kamu işçi maaş

Konu: A.Ş.'lerde Genel Kurul

A.Ş.'lerde Genel Kurul

Anonim şirketlerde genel kurul kaç yılda bir yapılmaktadır? 30.06.2011 tarihi itibariyle imza sirkülerimizin süresi doldu.
    15.12.2010'da şirketimiz başka bir şirketle birleşti, genel kurul yapıldı ancak ticaret sicil gazetesinde temsil yetkisinden ve süresinden bahsedilmemiş. Bu durumda ne yapmamız gerekir? Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: A.Ş.'lerde Genel Kurul

imza yetkisini yönetim kurulu kararıyla vereceksiniz.
    SMMM KEMAL DEMİRYÜREK

Türk Ticaret Kanunu sermaye şirketlerinin dönem sonundan itibaren üç ay içerisinde genel kurul yapmasını

zorunlu tutuyor,

yapılmazsa ne olur ? bişey olmaz herhangi bir cezası yok.

Alıntı mrc Nickli Üyeden Alıntı
    Türk Ticaret Kanunu sermaye şirketlerinin dönem sonundan itibaren üç ay içerisinde genel kurul yapmasını

zorunlu tutuyor,

yapılmazsa ne olur ? bişey olmaz herhangi bir cezası yok.

Dediğiniz gibi TTK da yazan hiçbirşeyin cezasının olmadığın gibi bu işinde cezası yok.Ancak yeni ttk ile cezai müeyyideler TTK içerisinde yer almaktadır.Genel kurul içinde yıllık olarak yapmalısınız ancak bir kaç yılda bir bile yapsanız yonetim kurulunun imza yetki süresi bitmedi ise sorun yaşamazsınız.Ancak toplu yaptırdığınızdada masraf anlamında değişen birşey olmayacaktır. o yüzden yıllık yapılmasında fayda var diye düşnüyorum.

doğrudur teni ttk da bazı düzenlemeler var.ama bence illaki bir yaptırıma gerek yok.her yıl düzenli olarak

kurumlar vergisinin onaylanmasına mütaakip genel kurulun yapılmasını; yönetim ve denetim kurulunun ibra

edilmesi,kar varsa dağıtılıp dağıtılmayacağı,temsil yetkileri,ücret ve huzur haklarının tespiti vb...konularda

karar alınmasını şirket yönetimi adına gerekli ve faydalı görüyorum...

Kesinlikle...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sadece faydalı değil zorunludur. Bir yasa maddesinin yaptırmının belirtimemiş olması o maddeyi geçersiz kılmaz.
    TTK gereği bu tür işlemlerin yapılmamıs belki bir yaptırıma tabi değildir. Ancak ticari uyuşmazlık sonucu dava konusu olduğu zaman, veya karşılıksız çek vb gibi ceza davalarında genel kurul, tescil, şirketin temsil ve ilzamı çok hayati önem kazanır.
    Aynı şekilde kamu alacaklarının takibin de de şirket yetkililerini belirlemek için bunlar zorunludur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhabalar,
    5 ortaklı A.Ş.de Yönetim kurulu başkanıyım, ancak ortaklar arasındaki uyumsuzluk nedeniyle hissemi devretmek ve yönetim kurulu başkanlığından ayrılmak isteğimi defalarca dile getirmeme rağmen bir türlü 4 kişiyi bir araya getiremedim. Başkan olarak bütün riskleri taşıyorum ve bende artık şirkete gitmiyorum.
    Noter marifetiyle ortaklara ve mali müşavirimize istifa dilekçesi göndersem sorumluluktan kurtulabilirmiyim. Ayrıca bu istifa dilekçemi ticaret odası veya başka kamu kuruluşlarına göndermem gerekirmi?
    Bilgi verirseniz çok menmun olurum. şimdiden teşkkürler..

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Durmunuz karmaşık. Burda kolay cevaplanmaz. Bu işlerde uzman olan bir meslektaşdan profosyonel yardım almalısınız.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Öncelikle bahsettiğiniz gibi noterden yönetim kurulu üyeliğinden (başkanlığından) istifa ettiğinizi diğer yönetim kurulu üyelerine, ticaret siciline, vergi dairesine ve çalıştığınız (özellikle çek karnesi aldığınız) bankalara bildiriniz. Böylece ildirdiğiniz tarihten sonraki işlemlerin sorumluluğundan kurtulmuş olursunuz. Daha sonra hissenizi devretmek için girişimde bulunursunuz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)