelisiniz gecikse bile fazla cezası yoktur. İlk başvuru ya da Vergi levhanı tasdiklettikten sonrada ödeyebilirsiniz. ( Damga vergisi, Kira Kont. Fotokopisi ile ödeme yapılır)

KDV, MUHTASAR, GEÇİCİ VE GELİR BEYANNAMESİ DÜZENLEMESİNİ Bilmiyorsan en sağlıklısı bir muhasebeci bul, muhasebe asgari ücretler ismmmo.org.tr sitesinde ulaşabilirsin
    Şirket Açmayı düşünüyorsan kesinlikle muhasebeci bul, İşlemler daha detaylıdır.

İTO: Başvura bulunman gerekmez eğer bir odaya kayıt yapacaksan kesinlikle tavsiye edeceğim kurum İTO'dur.

İş hayatında başarılar.
    Muhasebe Bilgidir; Vergi Değildir.

Şahıs Şirketi Kurmak

kariyerim3568 teşekkür ederim güzel açıklaman için..

Saygılar..

Şahıs Şirketi Kurmak

Örneğin defter tasdiklerinizi yaptırmazsanız da cezalı işleme maruz kalabilirsiniz. Bu işler için profesyonel destek almak gereklidir diye düşünüyorum.

Şahıs Şirketi Kurmak

merhabalar,

güzel kardeşim, run dmc bence sıkıntı yaşamaman için git kendine, öncelikle bir muhasebeci bul o seni yönlendirsin.yoksa, çoook başın ağrır. Yaa bu ülkede niçin herkes kendi işini yapmazda, başkalarının yapacağı işlere yönelir tuhaf doğrusu :roll:

selam ve saygılarımla,

Şahıs Şirketi Kurmak

selam,
    sayın sude, sonuçta kazanç elde edeceğin için vergiye tabisin. Ancak, bu durum elde edeceğin reklam gelirine göre değişir. Şimdi,kazancın fahiş rakamlarda yüksek olacaksa, kendin vergi mükellefi ol derim. kazancın düşük olursa, vergi mükellefiyetliği olan reklam firmasından fatura vs vergiyle alakalı işlerini firmayla anlaşarak idare edersin.

selam ve saygılarımla,

Ynt: Şahıs Şirketi Kurmak

merhaba arkadaşlar,

devir alınan işyerleri açısından da aynı durum mu geçerlidir. Yani devir eden kişi kapanışı vericek devir alanda açılış vericek. Bu durumda devir alan kişi açılışı devir eden kapatmadan öncemi yapmak zorunda çünkü devir eden demirbaşları vs. satışını yapacak devir alana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

vericeğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar
    Soner KOCACI

Merhaba,

Bende nakliyat ile ilgili bir şirket kurmayı düşünüyorum. Daha önceleri nakliyat şirketlerinde kendi aracımla çalıştım ancak şirket işleriyle ilgili fazla bir bilgim yok.

Bu şirketi kurmak bana ne kadara mal olur ve ilk başlarda hiç iş yapamazsam aylık ne kadar ödemem gerekir?

Yardımcı olursanız memnun olurum.

sayın Soner KOCACI

Devirde devir alacak kişi açılışı yapmadan da devreden kişi kapanışı yapabilir, bu durumda demirbaş vs.yi kendi şahsına fatura eder. Daha sonra devir alacak kişi açılışı yaptıktan sonra gider pusulası ile şahıstan (devredenden) demirbaş vs.yi alabilir. Bunun için sadece devralan kişinin açılıştan sonra notere gider pusulası onaylatması gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)